Головбух: Бюджет

Робота в нічний час: нараховуємо оплату правильно

  • 5 грудня 2017
  • 8954

Якщо замість обіймів Морфея вам «світять» нічні зміни, не зайвим буде дізнатися, як оплачується робота в нічний час. Пояснимо на прикладі робочої ситуації.

Робота в нічний час: особливості

Законодавство чітко визначає поняття «робота в нічний час». Нічним часом роботи вважається виконання службових обов’язків з 10 год. вечора до 6 год. ранку.

При цьому Кодекс законів про працю України (КЗпП) зобов’язує скорочувати тривалість роботи (зміни) у нічний час на 1 годину (ч. 1 ст. 54 КЗпП). Йдеться саме про тривалість зміни, тижнева норма годин робочого часу не скорочується. Тобто через декілька днів на цю годину потрібно продовжити тривалість денної роботи.

Кого не можна залучати до роботи в нічний час

Чим погана робота в нічний час? Вона несприятливо позначається на здоров’ї. Тож не всіх до її виконання можна залучати.

За статтею 55 КЗпП робота в нічний час заборонена для:

  • вагітних жінок і жінок, що мають дітей віком до трьох років (ст. 176 КЗпП);
  • осіб, молодших 18 років (ст. 192 КЗпП).

Громадяни похилого віку (чоловіки у віці 60 і жінки у віці 55 років і старші) можуть працювати вночі лише за їх згоди і за умови, що це не зашкодить їх здоров'ю (ч. 3 ст. 13 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні»).

До списку  осіб, праця яких в нічний час використовується з обмеженням, потрапляють і інваліди, які допускаються до роботи уночі лише за їх згодою і за умови, що це не суперечить медичним рекомендаціям (ст. 172 КЗпП).

Також не можна залучати до таких робіт жінок, окрім тих галузей народного господарства, де це викликано особливою необхідністю (ст. 175 КЗпП). До галузей, щодо яких законодавець робить виняток, належить, скажімо, освіта.

Податкова соціальна пільга 2019: визначаємо нові розміри

Іван Левадськийексперт з бухобліку та оподаткування в бюджетній сфері, Київ
Із кожної зарплати чи іншого доходу працівника бухгалтер утримує ПДФО і військовий збір. Однак деякі доходи взагалі не оподатковуються, а до зарплати може застосовуватись податкова соціальна пільга. З’ясуємо, який розмір вона матиме у 2019 році та як її застосувати.

Документування роботи в нічний час

Аби убезпечити себе від претензій з боку ревізорів, роботу в нічний час необхідно передбачати правилами внутрішнього трудового розпорядку: детально розписати порядок використання робочого часу для кожного працівника у графіку змінності, який затверджує керівник.

Установи і організації, які використовують нічну працю, повинні відображати це у табелі обліку робочого часу. Послуговуватися при цьому слід наказом Держстату «Про затвердження типових форм первинної облікової документації зі статистики праці» від 05.12.2008 № 489.

У табелі обліку робочого часу роблять відмітки про фактично відпрацьований час, у т. ч. надурочні, вечірні, нічні години роботи.

Конкретний розмір доплати має передбачати колективний договір. Наприклад, у колективному договорі навчального закладу зазначають:

  • розмір доплати до посадового окладу працівника за роботу у нічний час;
  • перелік посад та категорій працівників, яких можна залучати до такої роботи.

Як оплачується робота в нічний час

Найприємніше у будь-якій роботі — отримати за неї гідну оплату.

Оплата праці за роботу в нічний час нараховується за статтею 108 КЗпП. Так, законодавство передбачає підвищений розмір зарплати за роботу вночі. Цей розмір встановлюють генеральною, галузевою (регіональною) угодою та колективним договором, але не нижче 20% тарифної ставки (окладу) за кожну годину нічної роботи.

Тобто встановити розмір оплати за роботу в нічний час ви можете самостійно. Важливо, щоб цей розмір був не меншим 20% тарифної ставки (окладу).

Доплата за роботу в нічний час приклад

Визначимо оплату за нічну роботу сторожу за таких умов: у вересні 2018 року сторож відпрацював 175 год. Із цих 175 год. — 55 год. у нічний час. Посадовий оклад сторожа становить умовно 3723,00 грн. Колдоговір установлює підвищення посадового окладу на 40% за роботу в нічний час. Потрібно оплатити працю сторожа за вересень 2018 року.

Спершу потрібно з’ясувати розмір оплати за одну годину роботи. Для цього місячний посадовий оклад (без доплат і надбавок) працівника ділимо на кількість годин роботи в робочому дні цього місяця:

3723,00 грн ÷ 175 год. = 21,27 грн.

Тепер визначаємо суму заробітку за роботу:

  • в денний час:

21,27 грн × (175 год. – 55 год.) = 2552,40 грн

  • в нічний час:

21,27 грн × 40% × 55 год. = 1637,79 грн

Загальна сума заробітку за вересень 2018 року становитиме:

2552,40 грн + 1637,79 грн = 4190,19 грн.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи
Отримайте нові знання
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Бажаєте скачати файл?!



Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Зареєструватися