Головбух: Бюджет

Доплати в бюджетних установах: кому і коли встановлюють

 • 28 вересня 2017
 • 1852

Посадові оклади в бюджетній сфері нині не великі. Однак збільшити заробіток працівників дають змогу інші виплати, як-то доплати, надбавки, премії. Саме про доплати в бюджетних установах поговоримо докладно.

Доплати в бюджетних установах є однією із складових заробітної плати працівників. Залежно від режиму роботи, умов роботи, кваліфікації працівників установлюють доплати:

 • до рівня мінімальної зарплати;
 • за ненормований робочий день;
 • за використання в роботі дезінфекційних засобів;
 • за науковий ступінь;
 • за вчене звання;
 • за роботу в нічний час;
 • за розширення зони обслуговування або збільшення обсягу виконуваних робіт;
 • за суміщення професій (посад);
 • за виконання обов’язків тимчасово відсутніх працівників.

Податкова соціальна пільга 2019: визначаємо нові розміри

Іван Левадськийексперт з бухобліку та оподаткування в бюджетній сфері, Київ
Із кожної зарплати чи іншого доходу працівника бухгалтер утримує ПДФО і військовий збір. Однак деякі доходи взагалі не оподатковуються, а до зарплати може застосовуватись податкова соціальна пільга. З’ясуємо, який розмір вона матиме у 2019 році та як її застосувати.

Розглянемо умови їх встановлення детальніше.

Доплата до рівня мінімальної зарплати

Працівникам, у яких зарплата менше суми мінімальної зарплати (далі — МЗП), нараховують доплату до рівня мінімальної зарплати. Адже за головною вимогою зарплатного законодавства — заробіток працівника не може бути нижчим за розмір МЗП, якщо повністю виконана норма праці:

 • місячна;
 • годинна.

Віднявши від суми мінімальної зарплати суму зарплати, нараховану за фактично виконану норму праці, обчислюємо розмір доплати до рівня мінімалки. У зазначеній формулі під сумою мінімальної зарплати слід розуміти:

 • 3200 грн — якщо працівник виконав місячну норму праці;
 • сума, пропорційна виконаній нормі праці — якщо працівник працює на умовах неповного робочого часу та/або не виконав у повному обсязі місячну (годинну) норму праці.

При цьому суму зарплати, яку нараховано за фактично виконану норму праці, враховуємо не в повному обсязі. Обчислюючи суму доплати в бюджетних установах, у сумі зарплати не враховуємо такі виплати:

 • премії до святкових і ювілейних дат;
 • доплату за роз’їзний характер робіт;
 • доплати за роботу в нічний та надурочний час;
 • доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я.

Якщо за виконаної норми праці сума зарплати перевищує 3200 грн., доплату до рівня мінімальної зарплати не нараховуємо.

Доплата за ненормований робочий день

Доплату у бюджетних установах за ненормований робочий день встановлюють водіям — у розмірі 25% тарифної ставки за відпрацьований час. Але не всім водіям можна її встановлювати.

Так, якщо водій працює в установі на роботі з неповним робочим днем, то йому ненормований робочий день встановити не можуть. Відповідно, розмір доплати дорівнюватиме нулю.

Бувають ситуації, коли водій протягом місяця з технічних або фінансових причин не експлуатував легковий автомобіль, у цьому випадку доплату за ненормований робочий день водієві не нараховуємо.

Доплата за використання в роботі дезінфекційних засобів

Доплату за використання в роботі дезінфекційних засобів встановлюють тим працівникам, у посадовій інструкції яких передбачено роботу із застосуванням дезінфекційних засобів, у т. ч. працівникам, зайнятим прибиранням туалетів.

Перелік посад, за якими працівникам встановлюють такі доплативизначають  у колективному договорі установи.

Розмір доплати — 10% посадового окладу. І час роботи працівника з дезінфекційними засобами не впливає на строк її виплати.

Доплата за науковий ступінь

Як правило, працівникам освітніх установ, яким присвоєно наукові ступені кандидата наук чи доктора наук встановлюють доплату за науковий ступінь. Головною умовою для цього є їх діяльність, яка за профілем збігається з наявним у науковим ступенем.

Керівник установи самостійно визначає відповідність вченого звання профілю діяльності працівника на обійманій посаді.

Цю доплату встановлюють у відсотках до посадового окладу в розмірі:

 • до 15% — якщо у працівника науковий ступінь «кандидат наук»;
 • до 25% — якщо науковий ступінь «доктор наук».

