Головбух: Бюджет

Усе про списання кредиторської заборгованості

  • 3 січня 2019
  • 976
бухгалтер, кандидат економічних наук, м. Чернігів

Кредиторська заборгованість – не завжди показник прогалин у діяльності установи. Інколи складається так, що віддавати борг просто нікому й він продовжує “висіти” на балансі. Як правильно списати кредиторську заборгованість? Відповідаємо.

Якою буває кредиторська заборгованість

Кредиторська заборгованість бюджетних установ у разі прострочення поділяється на 2 підвиди. Їх визначає Порядок бухгалтерського обліку окремих активів та зобов’язань бюджетних установ, затверджений наказом Мінфіну від 02.04.2014 № 372 (далі – Порядок № 372).

Заборгованість вважається простроченою, якщо її не сплачують 30 днів після закінчення строку обов’язкової сплати за укладеним договором про отримання товарів, результатів робіт чи послуг.

Якщо дата платежу у договорі не була вказана, заборгованість вважається простроченою одразу після отримання підтвердних документів. Перебіг строку позовної давності починається з того дня, коли у кредитора виникає право пред’явити вимогу (ч. 5 ст. 261 ЦК). На практиці це наступний день після отримання підтвердних документів.

Коли строк позовної давності щодо погашення зобов’язання спливає, прострочена кредиторська заборгованість "перетворюється" на кредиторську заборгованість, строк позовної давності якої минув (п. 1.2 Порядку № 372). Кредитор втрачає після цього право звертатися до суду з вимогою щодо погашення такого боргу й установа має право списати таку кредиторську заборгованість з балансу (п. 4.2 Порядку № 372).

Кредиторську заборгованість можна списати лише після спливу строку позовної давності.

Чому виникає прострочена кредиторська заборгованість

Кредиторська заборгованість бюджетних установ обліковується за НП(С)БОДС 128 “Зобов’язання”. Її списують за ч. 1 розд. ІІ цього стандарту: якщо на дату балансу раніше визнане зобов’язання не підлягає погашенню.

У бюджетних установах, як правило, такі ситуації не пов’язані з їх платоспроможністю. Так, борг "зависає" через:

  • припинення існування кредитора-юридичної особи (ліквідація) та відсутність особи, яка наслідує його права (ч. 1 ст. 609 ЦК, ч. 3 ст. 205 ГК). Ліквідованою юрособа вважається з дня внесення в ЄДР запису про ліквідацію (ч. 2 ст. 104 ЦК);
  • смерть фізичної особи та відсутність спадкоємців;
  • прощення боргу кредитором. У такому разі має бути оформлена двостороння угода до договору, за яким виникло таке зобов’язання (ст. 654 ЦК), або хоча б лист-повідомлення від кредитора.

Серед інших причин – кредитор не виходить на зв’язок й не вимагає погашення заборгованості до спливу терміну позовної давності без видимої причини. Установа вживає заходів щодо його розшуку (телефонні дзвінки, листи на домашню адресу), але він за поверненням боргу не звертається.

Є-Звітність: до формування річних звітів готові

Усе про списання кредиторської заборгованості
Тетяна Піднебеснашеф-редактор видання «Головбух: Бюджет», член Громадської ради при Державній казначейській службі України
Попереду у вас останнє випробування: закрити бюджетний рік та відзвітувати, як спрацювала установа. Звісно, треба використати АС «Є-Звітність». Казначеї зробили висновки з попередніх звітних кампаній і вдосконалили ті функції, з якими виникали проблеми. Що нового чекає на вас у системі та як скористатися новаціями?

Що зі строком позовної давності при списанні

Загальний строк позовної давності – 3 роки (ст. 257 ЦК). Навіть коли впевнені у ліквідації кредитора, варто зачекати 3 роки. Чому? У юрособи можуть бути правонаступники, які згодом пред’являть вимоги.

