Не згодні з результатами ревізії? Вибір є

Головбух: Бюджет

Мінімальна зарплата, посадовий оклад і індексація у 2020 році

12 листопада 2019
4778
Середній бал: 5 із 5

Із 2020 року законодавство з оплати праці може змінитись і фонд оплати праці доведеться обчислювати знову — уточнювати видатки на 2020 рік. Причина тому — законопроєкт № 2378. Розглянемо детально запропоновані новації.

Перенесення вихідних і робочих днів 2020

Мінімальна заробітна плата 2020

Наразі мінімальна зарплата не може бути нижчою за розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлений на 1 січня календарного року. Натомість законопроєкт № 2378 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з реалізації вимог Конституції та міжнародного права щодо питань мінімальних гарантій в оплаті праці» від 05.11.2019  пропонує запровадити дві нижні межі гарантованого розміру цього показника (умови):

 • не менше 150% розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб — це передбачатиме оновлений КЗпП;
 • більше 75% суми найбільших величин фактичного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та фактичного прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років у цінах першого півріччя року, що передує даті введення нового розміру мінімальної зарплати — це передбачатиме оновлений Закон України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР.

Зважаючи на ці умови, яким має бути розмір мінімальної зарплати у 2020 році?

Розрахуємо його за першою умовою — виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що закладений до проєкту Держбюджету-2020 до другого читання (законопроєкт № 2000).

мінімальна зарплата = 2102 грн × 150% = 3153 грн

У проєкті Держбюджету-2020 мінімальна зарплата вказана в розмірі 4723 грн, що задовольняє умову 1.

Перш ніж розрахувати розмір мінімальної зарплати за другою умовою, наведемо розміри фактичного прожиткового мінімуму у І півріччі 2019 року.

Фактичний прожитковий мінімум у І півріччі 2019 року

Основна соціальна і демографічна група населення

Фактичний прожитковий мінімум у цінах

січня

лютого

березня

квітня

травня

червня

Діти до 6 років

3254,88

3354,13

3381,99

3422,43

3463,86

3507,57

Працездатні особи, для яких суми обраховані:

 • без врахування ПДФО і військового збору

3562,35

3675,80

3710,39

3765,44

3819,49

3906,55

 • з ПДФО і військовим збором

4425,28

4566,21

4609,18

4677,57

4744,71

4852,86

Обчислюємо суми найбільших величин фактичного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та фактичного прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років у цінах першого півріччя року, що передує даті введення нового розміру мінімалки.

3507,57 + 4852,86 = 8360,43 грн

мінімальна зарплата = 8360,43 грн × 75% = 6270 грн

Закладена у проєкті Держбюджету-2020 мінімальна зарплата не задовольняє умову 2 (4723 < 6270).

Окрім умов для мінімального гарантованого розміру цього показника, законопроєкт № 2378 пропонує визначати розмір мінімальної заробітної плати з урахуванням:

 • потреб працівників та їх сімей;
 • середнього рівня заробітної плати;
 • фактичного прожиткового мінімуму для працездатних осіб;
 • індексу споживчих цін;
 • продуктивності праці;
 • рівня зайнятості та інших економічних умов;
 • податків, обов’язкових зборів та внесків.

Отже, розмір мінімальної зарплати буде ще більшим, якщо це врахують при її обчисленні.

Також у КЗпП запропонували передбачити порядок перегляду розміру мінімальної зарплати. Так, якщо протягом двох місяців поспіль фактичний рівень інфляції перевищуватиме плановий більше ніж на 2%, Уряд протягом двох тижнів ініціюватиме перед Парламентом зміни до Держбюджету — аби підвищити розмір мінімальної зарплати з урахуванням прогнозного рівня інфляції до кінця бюджетного року. Мета — забезпечити адекватне зростання розміру мінімальної зарплати у 2020 році.

Окрім цього, законопроєкт виключає можливість зменшити розмір мінімальної зарплати.

Мінімальна зарплата, посадовий оклад і індексація у 2020 році
Людмила Кравченкокерівник експертної групи MCFR Головбух
Якщо установа зекономить фонд оплати праці, отримає додаткові кошти. Керівник має право використати ці кошти на додаткові премії та інші виплати, аби заохотити працівників ефективніше виконувати свої обов’язки. Тож як зекономити фонд оплати праці і як правильно використати зекономлені кошти?

Прожитковий мінімум 2020

Законодавці вирішили удосконалити процедуру, за якою визначатимуть розмір прожиткового мінімуму.

