Єдиний звіт з ЄСВ і ПДФО

Головбух: Бюджет

Листок непрацездатності: оформляємо правильно

24 вересня 2019
273
Середній бал: 5 із 5
бухгалтер, кандидат економічних наук, м. Чернігів

Правильно заповнений листок непрацездатності вбереже бухгалтера від переплат та недоплат сум лікарняних. Дізнайтеся, як не допускати помилок при заповненні листка непрацездатності та як виправити ті, що уже допустили.

Лікарняний лист — бланк

Бланк лікарняного листка затверджений спільним наказом МОЗ, Мінпраці та Фондів соцстрахування від 03.11.2004 № 532. Офіційна назва цього документа — листок тимчасової втрати працездатності. Його бланк дещо застарілий і містить неактуальні реквізити, які не заповнюють. Інколи доводиться дописувати потрібні реквізити.

Листок непрацездатності бланк

Лікарняний лист 2020 — у електронній формі

У 2020 році очікуємо введення електронної форми лікарняного листка. Для цього Кабмін уже створив постановою від 17.04.2019 № 328 електронний реєстр, який уже працює у тестовому режимі на сайті Пенсійного фонду.

Паперові та електронні лікарняні певний час співіснуватимуть, але після адаптації та приведення у порядок нормативних документів залишиться тільки електронна форма. Пацієнту не доведеться ходити з кабінету в кабінет, аби отримати лікарняний лист, адже лікарю достатньо буде внести лікарняний у базу в системі EHealth за допомоги електронного підпису. Бухгалтер отримуватиме доступ до лікарняних у базі й подаватиме в електронній формі заяву-розрахунок лікарняних до ФСС.

Як оплачується лікарняний лист

Лікарняний лист оплачується за перші 5 днів хвороби установою, а решту днів оплачує ФСС. Якщо ж листок непрацездатності працівниця подала, аби піти в декрет, декретні виплати повністю фінансує ФСС.

Установа опрацьовує листок непрацездатності в кілька етапів:

Послідовність оформлення лікарняного

Строки виконання

1

Складає протокол комісії з соцстрахування (або готує рішення уповноваженого, якщо комісії немає)

10 днів з дня отримання від працівника лікарняного

2

Готує заяву-розрахунок

5  робочих днів з дня рішення комісії з соцстрахування або уповноваженого

3

Виплачує лікарняні за перші 5 днів

у найближчий день виплати зарплати (за місяць або аванс) після дня призначення лікарняних

4

Отримує кошти від ФСС на спецрахунок

10 робочих днів з дня подачі до ФСС заяви-розрахунку

5

Виплачує лікарняні за решту днів

у найближчий день виплати зарплати (за місяць або аванс) після отримання коштів з ФСС

6

Повідомляє про виплату коштів ФСС

1 місяць з дня виплати

Розрахунок лікарняних у 2019-му
Юлія Видиборецьголовний редактор системи «Expertus: Кадри»
Працівники дедалі частіше приносять фальшиві листки непрацездатності. Вони відрізняються за кольором та щільністю паперу, не відповідають вимогам технічного опису. Розкажемо, як вчинити, коли сумніваєтеся у справжності лікарняного.

Вимоги до заповнення листка непрацездатності (лицьовий бік)

Як правильно заповнити лікарняний листок, пояснює Інструкція про порядок заповнення листка непрацездатності, затверджена наказом МОЗ від 03.11.2004 № 532 (далі – Інструкція № 532).

Листок непрацездатності має:

  • лицьову сторону,
  • зворотну сторону,
  • корінець. 

Із них бухгалтер заповнює лише зворотну сторону. Лицьова сторона і корінець заповнюються у медзакладі, при чому корінець там же й залишається.

Отже, щодо лицьової сторони, бухгалтеру слід лише проконтролювати правильність її оформлення. Це важливо, адже штраф (50% суми виплати з ФСС) заплатить зрештою не медзаклад, а установа.

