text
Головбух: Бюджет

Чому медичні працівники можуть залишитися без заробітку із 1 листопада

 • 8 листопада 2017
 • 8228

SOS! Медичні працівники можуть зашитися без зарплати! Чому? Із 1 листопада медзаклади повинні внести зміни до штатних розписів. Причина — оновлення Національного класифікатора професій, що суттєво «реформувало» перелік посад медиків. Тож тепер чимало працівників медзакладів опинилися в ситуації, коли робота у них є, а ось підстав для встановлення посадових окладів — вже немає.

Так, окремі посадові оклади медичних працівників із 1 листопада — поза законом. Пояснимо чому.

Мінекономрозвитку наказом від 26.10.2017 № 1542 до національного класифікатора України ДК 003:2010 «Класифікатор професій», затвердженого наказом Держспоживстандарту від 28.07.2010 № 327 (далі — ДК 003:2010) внесло зміни.

Вони, зокрема:

1) скасовують такі професії, як:

 • «лікар-терапевт дільничний», «лікар-терапевт підлітковий», «лікар-терапевт цехової лікарської дільниці» (код 2221.2);
 • «фельдшер з медицини невідкладних станів» (код 3221);
 • «сестра медична з лікувальної фізкультури»;
 • «сестра медична з масажу» (код 3231);

2) назву професії «лікар-терапевт» змінюють на «лікар внутрішньої медицини» (код 2221.2);

3) додають нові назви професій:

 • «парамедик» (код 3221);
 • «інструктор з надання досгопітальної допомоги» (код 3229);
 • «екстрений медичний технік» (код 5132).

Цей наказ набрав чинності з 1 листопада 2017 року. Тому тепер роботодавці зобов’язані привести штатні розписи закладів охорони здоров’я та записи про професії працівників у відповідність із зазначеними змінами до ДК 003:2010. А отже, і встановити посадові оклади медпрацівників за новими професіями.

Для кого посадові оклади медичних працівників — поза законом

На жаль, не всі назви професій, що включені до ДК 003:2010, знайшли відображення в наказі МОЗ України «Про внесення змін до Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 78 «Охорона здоров'я» від 09.08.2017 № 918.

Також не внесені нові посади до наказу МОЗ «Про затвердження переліків закладів охорони здоров'я, лікарських, провізорських посад та посад молодших спеціалістів з фармацевтичною освітою у закладах охорони здоров'я» від 28.10.2002 № 385 (далі — Наказ № 385).

Однак не можна забувати про важливу вимогу Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з медичної практики, затверджених постановою КМУ від 02.03.2016 № 285, встановлену абзацом 3 пунктом 32.

Увага!

Не допускається введення посад, не передбачених у переліку лікарських посад, посад молодших спеціалістів з медичною освітою та номенклатурі спеціальностей професіоналів із вищою немедичною освітою, які працюють у системі охорони здоров’я.

Отже, до штатних розписів закладів охорони здоров’я не допускається введення посад, не передбачених у переліку, затвердженому Наказом № 385.

Без яких нормативів не вдасться встановити нові посадові оклади медичних працівників

Крім цього, назви нових професій мають внесені ще до низки нормативно-правових актів, які регулюють професійні права та пільги працівників галузі, зокрема, щодо права на:

 • оплату праці;
 • скорочений робочий день;
 • додаткову оплачувану відпустку;
 • пільгове пенсійне забезпечення.

Так, відсутність нових професійних назв в Умовах оплати праці працівників закладів охорони здоров’я та установ соціального захисту населення, затверджених наказом МОЗ та Мінсоцполітики від 05.10.2005 № 308/519, унеможливлює визначення за ними розміру посадових окладів медичних працівників.

Відсутність таких змін у наказах МОЗ «Про подальше удосконалення атестації лікарів» від 19.12.1997 № 359 та «Про атестацію молодших спеціалістів з медичною освітою» від 23.11.2007 № 742 (далі — Наказ № 742) не дає відповіді на запитання, як зараховувати час роботи на посадах, як скасовані при проведені атестації медичних працівників.

Наприклад, сестра медична з лікувальної фізкультури не може працювати на посаді сестри медичної (пункт 4.1 Наказу № 742), однак і програми перенавчання таких працівників іншим спеціальностям також наразі немає.

Необхідні зміни і до законодавства, зокрема, до позиції «н» статті 77 Основ законодавства України про охорону здоров’я від 19.11.1992 № 2801-XII щодо права працівників на додаткову оплачувану щорічну відпустку тривалістю три календарних дні.

Загалом, щоб запобігти звуження змісту і обсягу існуючих прав медичних працівників, необхідно внести відповідні зміни щонайменше до 15 нормативно-правових актів.

Тобто потрібен системний підхід при внесені змін до галузевих нормативних актів, які стосуються соціально-економічних і трудових відносин. А нині існує нагальна потреба привести у відповідність до оновленого ДК 003:2010 нормативно-правові акти в галузі охорони здоров’я.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи
Отримайте нові знання
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Бажаєте скачати файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Приєднуйтесь до команди професійних бухгалтерів

заповніть форму та отримайте матеріали про:

➤ головні зміни в законодавстві
➤ методи розв'язання складних робочих ситуацій
➤ зручні сервіси для роботи

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль