text
Головбух: Бюджет

Робота в нічний час: нараховуємо оплату правильно

  • 5 грудня 2017
  • 5907

Коли ви йдете працювати в дитячий садок, що працює в цілодобовому режимі, ви повинні бути психологічно готові, що вам доведеться працювати в нічний час. За цю малоприємну і непросту роботу Кодексом Законів про працю України передбачена матеріальна мотивація — відповідна доплата. Якщо ви — помічник вихователя і вам замість обіймів Морфея «світять» нічні зміни, варто спочатку вияснити, які ж матеріальні компенсації належать вам по закону за подібні особливі умови праці

Робота в нічний час

Всі питання щодо оплати праці працівників в дитсадку  детально описані  в Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженій наказом Міністерства освіти  України від 15.04.1993 № 102 (далі — Інструкція № 102). Саме нею і керуються досвідчені бухгалтери  під час нарахування оплати роботи в нічний час помічників вихователів. Проте слід зауважити, що існують й інші нормативні акти,зокрема ті, що визначають умови праці помічників вихователів дитсадка, а, отже, певним чином впливають на  процедуру  нарахування оплати.

Серед них варто назвати Типові штатні  нормативи дошкільних навчальних закладів, затверджені  наказом Міносвіти України від 04.11.2010 № 1055 (далі Типові штатні нормативи). Вчитавшись у текст, ми зрозуміємо, що кількість штатних одиниць помічників вихователів у ДНЗ установлюється  з урахуванням  цілої низки показників :

  • типу закладу;
  • кількості груп;
  • режиму роботи.

Останній, зокрема, і має  передбачати організацію різнотривалого, у тому числі й цілодобового, перебування дітей в дитсадку. Таблиця дасть змогу зрозуміти  залежність  кількості штатних одиниць помічників вихователів закладів дошкільної освіти від режиму роботи закладу.

►Налог на доходы физических лиц

Посада

Штатні одиниці з розрахунку на одну групу

при 6-денному робочому тижні з перебуванням дітей протягом

при 5-денному робочому тижні з перебуванням дітей протягом

9 год.

10,5 год.

12 год.

24 год.

9 год.

10,5 год.

12 год.

24 год.

Помічник вихователя для дітей віком до 3 років

1,35

1,6

1,8

1,8

1,13

1,3

1,5

1,5

Помічник вихователя для дітей віком від 3 років

1

1,25

1,5

1,5

1

1,15

1,25

1,5

Варто зазначити, що законодавець чітко визначив поняття «робота в нічний час». Нічним часом роботи вважається  виконання службових обов’язків з 22-ої години вечора до 6-ої години ранку.  При цьому  Кодексу законів про працю України (КЗпП) унормовано  скорочення тривалості робочого дня під час роботи у нічний час( частина  перша статті 54 КЗпП . Цю  обставину слід урахувати при визначенні штатної чисельності посад, які  виконуватимуть нічну роботу.

►Переведення на нове місце роботи. А компенсація за невикористану відпустку де?

Чим погана робота в  нічний час? Вона менш природна  і менш сприятлива для здоров’я. Тому не всіх до її виконання можна залучати. Згідно зі статтею 55 КЗпП до роботи у нічний час забороняється залучати: вагітних жінок і жінок, що мають дітей віком до трьох років (ст. 176 КЗпП); осіб, молодших 18 років (ст. 192 КЗпП). Залучення до роботи в нічний час громадян похилого віку( чоловіки у віці 60  і жінки у віці 55 років і старше ) допускається лише за їх згодою і за умови, коли це не шкодить їх здоров'ю (частина третя ст. 13 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні». До списку  осіб , праця яких в нічний час використовується з обмеженням, потрапляють і інваліди, які допускаються до роботи уночі лише за їх згодою і за умови, що це не суперечить медичним рекомендаціям (ст. 172 КЗпП).  Також не можна залучати до таких робіт жінок, окрім тих галузей народного господарства, де це викликано особливою необхідністю (ст. 175 КЗпП). Галузь освіти якраз і належить до тих галузей, стосовно яких законодавець робить виняток щодо нічної роботи жінок.