Реквізит лікарняного листка

На що звернути увагу бухгалтеру

Дата видачі

Дата видачі у лікарняних співпадає з днем початку звільнення з роботи. Виняток – листки непрацездатності на декретну відпустку, які можуть виписувати й раніше.

Прізвище, ім’я, по-батькові

ПІБ працівника мають бути зазначені повністю. Зверніть увагу, щоб не було помилок у прізвищі, інакше лікарняний буде недійсним.

Первинний, продовження листка непрацездатності №

На першому лікарняному має бути підкреслено “первинний”. Якщо лікарняний відкривається за новою причиною непрацездатності, то попередній закривається й підкреслюється також “первинний”. Якщо ж лікарняний продовжується на новому бланку, то у цьому новому бланку має бути підкреслено “продовження” і вказівка на те, який саме листок непрацездатності продовжений, його серія та номер.

Назва та місцезнаходження закладу охорони здоров’я

Скорочення назви медзакладу допустиме. Однак перевірте адресу. Крім того, зараз більшість медзакладів реорганізувалися у КНП, тому назва організаційно-правової форми має відповідати змінам. Наприклад, “КНП “Чернігівська міська лікарня № 2” ЧМР”.

Місце роботи, назва підприємства, установи, організації

Назва установи має бути вказана повністю, без абревіатур (п. 3.1 Інструкції № 532). Наприклад, замість ЧНТУ треба писати “Чернігівський національний технологічний університет”. Щодо скорочень організаційно-правових форм типу “ТОВ” тощо, то заборони немає.

Якщо використовується скорочена назва установи, то вона має відповідати статуту (лист ФСС ТВП від 19.05.2016 № 5.1-31-768).

Тут же має бути вказана адреса установи — юридична, а не фактична.

Діагноз первинний, діагноз заключний

Як правило, діагноз не вказується, оскільки його можна зазначати лише за згоди хворого.  Крім того, якщо його вказувати, то має бути шифр відповідно до міжнародної статистичної класифікації хвороб.

Причина непрацездатності

Зверніть особливу увагу, щоб тут не було помарок, якщо виділені причини 2 (профзахворювання) і 4 (нещасний випадок на виробництві).

У декретному листку непрацездатності підкреслюють причину 8.

Відмітки про порушення режиму

Тут вказують, що порушень режиму  “немає”, або реквізит не заповнюють. Якщо режим порушувався, то допомога з тимчасової непрацездатності не виплачується.

Звільнення від роботи

з якого і до якого числа включно; посада і прізвище лікаря

З якого числа розпочатий/продовжений листок — прописують цифрами. До якого числа включно – словами. Обов’язково мають бути вказані посада лікаря, підпис і лікарські печатки по кожному підпису.

Перевести тимчасово на іншу роботу, направлений у МСЕК

Як правило, тут записів немає. Якщо він є, то треба повідомити керівника і кадрову службу про необхідність надати працівнику інше робоче місце. Направлення на МСЕК (медико-санітарна комісія) означає розгляд можливості присвоєння групи інвалідності. Якщо є рішення МСЕК, то має бути запис рішення комісії, наприклад, “Визнаний особою з інвалідністю 3 групи” тощо. Після рішення МСЕК листки закриваються (максимальний термін лікарняного до присвоєння групи інвалідності – 4 місяці).

Стати до роботи, продовжує хворіти

Якщо лікарняний продовжується, то має бути підкреслено “Продовжує хворіти” та запис серії та номера нового листка непрацездатності. Якщо лікарняний закривається, то підкреслено “Стати до роботи” та число і місяць.

Печатки

Лікарняний обов’язково крім підписів лікаря, заввідділення, має містити ще й їх особисті печатки, а також загальну печатку медзакладу “Для листків непрацездатності”. На кожний підпис має стояти печатка.

Примітка

Поле, як правило, порожнє. Але тут може бути запис про те, що працівник отримав непрацездатність через алкогольне/наркотичне сп’яніння, причини порушення режиму. Такі лікарняні листки не оплачуються.