Якщо працівник є володарем двох наукових ступенів, наприклад «кандидат наук» і «доктор наук», розмір доплати в бюджетних установах не повинен перевищувати 25% його посадового окладу.

Доплата за вчене звання

Якщо працівник має вчене звання старшого наукового співробітника, доцента або професора, йому слід встановити доплату за вчене звання. Звичайно, якщо його діяльність за профілем збігається з наявним вченим званням. Керівник установи самостійно визначає відповідність вченого звання профілю діяльності працівника на обійманій посаді.

Розмір доплати в бюджетних установах встановлюють у відсотках до посадового окладу, зокрема в розмірі:

 • до 25% — якщо є вчене звання «старший науковий співробітник», «доцент»;
 • до 33% — якщо є вчене звання «професор».

Якщо працівник одночасно має два вчених звання, наприклад «доцент» і «професор», у нього розмір доплати не повинен перевищувати 33% посадового окладу.

Доплата за роботу в нічний час

Працівники, які виконують свої посадові обов’язки у нічний час, мають право на доплату за роботу в нічний час.

Таку доплату встановлюють за кожну годину роботи в нічний час, тобто з 10 години вечора до 6 години ранку. Розмір цієї виплати не може перевищувати 40% годинної тарифної ставки (посадового окладу).

Доплата за розширення зони обслуговування або збільшення обсягу виконуваних робіт

Передусім зауважимо:

розширення зони обслуговування або збільшення обсягу виконуваних робіт є істотною зміною умов праці. Тож згідно з частиною другою статті 32 Кодексу законів про працю України працівника, якому збільшують за його згодою навантаження, слід попередити за два місяці.

Розмір доплати за розширення зони обслуговування або збільшення обсягу виконуваних робіт не може перевищувати 50% посадового окладу. Його зазначають у наказі про встановлення цієї виплати, а також прописують:

 • строк, на який збільшують навантаження;
 • перелік видів робіт, які додатково виконуватиме працівник.

Додаткове навантаження на працівника має бути економічно обгрунтованим та не призводити до погіршення якості виконуваних ним обов’язків, завдань, робіт. У разі якщо якість і результати праці все ж таки погіршаться, додаткове навантаження та відповідний розмір доплати в бюджетних установах скасовують.

Доплату встановлюють лише рядовим працівникам, оскільки її заборонено встановлювати:

 • керівникам бюджетних установ і їхнім заступникам;
 • керівникам структурних підрозділів і їхнім заступникам.

Доплата за суміщення професій (посад)

Суміщення професій (посад), як і розширення зони обслуговування або збільшення обсягу виконуваних робіт, є істотною зміною умов праці. Тож працівника, який суміщуватиме посаду, слід попередити за два місяці, а ще — отримати його згоду.

При цьому суміщувана посада має бути вакантною та обов’язково наявною у штатному розписі.

Розмір доплати за суміщення професій (посад) не може перевищувати 50% посадового окладу. Суміщати посаду можуть один або кілька працівників.

У наказі про встановлення доплати у бюджетних установах зазначають суміщувану посаду, розмір доплати, можуть визначати перелік видів робіт, які тимчасово має виконувати працівник, та строк їх виконання.

Зауважимо: таку доплату встановлюють лише рядовим працівникам. Тобто вона є неможливою для керівників бюджетних установ і структурних підрозділів, а також їхніх заступників.

Доплата за виконання обов’язків тимчасово відсутніх працівників

Доплату за виконання обов’язків тимчасово відсутніх працівників встановлюють за наказом працівнику, який поряд зі своєю основною роботою виконуватиме за згодою обов’язки тимчасового відсутнього. Тобто на час хвороби, відпустки, відрядження останнього чи з інших причин.

У наказі визначають розмір виплати, перелік видів робіт, які тимчасово має виконувати працівник, та строк їх виконання.

Розмір доплати за виконання обов’язків тимчасово відсутніх працівників не може перевищувати 50% посадового окладу.

Якщо у посадовій інструкції визначено, що на час відсутності колеги працівник виконуватиме його роботу (чи частину роботи), такий обов’язок є трудовою функцією працівника. А тому наказ про виконання роботи іншого у за таких обставин не видають, як і наказ про встановлення доплати в бюджетних установах. Тобто такому працівнику доплату не встановлюють.

За виконання обов’язків тимчасово відсутніх доплату встановлюють лише рядовим працівникам. Як і решту схожих виплат, її не встановлюють:

 • керівникам бюджетних установ і їхнім заступникам;
 • керівникам структурних підрозділів і їхнім заступникам.
Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи
Отримайте нові знання
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Бажаєте скачати файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Зареєструватися