Для установ, підприємств і організацій, де використовується нічна праця, важливим є  правильне і ретельне  ведення табельного обліку робочого часу. Ця процедура регламентується наказом  Держкомстату України «Про затвердження типових форм первинної облікової документації зі статистики праці» від 05.12.2008 № 489. У табелі обліку використання робочого часу робляться відмітки про фактично відпрацьований час у тому числі надурочні, вечірні, нічні години роботи.

Оплата роботи в нічний час 

Найприємніша мить у будь-якій роботі — отримання заробітної плати. Робота в нічний час, відбираючи  спокійний сон, компенсує цю фізіологічну незручність  грошима. Про це подбав законодавець і ця вимога є обов’язковою для застосування підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, а також фізичними особами, що використовують найману працю. Оплата праці за роботу в нічний час нараховується згідно з  вимогами  статті 108 КЗпП, де передбачено  підвищений розмір зарплати , який установлюється генеральною, галузевою (регіональною) угодою та колективним договором, але не нижче 20% тарифної ставки (окладу) за кожну годину нічної роботи.  Унормовує оплату роботи в нічний час і спеціальний галузевий документ освітян — наказ МОН України  «Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ» від 25.09.2005 № 557 (далі — Наказ № 557). Він установлює доплату працівникам за роботу в нічний час у розмірі до 40% годинної тарифної ставки за кожну годину роботи з 10 год. вечора до 6 год. ранку.

►Працевлаштування інвалідів. Будьмо уважні!

Разом з тим конкретний розмір доплати  має передбачатися  у колективному договорі. Згідно з нормами галузевих наказів та за наявності робіт, які необхідно виконувати в нічний час, у колективному договорі навчального закладу зазначають: розмір доплати до посадового окладу працівника за роботу у нічний час; перелік посад та категорій працівників, яких можна залучати до такої роботи.

 Аби убезпечити себе від претензій з боку перевіряючих, роботу у нічний час необхідно обов’язково  передбачати правилами внутрішнього трудового розпорядку  закладу дошкільної освіти, в якому необхідно детально розписати  порядок використання робочого часу  для  кожного працівника у графіку змінності, який затверджує керівник. Виконану роботу у нічний час обов’язково фіксують у табелі обліку використання робочого часу.

 За структурою заробітної плати доплата до тарифних ставок (посадових окладів) за роботу у нічний час  належить до додаткової заробітної плати. Тому суму цієї доплати, обгрунтовану відповідним розрахунками, слід включати до загального фонду кошторису під час обчислення обсягу видатків на заробітну плату закладу.

Таким чином, помічникові  вихователя дитсадка, який працює у нічний час, роботодавець повинен  нараховувати заробітну плату відповідно до встановленого посадового окладу та  здійснювати доплату за години нічної роботи. Зауважимо, що на ставку помічника вихователя закладів дошкільної освіти норма тривалості робочого часу становить 40 год. на тиждень

Нараховуючи  оплату за роботу в нічний час помічникам вихователів спочатку  визначають розмір оплати за одну годину роботи. Це робиться шляхом ділення суми місячного посадового окладу(без доплат і надбавок) на кількість робочих днів  у місяці, коли працівника залучали до роботи в  нічний час і на кількість годин роботи в робочому дні цього місяця. Зрозуміло, що кількість робочих днів у місяці –величина непостійна, а сума посадового окладу—незмінна попри те, що то був  лютий, чи  березень, отож  по кожному місяцю суму оплати за одну годину роботи, виходячи з установленого окладу, визначають окремо. А вже потім годинна ставка оплати нічної роботи визначається шляхом збільшення суми оплати за одну годину  робочого часу  місяці на суму до 40%.

Посада

Штатні одиниці з розрахунку на одну групу

при 6-денному робочому тижні з перебуванням дітей протягом

при 5-денному робочому тижні з перебуванням дітей протягом

9 год.

10,5 год.

12 год.

24 год.

9 год.

10,5 год.

12 год.

24 год.

Помічник вихователя для дітей віком до 3 років

1,35

1,6

1,8

1,8

1,13

1,3

1,5

1,5

Помічник вихователя для дітей віком від 3 років

1

1,25

1,5

1,5

1

1,15

1,25

1,5

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи
Отримайте нові знання
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Бажаєте скачати файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Приєднуйтесь до команди професійних бухгалтерів

заповніть форму та отримайте матеріали про:

➤ головні зміни в законодавстві
➤ методи розв'язання складних робочих ситуацій
➤ зручні сервіси для роботи

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль