Відмова від тимчасового виконання обов’язків

344

Запитання

Чи може працівник відмовитись від тимчасового виконання обов’язків?

Відповідь

Фахівці Держпраці роз’яснили чи може працівник відмовитись від тимчасового виконання обов‘язків

Виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника може бути як без звільнення працівника від своїх основних обов’язків, так і зі звільненням працівника від своїх основних обов’язків.

Перенесення робочих днів у 2018

Виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника без звільнення працівника від своїх основних обов’язків – це заміна працівника, відсутнього у зв’язку з хворобою, відпусткою (без звільнення від основних трудових обов’язків). Тобто працівник разом зі своєю основною роботою виконує обов’язки тимчасово відсутнього працівника.

За посадою тимчасово відсутнього працівника (тимчасове заступництво) виконання обов’язків провадять зі звільненням від своїх основних обов’язків. Тимчасове заступництво є окремим видом виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника.

► Лікарняний за сумісництвом

Правове регулювання тимчасового заступництва передбачене роз’ясненням Державного комітету Ради Міністрів СРСР з питань праці і заробітної плати «Про порядок оплати тимчасового заступництва» від 29.12.1965 № 30/39 (далі — Роз’яснення № 30/39).

Тимчасове заступництво — виконання службових обов’язків за посадою тимчасово відсутнього працівника, коли це викликано виробничою потребою (абз.1 п.1 Роз’яснення № 30/39).

Тимчасове заступництво, зазвичай, застосовують у разі потреби заміщення тимчасово відсутнього (в зв’язку з відпусткою, тимчасовою непрацездатністю, відрядженням тощо) працівника, що обіймає вищу посаду. Тобто йдеться про заміщення керівників усіх рівнів — підприємств, відділів.

Як випливає з визначення тимчасового заступництва, наведеного в Роз’ясненні № 30/39, тимчасовий заступник виконує виключно обов’язки за іншою посадою. Тобто на період заступництва його звільняють від виконання своїх безпосередніх обов’язків, обумовлених трудовим договором. А отже, по суті, це є тимчасовим переведенням працівника на іншу роботу, яке відповідно до частини 1 статті 33 Кодексу законів про працю України можливе лише за його згодою. Водночас тимчасове заступництво має і відмінність від тимчасового переведення. Зокрема, при переведенні працівника призначають на певну посаду, а при тимчасовому заступництві —виконуючи обов’язки за відповідною посадою. Крім того, переведеному працівникові встановлюють посадовий оклад за посадою, на яку його переведено, а працівнику-заступнику — доплату у розмірі різниці між його фактичним окладом і посадовим окладом працівника, якого він заміняє.

► Квота з працевлаштування 45-річних громадян: про обіцянки чиновників і норми закону

Посадова особа може відмовитись від виконання обов’язків за посадою тимчасово відсутнього працівника. Для цього посадова особа має подати керівнику відповідну заяву про складення з себе повноважень. Зазначена заява не може бути відхиленою у задоволенні, позаяк відповідно до вимог статті 43 Конституції України використовувати примусову працю заборонено.

Строк розгляду поданої заяви про складання повноважень виконуючого обов’язки законом не передбачено.

Виконання обов'язків за посадою тимчасово відсутнього працівника припиняється з моменту видання відповідного наказу (розпорядження) керівника.

 

За інформацією Управління держпраці у Черкасській області

Освітні заходи

Освітні заходи

Отримайте нові знання

Взяти участь

© Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


Бажаєте скачати файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Приєднуйтесь до команди професіоналів

Заповніть форму та отримайте:

 • допомогу у розв'язанні складних робочих ситуацій
 • запрошення на освітні заходи
 • сповіщення про бухгалтерські новини

 • Щиро ваш, портал «Бюджетник»

  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль