text
Головбух: Бюджет

Квота з працевлаштування 45-річних громадян: про обіцянки чиновників і норми закону

  • 31 жовтня 2017
  • 2295

У жовтні ЗМІ швидко підхопили і поширили новину про впровадження квоти для працевлаштування 45-річних. Приводом для цього стали заяви Прем’єр-міністра України та окремих чиновників про те, що громадяни старші за 45 років наразі можуть претендувати на робочі місця, адже їх у загальному складі працівників має бути не менше 4%. Тож варто ще раз згадати про законодавчі норми, що встановлюють нині квоти з працевлаштування громадян.

Останні зміни законодавства торкнулися квоти з працевлаштування громадян передпенсійного віку. Їх вніс Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 № 2148-VIII (далі — Закон № 2148), а точніше його пункт 23 pозділу І. Що ж вони передбачають?

Нова квота з працевлаштування громадян передпенсійного віку для невеликих установ

Завдячуючи Закону № 2148 нова норма з'явиться в частині другій статті 14 Закону України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 № 5067-VI (далі — Закон про зайнятість).

Відтак установи та організації із чисельністю штатних працівників від 8 до 20 осіб мають зважати на квоту з працевлаштування громадян передпенсійного віку, а точніше тих, кому до настання права на пенсію за віком залишилося не більше 10 років.

Для них квоту встановлено у розмірі не менше однієї особи у середньообліковій чисельності штатних працівників. Тобто аби дотримати квоти з працевлаштування, за рік середньооблікова кількість працівників передпенсійного віку має становити хоча б одиницю.

Нагадаємо, що 

середньооблікову кількість працівників  обчислюють за правилами Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженої наказом Держкомстату України від 28.09.2005 № 286.

Запрацює законодавча норма стосовно квоти з 01.01.2018.

Квота з працевлаштування громадян передпенсійного віку для решти

Для установ та організацій із чисельністю штатних працівників понад 20 осіб нових квотних норм не запроваджено.

Вони, як і раніше, мають дотримати норми з працевлаштування громадян, що мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню. Повний перелік таких «пільговиків» наведено у частині першій статті 14 Закону про зайнятість. З-поміж інших у цьому переліку згадані і особи, яким до настання права на пенсію за віком залишилося 10 і менше років.

Тобто квота з працевлаштування громадян передпенсійного віку для установ, де працює більше 20 працівників, окремо не встановлена. Їх ураховуватимуть у загальній — 5% пільгових категорій громадян від середньоооблікової кількості штатних працівників за попередній рік.

Зважте:

інвалідів, які не досягли пенсійного віку до цієї кількості працівників не включають. Норматив працевлаштування  на роботу інвалідів встановлює окремо Закон України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 09.07.2003 № 1058-IV.

Штраф за порушення квоти з працевлаштування

Чим загрожує для установи порушення квоти з працевлаштування?

Як передбачає стаття 53 Закону про зайнятість, у разі невиконання роботодавцем протягом року квоти для працевлаштування громадян установі загрожує штраф у двократному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої на момент виявлення порушення (наразі 6400 грн). Оштрафують за кожну необґрунтовану відмову у працевлаштуванні таких осіб у межах відповідної квоти.

Тобто  якщо людина передпенсійного віку прийде влаштовуватися на роботу, необгрунтована відмова в її працевлаштуванні загрожуватиме установі штрафом. Однак лише тоді, коли установа не виконала квоти на працевлаштування громадян.

Варто нагадати і про норму статті 22 Кодексу законів про працю України (КЗпП). Вона забороняє необгрунтовану відмова у прийнятті на роботу взагалі. Її вбачатимуть у разі  прямого або непрямого обмеження прав чи встановлення прямих або непрямих переваг при укладенні, зміні та припиненні трудового договору залежно від походження, соціального і майнового стану, расової та національної приналежності, статі, мови, політичних поглядів, релігійних переконань, членства у професійній спілці чи іншому об'єднанні громадян, роду і характеру занять, місця проживання. 

Мінсоцполітики (лист від 05.11.2015 № 430/021/106-15) конкретизувало свого часу, що необгрунтованою вважають відмову в прийнятті на роботу з посиланням на обставини, що не стосуються ділових якостей працівника.

Увага!

Вимоги щодо віку працівника можуть встановлюватись законодавством України (ч. З ст. 22 КЗпП). Тож у такому разі відмова в прийнятті на роботу з огляду на вік дозволена.

Звітування до центру зайнятості про дотримання квоти з працевлаштування

Варто нагадати про обов’язок роботодавців щороку подавати до центру зайнятості інформацію про дотримання квоти з працевлаштування громадян, у т. ч. і передпенсійного віку.

P.S.

Наразі це всі законодавчі зміни у квотах з працевлаштування громадян. Як бачимо, про громадян віком за 45 років у них поки що не йдеться. Тож або урядовці поспішили розповісти про нову квоту, що ще не передбачена законом, або ж вони переплутали громадян, старших за 45 років, із громадянами, яким до настання права на пенсію за віком відповідно залишилося 10 і менше років…

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи
Отримайте нові знання
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Бажаєте скачати файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Приєднуйтесь до команди професійних бухгалтерів

заповніть форму та отримайте матеріали про:

➤ головні зміни в законодавстві
➤ методи розв'язання складних робочих ситуацій
➤ зручні сервіси для роботи

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль