Головбух: Бюджет

Як створити тендерний комітет

  • 12 квітня 2019
  • 236

Усі бюджетні установи мусять проводити публічні закупівлі в електронній системі. Правове поле для цього встановлює Закон про публічні закупівлі. За його нормами замовники для проведення процедур закупівель можуть створити тендерний комітет. Як це зробити?

Замовник для організації та проведення процедур закупівель за Законом України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII (далі — Закон про публічні закупівлі):

  • або утворює тендерний комітет (комітети);
  • або визначає уповноважену особу (осіб).

Головне — не визначати одночасно відповідальними за організацію та проведення одних і тих самих процедур закупівель і тендерний комітет, і уповноважену особу. Так робити заборонено.

Якщо замовник зупинився на першому варіанті, аби дізнатися, як створити тендерний комітет, пропонуємо ознайомитися з порядком його створення.

Назвався замовником? Навчимо створити тендерний комітет і розпочати закупівлі

Як створити тендерний комітет
Владислав Кивгилоконсультант з питань публічних закупівель, керівник проекту ProTenders.World, Київ
Бюджетна установа вперше проводить закупівлі в електронній системі. З чого почати? Створити тендерний комітет, скласти план закупівель, обрати електронний майданчик і отримати ЕЦП. Як це зробити? Коли? Відповідь на ці та інші запитання, а також чимало практичних порад — у статті.

Прописуємо правила роботи тендерного комітету

У своїй роботі тендерний комітет керується Положенням про тендерний комітет або уповноважену особу (осіб), яке замовник розробляє і затверджує на основі Примірного положення про тендерний комітет та уповноважену особу (осіб). Про його появу подбало на початку 2016 року Мінекономрозвитку (наказ від 30.03.2016 № 557; далі — Примірне положення).

Тобто якщо замовник збирається чітко визначити правовий статус, загальні організаційні та процедурні засади діяльності тендерного комітету, а також його права, обов’язки та відповідальність — потрібно як слід проштудіювати Примірне положення.

Визначаємо склад тендерного комітету

Тендерний комітет складається з п’яти і більше осіб. До нього можуть входити службові (посадові) та інші особи замовника.

Зауважимо: тендерний комітет замовник формує лише зі своїх працівників. Ані працівники інших установ, ані працівники органу вищого рівня (наприклад, профільного міністерства), ані правоохоронці не можуть бути членами тендерного комітету замовника.

Коли замовник визначає склад тендерного комітету, він має пам’ятати про те, що членство в тендерному комітеті не повинно створювати конфлікту інтересів. Бо конфлікт між інтересами замовника й учасника або між інтересами учасників процедури закупівлі може вплинути на об’єктивність і неупередженість прийняття рішень у виборі переможця процедури закупівлі.

Та й не всі особи можуть бути у складі тендерного комітету. Законодавці закрили до нього дорогу для посадових осіб та представників учасників, членів їхніх сімей, а також народних депутатів України та депутатів місцевих рад.

Склад тендерного комітету (як і згодом можливі зміни у його складі), власне Положення про тендерний комітет замовник має затвердити своїм наказом.


Професійний стандарт «Фахівець з публічних закупівель» — крокуємо до професіоналізації закупівель

Як створити тендерний комітет
Тетяна Міштазаступник директора департаменту регулювання публічних закупівель — начальник відділу професіоналізації сфери публічних закупівель Мінекономрозвитку
Відмовитися від формату закупівель тендерними комітетами та поступово вводити до штатного розпису замовників фахівців з публічних закупівель — такі плани на найближче майбутнє у Мінекономрозвитку. І перший крок для цього — щойно затверджений професійний стандарт «Фахівець з публічних закупівель».

Обираємо голову тендерного комітету

Виважено має підійти замовник і до вибору голови тендерного комітету. Звісно, тому що голова тендерного комітету несе персональну відповідальність за виконання покладених на комітет функцій.

До того ж у разі рівного розподілу голосів під час прийняття рішення тендерного комітету вирішальним є саме голос його голови.

Хто може бути головою тендерного комітету? За рішенням замовника головою може бути будь-хто з його працівників.

Голова тендерного комітету може мати право підписувати договори про закупівлю. Однак лише тоді, коди замовник наділить його такими повноваження. Тож замовник, який збирається довірити голові тендерного комітету підписання договорів, має подбати про оформлення такого повноваження відповідно до законодавства.

Проводимо перше засідання тендерного комітету

Обравши гідного і, що найважливіше, надійного голову тендерного комітету, замовник може перевести подих — процес створення тендерного комітету на фінішній прямій. Адже далі, як у ланцюговій реакції, голова тендерного комітету сам обере з-поміж членів комітету і призначить собі заступника (заступників) і секретаря комітету. Він також визначить функції кожного члена тендерного комітету.

Далі він збере членів тендерного комітету на перше засідання і обов’язково у перший протокол тендерного комітету внесе своє рішення як голови про:

  • призначення свого заступника (заступників) та секретаря комітету;
  • функції кожного члена комітету тощо.

Своєю чергою, заступник голови, секретар та всі члени комітету власними підписами на цьому протоколі засвідчать, що вони ознайомлені з означеним рішенням голови тендерного комітету.

Визначаємо виконуючих обов’язки відсутніх членів тендерного комітету

Голова тендерного комітету має наперед подбати про ситуацію, коли, приміром, хтось із членів тендерного комітету захворіє, або якщо матиме місце відпустка членів тендерного комітету, і визначити осіб, які їх замінюватимуть.

Логічно, що за відсутності голови тендерного комітету його обов’язки покладаються на заступника. А от у ситуації, коли голова має кількох заступників, слід визначити з них «найвідповідальнішого».

У разі ж відсутності секретаря його обов’язки слід покласти на іншого члена комітету.

Насамкінець зауважимо, що Закон про публічні закупівлі не містить прямих норм, які установлюють відповідальність членів тендерного комітету. Однак у Примірному положенні прописано, що члени тендерного комітету за порушення вимог, установлених Законом про публічні закупівлі та нормативно-правовими актами, розробленими відповідно до цього Закону, несуть відповідальність згідно із законами України.

А, як відомо, відповідальність за порушення законодавства у сфері закупівель не змінилася. На порушників очікує штраф від 11 900 грн.

Тож замовник має попередити членів тендерного комітету і про персональну відповідальність за прийняте ними рішення, і про розмір штрафу.

Тендерний комітет  Перевірте себе — пройдіть тест на тему «Тендерний комітет та уповноважена особа»:

Пройти тест

Набридло це спливаюче вікно?

Тоді РЕЄСТРУЙТЕСЯ прямо зараз!

30 секунд на реєстрацію – і ви зможете СКАЧУВАТИ необхідні документи, форми, зразки без обмежень

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Зареєструватися і скачати
Приєднуйтесь до команди професійних бухгалтерів та отримайте:


➤ нові КЕКВ 2019-го
➤ лайфхаки з анулювання актів ревізії
➤ понад 700 рішень щоденних робочих ситуацій
➤ користування онлайн-сервісами без обмежень

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
Зайти через соцмережі
Зареєструватися і дочитати