Не згодні з результатами ревізії? Вибір є

Головбух: Бюджет

Чи можна не виплачувати відпускні за три дні до початку відпустки?

26 червня 2018
3222
Середній бал: 0 із 5

Запитання

Працівник просить відпустку «сьогодні на завтра». Чи можна виплатити відпускні разом із найближчою зарплатою, якщо не встигаємо зробити це за три дні до відпустки?

Відповідь

Відпускні можна виплатити одночасно з найближчою зарплатою, якщо про це просить працівник. Утім, така ситуація має бути винятком, а не правилом.

Національне законодавство скеровує: зарплату за час щорічної відпустки виплачують не пізніше ніж за три дні до початку відпустки (ч. 4 ст. 115 КЗпПст. 21 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР). Утім, міжнародне право уможливлює інший строк виплати відпускних:

Кожна особа, яка користується відпусткою, передбаченою Конвенцією про оплачувані відпустки від 24.06.1970 № 132 (далі — Конвенція), ратифікованій Законом України від 29.05.2001 № 2481-ІІІ, отримує за повний період цієї відпустки принаймні свою нормальну чи середню зарплату, нараховану відповідно до методу, що визначає компетентний орган влади або інший відповідний орган у кожній країні. Суми, що належать до виплати, виплачують зацікавленій особі до відпустки, якщо інше не передбачено в угоді, що стосується цієї особи і роботодавця (ст. 7 Конвенції).

Україна має сумлінно виконувати норми чинних міжнародних договорів відповідно до норм міжнародного права (ст. 15 Закону «Про міжнародні договори України» від 29.06.2004 № 1906-IV).

Чинні міжнародні договори, згоду на обов’язковість яких надала Верховна Рада, є частиною національного законодавства (ч. 1 ст. 9 Конституції України). Якщо міжнародний договір або міжнародна угода, в яких бере участь Україна, встановлюють інші правила, ніж ті, що містить законодавство України про працю, застосовують правила міжнародного договору або міжнародної угоди (ст. 8-1 Кодексу законів про працю).

Отже, за наявності окремої угоди між працівником і роботодавцем, виплатити зарплату за час щорічної відпустки можна в інші строки, ніж визначає КЗпП. Підгрунтям такої угоди може бути заява працівника, узгоджена з роботодавцем.

Ця практика не має бути повсякчасною. Виплата відпускних щонайпізніше за три дні до початку відпустки — питання, яке з-поміж інших контролюють інспектори праці (п. 6.34 Переліку питань, що вивчають під час інспекційного відвідування, невиїзного інспектування, розд. I акта інспекційного відвідування (невиїзного інспектування), затвердженого наказом Мінсоцполітики від 18.08.2017 № 1338). Багато заяв про виплату відпускних у день зарплати — підстава для висновку, що взаємних угод не було, а ініціатором перенесення є винятково роботодавець.

Відповідальність за порушення — штраф. Платитимуть:

Ви маєте це знати:
Набридло це спливаюче вікно?

Зареєструйтеся —
і скачуйте все! 
 
Зразки та форми документів, інфографіку, рекомендації експертів...

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Зареєструватися і скачати
Набридло це спливаюче вікно?

Зареєструйтеся —
і скачуйте все! 
 
Зразки та форми документів, інфографіку, рекомендації експертів...

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Зареєструватися і скачати
Дочитайте статтю після легкої реєстрації

і скачуйте ідеальні зразки заповнення
бюджетної звітності

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
Зайти через соцмережі
Зареєструватися