Порядок заповнення листка непрацездатності (зворотний бік)

Якщо переконалися у правильності заповнення лицьової частини, переходьте до заповнення зворотного боку лікарняного листа. Попередньо не забудьте зареєструвати лікарняний у Журналі обліку листків непрацездатності.

Розділ

Призначення поля лікарняного листка

На що звернути увагу бухгалтеру

1

(зверху)

Заповнює табельник або уповноважена особа

Заповнюємо усі реквізити, окрім неробочих днів за період непрацездатності. Розрахунок зараз змінився й це поле можна не заповнювати, оскільки лікарняні нараховуються на календарні дні.

Тип роботи (постійна, тимчасова, сезонна) впливає на обмеження тривалості лікарняного, оскільки по тимчасовій і сезонній роботі лікарняний не перевищує 75 днів, а по постійній – 4 місяці.

Зазначаємо дату фактичного виходу працівника на роботу.

2

Заповнює відділ кадрів або уповноважена особа

Якщо особа має пільгу на отримання 100% лікарняних незалежно від страхового стажу, то треба підкреслити, чому. Якщо така причина відсутня, її треба дописати.

Чорнобильці 4-ї категорії на сьогодні пільги не мають.

Якщо працівник має стаж до 3-х років, це необхідно вписати, оскільки відповідна графа відсутня.

3

Заповнює комісія з соцстрахування

Вказуємо кількість днів, за які нараховується лікарняний, а також понижувальний %, якщо особа має недостатньо страхового стажу. Якщо достатньо або має пільгу –  зазначаємо 100%. По відпустці з вагітності і пологів нараховується завжди 100%.

Якщо необхідно відмовити у виплаті допомоги, зазначаємо причину. Вони наведені у ст. 23 Закону від 23.09.1999 № 1105.

4

(знизу)

Заповнює бухгалтерія

Так як форма розрахунку, наведена у бланку, уже застаріла, то поле “Довідка про заробітну плату” заповнювати не треба. Замість неї до лікарняного листка додається розрахунок середньої зарплати у довільній формі, що засвідчений підписами керівника та головного бухгалтера (лист ФСС ТВП від 20.07.2016 р. № 2.4-46-1257). Можна вказати оклад, так як у деяких випадках (лікарняний у перший день роботи) нарахування здійснюються на основі окладу, а не середнього заробітку.

Далі заповнюємо поле “Належить до виплати”. Не забуваємо внизу написати загальну суму допомоги прописом. Тут наводиться вся сума лікарняних, у т. ч. за 5 днів за рахунок установи.

Внизу вказуємо місяць, у якому були нараховані лікарняні (поле “Включено до платіжної відомості за місяць”).

Листок непрацездатності: оформляємо правильно Залишилися запитання щодо заповнення? Відповіді знайдете у відео вебінару:

Зразок заповнення листка непрацездатності

Зразок заповнення лікарняного листка

Виправлення у лікарняному листку

Перевірте наявність підчисток, виправлень тощо. Допускається не більше двох виправлень (п. 4.5 Інструкції № 532). Не повинно бути виправлень у графі “причина непрацездатності” за типів причин “2” і “4”. Тут виправлення можливі тільки коректурним способом (неправильний запис закреслений, написаний правильний, слова “Виправленому вірити”, підпис і дата виправлення).

Якщо помилка допущена на зворотному боці, то виправляємо її теж коректурним способом. Інструкція № 532 обмежує кількість виправлень лише на лицьовій частині.

logo
Набридло це спливаюче вікно?

Зареєструйтеся —
і скачуйте все! 
 
Зразки та форми документів, інфографіку, рекомендації експертів...

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Зареєструватися і скачати
Набридло це спливаюче вікно?

Зареєструйтеся —
і скачуйте все! 
 
Зразки та форми документів, інфографіку, рекомендації експертів...

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Зареєструватися і скачати
Дочитайте статтю після легкої реєстрації

і скачуйте ідеальні зразки заповнення
бюджетної звітності

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
Зайти через соцмережі
Зареєструватися