Щороку Парламент у проєкті Держбюджету затверджує розмір прожиткового мінімуму на одну особу, а також окремо для основних соціальних і демографічних груп населення. Законопроєкт уточнює, що Уряд цей розмір визначає:

 • погоджуючи зі сторонами соціального діалогу;
 • за затвердженими наборами продуктів харчування, непродовольчих товарів і послуг у фактичних цінах за даними Держстату та з урахуванням прогнозованого рівня інфляції на плановий період;
 • не нижче 115% середньозваженого фактичного розміру прожиткового мінімуму І півріччя року, що передує даті введення нового розміру прожиткового мінімуму.

Окрім цього, якщо протягом двох місяців поспіль фактичний рівень інфляції перевищуватиме плановий більше ніж на 2%, Уряд протягом двох тижнів ініціюватиме перед Парламентом зміни до Держбюджету, аби підвищити розмір прожиткового мінімуму з урахуванням прогнозного рівня інфляції до кінця бюджетного року. Мета — забезпечити адекватне зростання розміру прожиткового мінімуму у 2020 році.

Тобто розмір прожиткового мінімуму має дорівнювати фактичному.

Посадовий оклад 2020

Мінімальний посадовий оклад (тарифна ставка) має перевищувати 150% розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Таку новацію запровадить оновлений Закон України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР. Наразі мінімальний посадовий оклад дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для працездатних осіб на 1 січня календарного року.

Мінімальні розміри ставок (окладів) як мінімальні гарантії в оплаті праці визначатиме:

 • генеральна угода;
 • галузеві (міжгалузеві) угоди.

Законопроєкт № 2378 уточнює, що мінімальний розмір ставки (окладу) заробітної плати — це встановлений колективною угодою мінімальний розмір ставки (окладу) заробітної плати працівника першого розряду, нижче якого не може оплачуватися виконана працівником місячна та погодинна норма праці (обсяг робіт).

У галузевих (міжгалузевих) угодах мінімальні розміри ставок (окладів) заробітної плати встановлюють з дотриманням підвищувальних галузевих коефіцієнтів, мінімальні значення яких затверджує Уряд, попередньо погодивши зі сторонами соціального діалогу. До мінімального розміру ставки (окладу) заробітної плати не включають доплати, надбавки, заохочувальні, компенсаційні виплати тощо. 

Оновлений Закон України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР визначатиме, що мінімальний розмір ставки (окладу) заробітної плати працівника першого розряду відповідної галузі перевищуватиме законодавчо встановлений розмір мінімальної зарплати.

Працівникам бюджетних установ працю оплачуватимуть на підставі законів та інших нормативних актів України, генеральної, галузевих, регіональних угод, колективних договорів у межах бюджетних асигнувань та інших позабюджетних доходів.

Доплата до мінімальної зарплати 2020

Мінімальний розмір зарплати і посадового окладу має становити більше 150% прожиткового мінімуму для працездатних осіб. В інтернеті з’явилася інформація, що доплати до мінімальної зарплати не буде, оскільки розмір посадового окладу дорівнюватиме мінімальній зарплаті. Та це не зовсім так.

Якщо подивитись на розрахунок мінімальної зарплати за першою і другою умовами, її розмір завжди буде перевищувати значення 150% та навіть 200% прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Тоді як посадовий оклад, швидше за все, дорівнюватиме значенню 150% прожиткового мінімуму. Мінімальний розмір зарплати і посадового окладу різнитимуться між собою у бюджетній сфері. Відповідно, доплата до мінімальної зарплати і надалі буде складовою зарплати.

У приватному секторі посадовий оклад перевищуватиме розмір мінімальної зарплати, а тому доплати до мінімальної зарплати не буде.

Індексація зарплати 2020

Якщо за законопроєкт № 2378 народні обранці проголосують і його приймуть, у 2020 році індексація зарплати нараховуватиметься по-новому. Новація полягає у зменшенні порогу індексації до 102% (наразі — 103%). Тобто як тільки індекс споживчих цін перевищить поріг індексації, за кожною посадою індексуватимуть зарплату. Зменшення порогу індексації пришвидшує настання умов для нарахування індексації.

Калькулятор індексації зарплати

logo
Набридло це спливаюче вікно?

Зареєструйтеся —
і скачуйте все! 
 
Зразки та форми документів, інфографіку, рекомендації експертів...

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Зареєструватися і скачати
Набридло це спливаюче вікно?

Зареєструйтеся —
і скачуйте все! 
 
Зразки та форми документів, інфографіку, рекомендації експертів...

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Зареєструватися і скачати
Дочитайте статтю після легкої реєстрації

і скачуйте ідеальні зразки заповнення
бюджетної звітності

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
Зайти через соцмережі
Зареєструватися