Щодо фізосіб, після смерті слід зачекати 6 місяців – це строк відкриття спадщини (ст. 1270 ЦК).  Можуть з’явитися спадкоємці. Обов’язково під час документального оформлення списання такої кредиторської заборгованості додайте копію свідоцтва про смерть до бухгалтерської довідки чи акта інвентаризації.

Крім того, є ще так звані спеціальні строки позовної давності, наприклад, 1 рік для стягнення неустойки (штрафу, пені). Самим договором може бути передбачений більш тривалий, ніж 3 роки, строк позовної давності.

Як документально оформити списання кредиторської заборгованості

Бюджетні установи кредиторську заборгованість можуть списувати щокварталу за умови її належного документального оформлення (пп. 4.2 та абз. 1 пп. 4.6 Порядку № 372).

При списанні кредиторської заборгованості її документальне оформлення залежить від того:

  • чи є установа головним розпорядником бюджетних коштів;
  • чи виникла кредиторська заборгованість за власними надходженнями установи.

Якщо відповідь на будь-яке з цих питань “так”, то для списання кредиторської заборгованості, строк позовної давності якої минув, достатньо рішення керівника установи (абз. 2 пп. 4.3 та абз. 1 пп. 4.6 Порядку № 372). Після оформлення рішення керівника потрібно проінформувати вищу установу (розпорядника) про списання такої заборгованості (абз. 2 пп. 4.6 Порядку № 372).

Якщо ж відповідь на вищенаведені питання “ні”, то доведеться спочатку звернутися до установи вищого рівня. Списати кредиторську заборгованість можна буде тільки за рішенням керівника цієї установи (пп. 4.5 Порядку № 372).

Рішення керівника має на чомусь базуватися. Попередньо потрібно скласти акт інвентаризації кредиторської заборгованості — на основі Акта інвентаризації дебіторської або кредиторської заборгованості, строк позовної давності якої минув і яка планується до списання, затвердженого наказом Мінфіну від 17.06.2015 № 572.

Для списання кредиторської заборгованості необхідно підготувати два документа: акт інвентаризації та рішення керівника установи (своєї чи вищого рівня) 

Списання кредиторської заборгованості

Облік списання кредиторської заборгованості

Аби скласти правильні проводки, звертайтеся до Типової кореспонденції з наказу Мінфіну від 29.12.2015 № 1219. Цей документ рекомендує списувати кредиторську заборгованість на накопичений фінансовий результат, тобто в К-т субрахунку 5512 “Накопичені фінансові результати виконання кошторису”. Це протирічить абз. 1 розділу ІІ НП(С)БОДС 128 “Зобов’язання”, за яким списувати зобов’язання потрібно на доходи. У цій ситуації слід брати до уваги останній у часі документ, тобто Типову кореспонденцію.

Списуйте кредиторську заборгованість за К-т 5512

Списання кредиторської заборгованості, строк позовної давності якої минув, відбувається проведеннями: Д-т 6414 К-т 5512, Д-т 6415 К-т 5512, Д-т 6425 К-т 5512 тощо.

Податкова соціальна пільга 2019: визначаємо нові розміри

Іван Левадськийексперт з бухобліку та оподаткування в бюджетній сфері, Київ
Із кожної зарплати чи іншого доходу працівника бухгалтер утримує ПДФО і військовий збір. Однак деякі доходи взагалі не оподатковуються, а до зарплати може застосовуватись податкова соціальна пільга. З’ясуємо, який розмір вона матиме у 2019 році та як її застосувати.

Податки та списання кредиторської заборгованості

Якщо бюджетна установа не є платником ПДВ, проблем із оподаткуванням не буде. Однак якщо кредиторська заборгованість списується за тим видом діяльності, що підпадає під оподаткування ПДВ, треба нарахувати податкове зобов’язання з ПДВ за п. 198.5 ПК та зареєструвати відповідну податкову накладну в ЄРПН (ІПК ДФС від 14.06.2018 № 2620/6/99-99-15-03-02-15).

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи
Отримайте нові знання
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Бажаєте скачати файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Зареєструватися