Головбух: Бюджет

Відмова від тимчасового виконання обов’язків

  • 28 грудня 2017
  • 1082

Запитання

Чи може працівник відмовитись від тимчасового виконання обов’язків?

Відповідь

Фахівці Держпраці роз’яснили чи може працівник відмовитись від тимчасового виконання обов‘язків

Прожитковий мінімум 2019 і на що він вплине

Іван Левадськийексперт з бухобліку та оподаткування в бюджетній сфері, Київ
Як змінився прожитковий мінімум 2019 року та чого очікувати у 2020-2021 роках? Як прожитковий мінімум вплинув на розміри посадових окладів працівників з оплатою праці за ЄТС? Для вас — дві зручні таблиці.

Виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника може бути як без звільнення працівника від своїх основних обов’язків, так і зі звільненням працівника від своїх основних обов’язків.

Перенесення робочих днів у 2018

Виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника без звільнення працівника від своїх основних обов’язків – це заміна працівника, відсутнього у зв’язку з хворобою, відпусткою (без звільнення від основних трудових обов’язків). Тобто працівник разом зі своєю основною роботою виконує обов’язки тимчасово відсутнього працівника.

За посадою тимчасово відсутнього працівника (тимчасове заступництво) виконання обов’язків провадять зі звільненням від своїх основних обов’язків. Тимчасове заступництво є окремим видом виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника.

► Лікарняний за сумісництвом

Правове регулювання тимчасового заступництва передбачене роз’ясненням Державного комітету Ради Міністрів СРСР з питань праці і заробітної плати «Про порядок оплати тимчасового заступництва» від 29.12.1965 № 30/39 (далі — Роз’яснення № 30/39).

Тимчасове заступництво — виконання службових обов’язків за посадою тимчасово відсутнього працівника, коли це викликано виробничою потребою (абз.1 п.1 Роз’яснення № 30/39).

Тимчасове заступництво, зазвичай, застосовують у разі потреби заміщення тимчасово відсутнього (в зв’язку з відпусткою, тимчасовою непрацездатністю, відрядженням тощо) працівника, що обіймає вищу посаду. Тобто йдеться про заміщення керівників усіх рівнів — підприємств, відділів.

Як випливає з визначення тимчасового заступництва, наведеного в Роз’ясненні № 30/39, тимчасовий заступник виконує виключно обов’язки за іншою посадою. Тобто на період заступництва його звільняють від виконання своїх безпосередніх обов’язків, обумовлених трудовим договором. А отже, по суті, це є тимчасовим переведенням працівника на іншу роботу, яке відповідно до частини 1 статті 33 Кодексу законів про працю України можливе лише за його згодою. Водночас тимчасове заступництво має і відмінність від тимчасового переведення. Зокрема, при переведенні працівника призначають на певну посаду, а при тимчасовому заступництві —виконуючи обов’язки за відповідною посадою. Крім того, переведеному працівникові встановлюють посадовий оклад за посадою, на яку його переведено, а працівнику-заступнику — доплату у розмірі різниці між його фактичним окладом і посадовим окладом працівника, якого він заміняє.

► Квота з працевлаштування 45-річних громадян: про обіцянки чиновників і норми закону

Посадова особа може відмовитись від виконання обов’язків за посадою тимчасово відсутнього працівника. Для цього посадова особа має подати керівнику відповідну заяву про складення з себе повноважень. Зазначена заява не може бути відхиленою у задоволенні, позаяк відповідно до вимог статті 43 Конституції України використовувати примусову працю заборонено.

Строк розгляду поданої заяви про складання повноважень виконуючого обов’язки законом не передбачено.

Виконання обов'язків за посадою тимчасово відсутнього працівника припиняється з моменту видання відповідного наказу (розпорядження) керівника.

 

За інформацією Управління держпраці у Черкасській області

Освітні заходи
Отримайте нові знання
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Бажаєте скачати файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Зареєструватися
Приєднуйтесь до команди професійних бухгалтерів

заповніть форму та отримайте матеріали про:

➤ головні зміни в законодавстві
➤ методи розв'язання складних робочих ситуацій
➤ зручні сервіси для роботи

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Зареєструватися