Головбух: Бюджет

Закупівлі продуктів харчування: коротко про важливе

  • 28 листопада 2018
  • 472

Часто-густо освітньому закладу потрібно провести закупівлю тих чи тих продуктів харчування. І справа ця дуже серйозна, адже від якості придбаних продуктів залежить здоров’я дітей. Тож розповімо, на що слід звернути увагу під час проведення таких закупівель.

Під час закупівлі продуктів харчування постачальник має поставити замовнику товар, який відповідає всім вимогам якості.

Так, вимоги, яким мають відповідати ті продукти, які заявляються в торгах, урядовці прописали в цілій низці документів. Якщо говорити про дитяче харчування та харчування в школах, то продукти мають відповідати:

Це ті положення, які замовнику варто включити в проект договору про закупівлю, оприлюднений разом із тендерною документацією.

Закупівля послуг з організації шкільного харчування: що не вимагають у ТД

Закупівлі продуктів харчування: коротко про важливе
Олександр ЛАПТЄВюрист, консультант з питань публічних закупівель, Київ
Останнім часом зростає конкуренція на ринку послуг з організації шкільного харчування. Аби обрати гідного, замовники прискіпливо прописують вимоги в тендерній документації. Як учасники мають підтвердити відповідність цим вимогам і чого вимагати не варто?

На що ще потрібно звертати увагу при закупівлі продуктів харчування?

Закупівлі продуктів харчування: вимоги до матеріально-технічної бази

Частина перша статті 16 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII передбачає: замовник вимагає від учасників подання ними документально підтвердженої інформації про їх відповідність кваліфікаційним критеріям.

Одним із кваліфікаційних критеріїв, які може встановлювати замовник, є наявність обладнання та матеріально-технічної бази. І цей критерій вартує особливої уваги у разі закупівлі продуктів харчування.

Під час проведення процедури закупівлі радимо передбачити подання учасником документального підтвердження наявності матеріально-технічної бази для продуктів харчування, а саме:

  • довідки у довільній формі про наявність складських приміщень та умов зберігання складських продуктів.

Це, наприклад, можуть бути копія перевірки складських приміщень за останні 6 місяців, чинний на момент укладання договору про закупівлю договір оренди складських приміщень (якщо в учасника немає власних складських приміщень);

  • довідки у довільній формі, яка повинна містити інформацію про наявність власних або орендованих спеціалізованих транспортних засобів, якими учасник виконуватиме постачання предмета закупівлі, разом з довідкою про санобробку на кожен з наведених транспортних засобів.

За відсутності власного спеціалізованого автотранспорту — копія договору про оренду автотранспортного засобу, чинного на момент укладання договору про закупівлю.

Варто наголосити, що у разі закупівлі продуктів харчування особливе значення має можливість учасника поставити товар з урахуванням терміну придатності цього товару. Якщо йдеться про закупівлю, наприклад, м'яса охолодженого або масла, молока, то такі продукти харчування мають бути обов’язково доставлені у транспортному засобі, що містить холодильну камеру, яка забезпечить необхідний для збереження таких продуктів температурний режим.

Варто передбачити в проекті договору про закупівлю, аби транспортний засіб, який вказаний в умовах тендерної документації, обов’язково мав бути застосований під час виконання договору про закупівлю.

До того ж у документах, якими супроводжується постачання продуктів харчування, має бути вказаний термін придатності, до якого ці продукти харчування повинні бути використані.

Часто в умовах тендерної документації замовники прописують, що термін придатності з моменту, коли відбулася поставка, має становити не менше 80% (ви можете відсотки самостійно встановлювати) до кінцевої дати споживання відповідного товару.

Закупівлі продуктів харчування: вимоги до кваліфікації працівників

Важливими також є умови в частині кваліфікації працівників, що слід враховувати в умовах тендерної документації. Оскільки спосіб документального підтвердження такої умови замовник визначає сам, радимо від постачальника вимагати:

  • довідку в довільній формі про наявність працівників необхідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід для виконання умов договору;
  • копії санітарних книжок водія та експедитора з відмітками результатів медичного огляду.

Допускається надання особової медичної книжки за новою формою №1-ОМК для первинної медичної документації разом з медичною картою огляду. Це дасть змогу визначити спроможність працівників постачальника за станом здоров’я займатися відповідним видом діяльності.

Отже, щоб надалі під час виконання умов договору про закупівлю не мати запитань з боку органів контролю, варто вимагати від постачальника надання санітарних книжок експедитора та водія — основних осіб, які виконують поставку продуктів харчування.

Також під час закупівлі продуктів харчування варто застосувати такий кваліфікаційний критерій, як досвід виконання умов подібних договорів.

Тут варто в умовах тендерної документації врахувати таке.

За законодавством замовник має право просити підтвердження виконання не більше одного аналогічного договору (якщо попросити наявність двох і більше договорів — це може бути розтлумачено Антимонопольним комітетом України як дискримінаційна умова) і, звичайно, копії документів, які підтверджують його виконання — у вигляді відгуку або накладних на поставку відповідного товару. 

Закупівля комунальних послуг, електроенергії, природного газу — 2019

Закупівлі продуктів харчування: коротко про важливе
Ярослава ДУБРОВАексперт з питань публічних закупівель. Досвід роботи у Департаменті внутрішнього фінансового контролю та аудиту виконавчого органу Київської міської ради, (КМДА), Державній фінансовій інспекції, Міністерстві економічного розвитку і торгівлі України
Як проводити закупівлю електроенергії за новими правилами? Як правильно закупити природний газ? Які особливості закупівлі теплопостачання, водопостачання, водовідведення слід врахувати? Убезпечте себе від ризиків під час закупівель товарів і послуг на 2019 рік.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи
Отримайте нові знання
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Бажаєте скачати файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Зареєструватися