Головбух: Бюджет

Мораторій на перевірки: чого чекати установам у 2019-му

 • 28 грудня 2018
 • 5832
бухгалтер, кандидат економічних наук, м. Чернігів

Як перевірятимуть бюджетні установи у 2019 році? Кому очікувати комплексних перевірок? Чи продовжать мораторій на перевірки? Читайте у статті.

Що таке мораторій на перевірки

Мораторій на перевірки – це зупинення планових перевірок, яке ввели Законом від 03.11.2016 № 1728.

Мораторій діяв у 2017 році, а також був продовжений по 31 грудня 2018 року Законом про держбюджет 2018. Він не стосувався позапланових перевірок та охоплював не всі контролюючі органи. Зокрема, він не стосувався податкової (Державної фіскальної служби), Держпраці, Відділу архітектурно-будівельного контролю, Державної екологічної інспекції та деяких інших органів, що перелічені в Постанові КМУ від 18.12.2017 № 1104.

Під мораторій потрапили:

 • Пенсійний фонд,
 • Державна архівна служба,
 • Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку,
 • Державна інспекція навчальних закладів,
 • Державна служба з надзвичайних ситуацій (усім відома протипожежна безпека).

Щодо останньої, то були винятки, коли перевіряти дозволяли заклади оздоровлення та відпочинку дітей, дошкільні заклади, інтернати, заклади профтехосвіти та спеціалізованої освіти, заклади середньої освіти та ті підприємства/установи, де існує високий ступінь ризику, наприклад, військово-промислові комплекси.

Чи продовжать мораторій на перевірки у 2019 році

Мораторій у 2019 році не продовжуватиметься. Про це повідомила Державна регуляторна служба України (ДРСУ). Однак, вони обіцяють ризикоорієнтований підхід у плануванні перевірок. Ще до 15 листопада було затверджено комплексний план перевірок, а до 15 грудня – індивідуальні плани.

Порушення мінімальних гарантій в оплаті праці: три пігулки від страху

Мораторій на перевірки: чого чекати установам у 2019-му
Олена Коноваловазаступник директора департаменту з питань праці — начальник відділу з питань трудових відносин Державної служби України з питань праці
Закон визначає 38 мінімальних гарантій в оплаті праці. Не забезпечили хоча б одну — чекайте на штраф у 10 мінімальних зарплат. Перевірте, чи дотримуєте гарантій, поки цього не зробив інспектор праці. Дізнайтеся, як захистити установу, коли вважаєте, що порушення немає, а інспектор накладає штраф.

Що таке  комплексні перевірки 2019

Комплексні перевірки – це коли перевірку здійснює не один держорган, а одразу декілька, аби зекономити час. Це не збільшення кількості перевірок, а об’єднання тих, які мали й так відбутися протягом року.

ДРСУ обіцяє здійснювати моніторинг таких планових перевірок та їх поєднання в комплексні. Однак, якщо установа не бажає, щоб до неї застосовували такий “комплексний підхід”, вона може відмовитися від нього та пройти декілька індивідуальних перевірок від різних органів протягом року. Для цього, по-перше, слід знайти себе в комплексному плані перевірок, і по-друге — скласти та відправити до ДРСУ письмове звернення з таким проханням.

Якщо ви до сих пір не відмовилися від комплексної перевірки, то робити це зараз запізно. Крайній термін уже минув (15.11.2018).

Де знайти план комплексних перевірок 2019 року

План перевірок містить Наказ ДРСУ від 15.11.2018 №152. Знайти його можна на сайті Інспекційного порталу, який створили ДРСУ та неприбуткова громадська організація “Офіс ефективного регулювання” (BRDO). Цей сайт є тією інтегрованою системою, за допомогою якої ДРСУ виявляє та об’єднує перевірки, так як інформацію до нього подають усі перевіряльники. 

За планом у 2019 році мають провести 30 227 перевірок підприємств та підприємців. Також у цьому плані можна знайти бюджетні установи, наприклад, Одеський національний медичний університет, Ніжинський державний університет імені Миколи Гоголя, Національний університет біоресурсів та природокористування України та ін.

Контролюючі органи здійснюватимуть перевірки виключно в строки, визначені планом перевірок.

Яких іще перевірок очікувати

Лише комплексним планом при пошуку “своїх” перевірок вам не обмежитися. Крім нього слід проглянути:

 • План перевірок 39 контролюючих органів на 2019 рік. Його можна знайти на тому ж інспекційному порталі. Тут є і Держпраці, і Пенсійний фонд, і МОН, і МВС та ін.;
 • План перевірок податківців (Державної фіскальної служби України). Знайти його можна на офіційному сайті ДФСУ.

Плану перевірок від Державної аудиторської служби на 2019 рік поки що немає.

Що таке ризикоорієнтований підхід до перевірок

Суб’єкти господарювання за ризикорієнтованим підходом розділяють на три групи:

 • низького ризику,
 • середнього ризику,
 • високого ризику.

Чим вищий ризик, тим частіше відбуватимуться планові перевірки. Детальніше критерії ризику окремо затверджуватимуть за різними сферами. ДФС визначить свої критерії ризику, МОН — свої і т. д.

Ще у жовтні були затверджені критерії оцінки ступеня ризику у сфері освіти, ядерної та радіаційної безпеки, містобудівної діяльності, вивчення та використання надр. Знайти їх можна в Постанові КМУ від 31.10.2018 № 902.

Податкова соціальна пільга 2019: визначаємо нові розміри

Іван Левадськийексперт з бухобліку та оподаткування в бюджетній сфері, Київ
Із кожної зарплати чи іншого доходу працівника бухгалтер утримує ПДФО і військовий збір. Однак деякі доходи взагалі не оподатковуються, а до зарплати може застосовуватись податкова соціальна пільга. З’ясуємо, який розмір вона матиме у 2019 році та як її застосувати.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи
Отримайте нові знання
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Бажаєте скачати файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Зареєструватися