Єдиний звіт з ЄСВ і ПДФО

Головбух: Бюджет

Електронний реєстр листків непрацездатності: що змінилося для роботодавця

9 жовтня 2019
333
Середній бал: 5 із 5
експерт з питань бухгалтерського обліку та оподаткування, Київ

Пенсійний фонд анонсував старт роботи електронного реєстру листків непрацездатності. Яку інформацію зможе отримати страхувальник та чи можна відмовитися від паперових листків непрацездатності?

Електронний реєстр листків непрацездатності — це система накопичення, зберігання та використання інформації про видані, продовжені та обліковані листки непрацездатності (ст. 1 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV; далі — Закон № 1105).

Порядок організації ведення Електронного реєстру листків непрацездатності та надання інформації з нього Кабмін затвердив постановою від 17.04.2019 № 328 (далі — Порядок № 328).

Пенсійний фонд України (ПФУ) є володільцем даних, він же формує і веде Реєстр. Інформацію для Реєстру передають:

 • МОЗ,
 • Національна служба здоров’я України (НСЗУ),
 • Фонд соціального страхування (ФСС) (п. 4, 5 Порядку № 328).

Про старт роботи Реєстру ПФУ повідомив наприкінці серпня.

Які відомості накопичує електронний реєстр листків непрацездатності

Основним джерелом формування електронного реєстру є медичні висновки в електронній системі охорони здоров’я. Їх вносить до Реєстру особа, уповноважена керівником закладу охорони здоров’я (ЗОЗ), або лікар, що провадить господарську діяльність з медичної практики як фізособа-підприємець. У ньому також накопичується інформація від ФСС і страхувальників.

Запис про тимчасову непрацездатність містить відомості, зокрема:

 • про пацієнта (в разі непрацездатності особи, яка потребує догляду);
 • тимчасово непрацездатну особу;
 • випадок тимчасової непрацездатності;
 • особу, яка засвідчила відомості про випадок тимчасової непрацездатності;
 • ЗОЗ;
 • суму нарахованої допомоги та відомості про її виплату;
 • відмову в наданні допомоги та її причини;
 • порушення встановленого порядку видачі та продовження листка непрацездатності (п. 12 Порядку № 328).

Отже, до Реєстру вносять не лише інформацію з листка непрацездатності, а й дані страхувальника про нараховані суми допомоги та їх виплату або про відмову у призначенні матзабезпечення.

Чи запровадили електронний листок непрацездатності

Хто може отримати інформацію з електронного реєстру листків непрацездатності

Інформацію з реєстру надають:

 • ФСС — в обсязі, необхідному для перевірки обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності, надання матзабезпечення, страхових виплат і соціальних послуг відповідно до Закону № 1105 (п. 18 Порядку № 328);
 • Держпраці — про нещасний випадок на виробництві, професійне захворювання для розслідування і ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві й повідомлення про тимчасову непрацездатність незастрахованої особи чи особи, про яку в Реєстрі немає відомостей (п. 19 Порядку № 328);
 • застрахованій особі — про реєстраційний номер облікової картки платника податків, період і причину непрацездатності. Ці відомості надають лише особі, якої вони стосуються, — через електронні кабінети застрахованих осіб на порталі послуг (п. 20 Порядку № 328);
 • страхувальникові — тільки за період перебування з ним у трудових відносинах застрахованої особи — через електронний кабінет страхувальника на порталі послуг (п. 20 Порядку № 328);
 • особі, яка засвідчує тимчасову непрацездатність, уповноваженій особі — через електронну систему охорони здоров’я у формі електронних копій документів про непрацездатність.

Застрахована особа може отримати інформацію про свої листки непрацездатності у пункті меню особистого кабінету громадянина «Мої листки непрацездатності». Вона дізнається про номер, дату відкриття і закриття листка непрацездатності і причину непрацездатності.

Страхувальник може користуватися пошуком листків непрацездатності за параметрами. Інформацію він отримає лише про листки непрацездатності застрахованих осіб, які працюють у нього за трудовою книжкою. Для цього потрібно скористатися особистим кабінетом страхувальника, а саме пунктом меню «Листки непрацездатності».

Страхувальник також має можливість через Реєстр переглядати, формувати і друкувати заяви-розрахунки. Для цього призначений пункт меню особистого кабінету страхувальника «Заяви-розрахунки».

Що ще змінилося для страхувальників

Аби увійти в особистий кабінет, застрахованим особам і страхувальникам необхідний електронний цифровий підпис.

Реєстр поки що працює у тестовому режимі. Очікується, що повною мірою він почне працювати з 1 січня 2020 року. Тільки тоді дізнаємося, чи буде він корисний для страхувальника й наскільки повну й достовірну інформацію міститиме. Чому?

Згадайте про очікування страхувальників, коли ПФУ анонсував, що вони зможуть отримувати інформацію про загальний страховий стаж застрахованої особи для призначення матзабезпечення. Фактично застраховані особи і страхувальники отримують відомості з Реєстру застрахованих осіб за формами:

Проте жодна з перелічених форм не містить достовірних даних про страховий стаж для призначення матзабезпечення і страхових виплат. Адже первісно Реєстр застрахованих осіб накопичував відомості про страховий стаж саме для призначення пенсії.

Тож побачимо, що зрештою матимемо після запровадження Реєстру.

logo
Набридло це спливаюче вікно?

Зареєструйтеся —
і скачуйте все! 
 
Зразки та форми документів, інфографіку, рекомендації експертів...

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Зареєструватися і скачати
Набридло це спливаюче вікно?

Зареєструйтеся —
і скачуйте все! 
 
Зразки та форми документів, інфографіку, рекомендації експертів...

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Зареєструватися і скачати
Дочитайте статтю після легкої реєстрації

і скачуйте ідеальні зразки заповнення
бюджетної звітності

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
Зайти через соцмережі
Зареєструватися