Залишок готівки в касі: як встановити ліміт

226

Запитання

Як встановити ліміт залишку готівки в касі?

Відповідь

Порядок розрахунку ліміту залишку готівки в касі визначає Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління НБУ від 29.12.2017 № 148 (далі — Положення № 148).

Нагадаємо, що ліміт залишку готівки в касі (далі — ліміт каси) – граничний розмір готівки, що може залишатися в касі в позаробочий час та забезпечити роботу на початку наступного робочого дня.

Установа визначає ліміт каси та строки здавання готівки, виходячи з потреби прискорення обігу готівки та своєчасного її надходження до кас банків (п. 14 розд. II Положення № 148).

Порядок розрахунку ліміту каси установа повинна розробити самостійно та затвердити внутрішнім документом. При цьому вона має враховувати:

Ліміт каси установи встановлюють на підставі розрахунку середньоденного надходження готівки до каси або її середньоденної видачі з каси за рішенням керівника установи або уповноваженої ним особи.

► Чи можна відновити касові видатки минулого бюджетного періоду

Установлений ліміт каси установа затверджує внутрішніми документами.

Зверніть увагу!

Установи, що розпочинають свою діяльність, на перші три місяці своєї роботи (з дня першого готівкового розрахунку) ліміт каси встановлюють за прогнозними розрахунками. Такий ліміт у двотижневий строк після закінчення перших трьох місяців роботи установи переглядають за фактичними показниками діяльності.

ДКСУ самостійно визначає порядок установлення ліміту каси в його касі та касах бюджетних установ і організацій, які обслуговує. Строки здавання готівки з кас ДКСУ та бюджетних установ установлюють відповідно до вимог п. 48 розд. V Положення № 148 (п. 51 розд. V Положення № 148).

Якщо установа не встановила ліміт каси (незалежно від причин), він вважається нульовим. Тож уся готівка, що перебуває в касі установи на кінець робочого дня і яку установа не здала до банку, вважається понадлімітною (п. 53 розд. V Положення № 148).

► Форми касових документів — нові, ліміти розрахунків готівкою — без змін

Ліміт каси та строки здавання готівки можна переглядати у зв’язку із змінами в:

 • законодавстві України;
 • надходженнях/видатках готівки;
 • внутрішньому трудовому розпорядку/графіках змінності тощо (п. 55 розд. V Положення № 148).

Документи, на підставі яких установа переглянула ліміт каси чи строки здавання готівки, потрібно додати до відповідних наказів (розпоряджень), договорів банківського рахунку установи (п. 55 розд. V Положення № 148).

Керівники установ несуть відповідальність за дотримання вимог щодо встановлення ліміту каси та за достовірність показників, зазначених у розрахунку встановлення ліміту каси (п. 56 розд. V Положення № 148).

Грошові кошти установи: інвентаризуємо касу

Освітні заходи

Освітні заходи

Отримайте нові знання

Взяти участь

© Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


Бажаєте скачати файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Приєднуйтесь до команди професіоналів

Заповніть форму та отримайте:

 • допомогу у розв'язанні складних робочих ситуацій
 • запрошення на освітні заходи
 • сповіщення про бухгалтерські новини

 • Щиро ваш, портал «Бюджетник»

  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль