Чи підлягає оподаткуванню ВЗ сума доходу, виплачена СГ фізособі, яка провадить незалежну профдіяльність

29 березня 2022
2097
Середній бал: 5 із 5

Чи підлягає оподаткуванню ВЗ сума доходу, виплачена СГ фізособі, яка провадить незалежну профдіяльність

Платників військового збору (ВЗ) визначає пункт 162.1 Податкового Кодексу України (ПК). Зокрема, платником ВЗ є фізособа-резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні (пп. 1.1 п. 16-1 підрозд. 10 розд. XX ПК).

Порядок нарахування, утримання та сплата/перерахування ВЗ до бюджету визначає стаття 168 ПК, а ставку ВЗ — підпункт 1.3 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПК (пп. 1.4 п. 16-1 підрозд. 10 розд. XX ПК).

Ставка ВЗ становить 1,5% об’єкта оподаткування, що його визначає підпункт 1.2 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПК (пп. 1.3 п. 16-1 підрозд. 10 розд. XX ПК).

Податковий агент, який нараховує, виплачує, надає оподатковуваний дохід на користь платника, зобов’язаний утримувати ВЗ із суми такого доходу за його рахунок (пп. 168.1.1 ПК).

Об’єктом оподаткування ВЗ є доходи, що їх визначає стаття 163 ПК (пп. 1.2 п. 16-1 підрозд. 10 розд. XX ПК).

Об’єктом оподаткування резидента є, зокрема, загальний місячний/річний оподатковуваний дохід (п. 163.1 розд. IV ПК).

Загальний річний оподатковуваний дохід дорівнює сумі загальних місячних оподатковуваних доходів, іноземних доходів, отриманих протягом такого звітного податкового року, доходів, отриманих, зокрема, фізособою, яка провадить незалежну профдіяльність за статтею 178 ПК (пп. 164.1.3 ПК).

Оподатковуваний дохід — це сукупний чистий дохід, тобто різниця між доходом і документально підтвердженими витратами, необхідними для провадження певного виду незалежної профдіяльності (п. 178.3 ПК).

Під час виплати суб’єктами господарювання — податковими агентами фізособам, які провадять незалежну профдіяльність, доходів, що безпосередньо пов’язані з цією діяльністю, ПДФО у джерела виплати не утримують, якщо фізособа надасть копію довідки про те, що її взяли на податковий облік як фізособу, яка провадить незалежну профдіяльність. Це правило не застосовують у разі нарахування/виплати доходу за виконання певної роботи або надання послуги за цивільно-правовим договором (ЦПД), відносини за яким кваліфікують як трудові, а сторони договору прирівнюють до працівника чи роботодавця за підпунктами 14.1.195, 14.1.222 ПК (п. 178.5 ПК).

Фізособи, які провадять незалежну профдіяльність, зобов’язані вести облік доходів та витрат від такої діяльності (п. 178.6 ПК).

Остаточний розрахунок ПДФО за звітний податковий рік платник здійснює самостійно за даними, що містить податкова декларація про майновий стан і доходи (далі — Декларація). У Декларації поряд з доходами від незалежної профдіяльності зазначають інші доходи із джерел їх походження з України та

іноземні доходи, а також відомості про суми ЄСВ, нарахованого на доходи від провадження незалежної профдіяльності в розмірах, зо визначили за Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI (п. 178.7 ПК).

Фізособа зобов’язана самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов’язання, що зазначила в поданій Декларації (пп. 179.7 ПК).

Отже, фізособи, які провадять незалежну профдіяльність, за результатами звітного податкового року самостійно розраховують ВЗ за ставкою 1,5% сукупного чистого доходу, відображають його в річній Декларації та сплачують у строк, передбачений для сплати ПДФО.

Однак у разі нарахування/виплати доходу за виконання певної роботи або надання послуги за ЦПД, відносини за яким кваліфікують як трудові, а сторони договору прирівнюють до працівника чи роботодавця, суб’єкт господарювання — податковий агент зобов’язаний утримувати ВЗ у розмірі 1,5% суми такого доходу та за його рахунок.

За інформацією ЗІР, категорія 126.02 

Любі читачі, команда MCFR Головбух продовжує працювати і надавати вам професійну підтримку.

Нагадуємо, що зараз усі матеріали сайту доступні вам без обмежень. У разі, якщо вам потрібна консультація експерта чи детальніша інформаційна підтримка, ви можете передплатити наші електронні журнали
«Головбух: БЮДЖЕТ» та «Головбух: ПРАЦЯ та ЗАРПЛАТА».

logo