Нові посадові оклади бюджетників!

Головбух: Бюджет

Закупівля електроенергії 2019 за новим порядком

 • 2 жовтня 2018
 • 20452
 • Середній бал: 0 із 5

Новий Закон про ринок електроенергії заклав правові передумови щодо закупівлі замовниками електричної енергії на конкурентних засадах. Як вплине це на роботу замовника і як планувати закупівлю електроенергії — розповімо докладно.

Запитання стосовно порядку, за яким проводиться закупівля електроенергії в 2018 році, виникли вже традиційно через зміну законодавства.

Відносини, пов’язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії споживачам, регулює наразі Закон України «Про ринок електричної енергії» від 13.04.2017 № 2019-VIII (далі — Закон № 2019).

Цей Закон набрав чинності 11 червня 2017 року (за винятком окремих норм). Також продовжують діяти і окремі норми Закону України «Про електроенергетику» від 16.10.1997 № 575/97-ВР. А нормативно-правові акти, прийняті на виконання цього Закону, діють до набрання чинності нормативно-правовими актами, затвердженими на виконання Закону № 2019.

Окремі зміни у порядку функціонування ринку електричної енергії, запровадженому Законом № 2019, торкнуться безпосередньо й замовників. Адже вже скоро вони мають подбати про закупівлю електроенергії.

Закупівля електроенергії за новим порядком 

Однією з важливих ознак ринку електричної енергії тепер є те, що він функціонує на конкурентних засадах, крім діяльності суб’єктів природних монополій, з обмеженнями, встановленими Законом № 2019 (ч. 1 ст. 3 Закону № 2019).

А постачання електричної енергії споживачам здійснюватиметься за вільними цінами.

Закупівля електроенергії після розподілу видів діяльності на ринку

Закон № 2019 розділяє види діяльності з розподілу та постачання електричної енергії.

Постачання електричної енергії

Електропостачальниками вважають суб’єктів господарювання, які здійснюють продаж електричної енергії за договором постачання електричної енергії споживачу (далі — договір). Однак можливість постачати електричну енергію споживачам мають лише ті електропостачальники, які отримали відповідну ліцензію (ч. 1 ст. 56 Закону № 2019).

У договорі сторони визначають умови постачання електричної енергії, права та обов’язки електропостачальника і споживача.

Закон № 2019 передбачає вимоги до загальних положень та умов договору. Вони мають бути:

 • справедливими і прозорими;
 • викладеними чітко і ясно;
 • без процедурних перешкод, що ускладнюють права споживача.

До того ж умови договору не можуть обмежувати права споживача на зміну електропостачальника. А також — накладати додаткові фінансові зобов’язання на споживача, який здійснює таке право.

Розподіл електричної енергії

Закупівля електроенергії на 2018 рік неможлива без її попереднього розподілу. Розподіл електричної енергії — це транспортування електричної енергії від електроустановок виробників електричної енергії або електроустановок оператора системи передачі мережами оператора системи розподілу, крім постачання електричної енергії (п. 78 ч. 1 ст. 1 Закону № 2019).

Розподіл електричної енергії здійснює оператор системи розподілу. Діяльність з розподілу також підлягає ліцензуванню відповідно до законодавства.

Оператор системи розподілу надає послуги з розподілу електричної енергії на недискримінаційних засадах. При цьому він керується:

 • Законом № 2019;
 • кодексом систем розподілу;
 • іншими нормативно-правовими актами, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.

Тарифи для оплати послуг з розподілу встановлюватиме НКРЕКП за спеціальною методикою (поки що вона не затверджена). Своєю чергою, оператори систем розподілу оприлюднюватимуть тарифи на послуги з розподілу електричної енергії в порядку та строки, визначені нормативно-правовими актами, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.

Оператор системи розподілу не має права вести діяльність з купівлі-продажу електричної енергії на ринку електричної енергії, виробництва та/або передачі, та/або постачання електричної енергії. Заборона не поширюється на купівлю-продаж для компенсації технологічних витрат електричної енергії на її розподіл електричними мережами та врегулювання небалансів електричної енергії, а також випадки, визначені частиною 11 статті 47 Закону № 2019.

Новий порядок — з 11 грудня 2018

Як бачимо, розподіл електричної енергії проводитимуть оператори систем розподілу (природні монополії), а постачання електричної енергії споживачам — окремі від операторів систем розподілу юридичні особи — електропостачальники, яких споживачі обиратимуть за вільними (ринковими) цінами. І що важливо — це мають бути різні суб’єкти господарювання.

Відокремлення видів діяльності з розподілу та постачання електричної енергії в існуючих вертикально-інтегрованих енергопостачальних компаніях відбудеться через 18 місяців з дня набрання чинності Законом № 2019, тобто з 11.12.2018. З цього моменту один і той самий суб’єкт господарювання не матиме права одночасно вести діяльність з розподілу та постачання електричної енергії.

Тому споживачі (крім побутових та малих непобутових споживачів), яким на день набрання чинності Законом постачання здійснював електропостачальник за регульованим тарифом, повинні до 11 грудня 2018 року обрати собі електропостачальника та укласти з ним договір постачання електричної енергії.

Закупівля електроенергії в 2019 році — переговорна процедура чи відкриті торги

Правові та економічні засади закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади установлює Закон України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII (далі — Закон № 922). Він визначає, що закупівлю можна проводити за однією з процедур, передбачених частиною першою статті 12 Закону № 922.

Своєю чергою, Закон № 2019 передбачає із 11.12.2018 проведення на конкурентних засадах:

 • закупівлі електричної енергії як товару;
 • закупівлі послуг з постачання електричної енергії.

Тож до 11.12.2018 замовники могли закуповувати електричну енергію у постачальників, які мають чинні ліцензії на постачання електроенергії за регульованим тарифом, через переговорну процедуру закупівлі, керуючись пунктом 2 частини 2 статті 35 Закону № 922.

logo
Набридло це спливаюче вікно?

Тоді РЕЄСТРУЙТЕСЯ прямо зараз!

30 секунд на реєстрацію – і ви зможете СКАЧУВАТИ необхідні документи, форми, зразки без обмежень

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Зареєструватися і скачати
Набридло це спливаюче вікно?

Тоді РЕЄСТРУЙТЕСЯ прямо зараз!

30 секунд на реєстрацію – і ви зможете СКАЧУВАТИ необхідні документи, форми, зразки без обмежень

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Зареєструватися і скачати
Реєструйтеся і забирайте свої подарунки:


➤ нові КЕКВ 2019-го
➤ лайфхаки з анулювання актів ревізії
✚ ПОДАРУНОК — запис вебінару

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
Зайти через соцмережі
Зареєструватися з подарунком