Головбух: Бюджет

Новорічні подарунки для працівників: коли утримувати ПДФО і військовий збір

  • 11 грудня 2017
  • 4249

На що слід звернути увагу при оподаткуванні новорічних подарунків і відображенні їх у формі № 1ДФ?

Податкова соціальна пільга 2019: визначаємо нові розміри

Іван Левадськийексперт з бухобліку та оподаткування в бюджетній сфері, Київ
Із кожної зарплати чи іншого доходу працівника бухгалтер утримує ПДФО і військовий збір. Однак деякі доходи взагалі не оподатковуються, а до зарплати може застосовуватись податкова соціальна пільга. З’ясуємо, який розмір вона матиме у 2019 році та як її застосувати.

У підпункті 165.1.39 ПК передбачено спеціальну «подарункову» норму. А саме, «…не включається до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу вартість дарунків (а також призів переможцям та призерам спортивних змагань), якщо їх вартість не перевищує 25% однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, за винятком грошових виплат у будь-якій сумі».

►Як оформити документально новорічні подарунки працівникам та їхнім дітям

Отже, якщо виплату подарунків не передбачає колективний (трудовий) договір та/або положення про оплату праці, під час оподаткування подарунків можна скористатися пільговим підпунктом 165.1.39 ПК. Із неоподатковуваної частини подарунків утримувати військовий збір не потрібно.

У звіті за формою № 1ДФ неоподатковувані подарунки відобразіть за ознакою доходу «160». Якщо вартість подарунка перевищує 800 грн, суму перевищення оподатковуйте на загальних підставах (пп. «е» пп. 164.2.17 ПК). Базою оподаткування буде дохід, розрахований за звичайними цінами.

Позаяк подарунки надають у негрошовій формі, базу оподаткування збільшуйте на «натуральний» коефіцієнт. Причому «натуральний» коефіцієнт застосовуйте лише для обчислення бази ПДФО. Військовий збір розраховуйте без його застосування. У звіті за формою № 1ДФ оподатковувану вартість подарунків відобразіть за ознакою доходу «126» як додаткове благо.

►Складаємо правильно податковий розрахунок за формою 1дф

✍ Оподаткування подарунків і відображення їх у формі № 1ДФ

ТОВ «МММ» видало працівникам новорічні подарунки вартістю 1000,00 грн кожен. Відображення такого доходу у звіті за формою № 1ДФ розглянемо на прикладі інженера Петренка А. А., ІПН 1234567890 (див. Додаток 1).

Оподатковувана вартість подарунка:

(1000,00 – 800,00) × 1,21951 = 243,90 грн.

Сума ПДФО:

243,90 × 18% = 43,90 грн.

Сума військового збору:

200,00 × 1,5% = 3,00 грн.

Новорічні подарунки для працівників

На практиці виникають певні проблеми щодо відображення у звіті № 1ДФ подарунків дітям працівників. Ідеально — відображати подарунок дитині за її ідентифікаційним кодом. Тоді, якщо подарунок надамо і працівникові, і дитині, припустімо вартістю по 800 грн кожному, у звіті за формою № 1ДФ заповнимо два рядки на окремі ідентифікаційні номери за ознакою доходу «160» (див. Додаток 2).

Новорічні подарунки працівникам

Якщо дитина не має ідентифікаційного коду, відображайте подарунок у звіті № 1ДФ за кодом того з батьків, що працює на підприємстві. Однак у такому випадку може виникнути проблема з оподаткуванням. Адже підпункт 165.1.39 ПК дозволяє не оподатковувати подарунки в розмірі до 800 грн на місяць. Якщо, наприклад, сума подарунків не перевищує 400 грн на кожного, все просто. А от коли сума подарунків у 2017 році більша за 400 грн на кожну особу (працівника та його дитину), у звіті за формою № 1ДФ на код батьків із ознакою доходу «160», тобто без оподаткування, можемо сукупно відобразити лише 800 грн. Решту — оподатковуємо із застосуванням «натурального» коефіцієнта. Аби цього уникнути, можна «розвести» надання подарунків працівникові та його дитині по різних місяцях.

►Як правильно розрахувати податок на доходи фізичних осіб

Сплатити податки маєте протягом трьох банківських днів із дня, що настає за днем надання подарунка (пп. 168.1.4 ПК).

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи
Отримайте нові знання
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Бажаєте скачати файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Зареєструватися