Головбух: Бюджет

Закупівля електроенергії: які ліцензії й у кого треба перевірити

  • 13 листопада 2018
  • 1898

На ринку електричної енергії маємо зміни. Вони зачепили й процедури закупівель електричної енергії. Зокрема, тепер, коли замовник укладає договір, він має переконатися, що друга сторона має ліцензію. Хто, яку, коли — далі.

Відколи набрав чинності Закон України «Про ринок електричної енергії» від 13.04.2017 № 2019 (далі — Закон № 2019) — діють нові правила закупівлі електроенергії.

За їхніми вимогами треба отримати ліцензію, щоб на ринку електричної енергії здійснювати господарську діяльність. Тобто виробляти, передавати, розподіляти електричну енергію, постачати її споживачу, провадити трейдерську діяльність, виконувати функції оператора ринку та гарантованого покупця.

Конкретні ліцензійні умови затверджує регулятор (ст. 8 Закону № 2019). Ним є НКРЕКП, вона й ухвалила нормативні акти з вимогами до ліцензування.

Закупівля комунальних послуг, електроенергії, природного газу — 2019

Закупівля електроенергії: які ліцензії й у кого треба перевірити
Ярослава ДУБРОВАексперт з питань публічних закупівель. Досвід роботи у Департаменті внутрішнього фінансового контролю та аудиту виконавчого органу Київської міської ради, (КМДА), Державній фінансовій інспекції, Міністерстві економічного розвитку і торгівлі України
Як проводити закупівлю електроенергії за новими правилами? Як правильно закупити природний газ? Які особливості закупівлі теплопостачання, водопостачання, водовідведення слід врахувати? Убезпечте себе від ризиків під час закупівель товарів і послуг на 2019 рік.

Закупівля електроенергії — за ліцензіями

Замовник у своїй роботі має справу з ліцензіатами. Якими саме, розглянемо в таблиці.

Кому потрібна

Яка ліцензія

Оператор системи розподілу

Ліцензія на провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії

Постачальник електричної енергії

Ліцензія на провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії

Ліцензія з розподілу електроенергії

Тепер в оператора системи розподілу має бути потрібна ліцензія (ч. 1 ст. 45 Закону № 2019). Які конкретно умови вона передбачає, визначено в постанові НКРЕКП  «Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії» від 27.12.2017 № 1470.

Спочатку ліцензія, а потім —  договір

Пам’ятайте, що споживач має спочатку укласти договір з оператором систему розподілу, а потім укласти договір на постачання. Й обов’язково переконатися, що оператор системи розподілу вже отримав ліцензію. Він повинен надати замовнику таку ліцензію за статтею 36 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VІІІ (далі — Закон № 922).

Процитуємо цю вимогу:

«Учасник — переможець процедури закупівлі під час укладення договору повинен надати дозвіл або ліцензію на провадження певного виду господарської діяльності, якщо отримання такого дозволу або ліцензії на провадження такого виду діяльності передбачено законодавством (ч. 2 ст. 36 закону № 922).

Уже відомий перший оператор системи розподілу на новому ринку електричної енергії, який отримав ліцензію. Ним стало Миколаївобленерго, що подало скорочений пакет документів. Так дозволили робити, щоб ефективно імплементувати законодавство. А всього мають ліцензувати майже 40 розподільних компаній.

Без ліцензії — порушення?

А якщо оператор системи розподілу у вашому регіоні не отримав ліцензії для розподілу за новими правилами? Що робити, якщо до 1 грудня цього року законопроект не ухвалять, тобто не продовжать перехідний період для закупівель електричної енергії? Як бути замовникам, якщо оператори системи розподілу не встигнуть отримати ліцензію до 1 грудня?

Тут у пригоді стане судова практика, яка базується на практиці Європейського суду з прав людини. Її українська Феміда має застосовувати як джерело права за чинним законодавством.

Як приклад, візьмемо рішення Вищого господарського суду України в справі № 920/223/17 про закупівлю природного газу в постачальника, який не мав ліцензії на момент укладення договору. Суд ухвалив: «Потенційні ліцензіати з 28.06.2015 — до набрання чинності постановою НКРЕКП від 16.02.2017 № 201, тобто до 26.03.2017, фактично були позбавлені можливості отримати ліцензії для здійснення відповідної діяльності.

Така неможливість отримання ліцензії не залежала від волі суб'єктів господарювання, а була наслідком відсутності затверджених в установленому чинним законодавством порядку ліцензійних умов».

Отож попри те, що ліцензії не було, суд визнав закупівлю законною, адже її неможливо було отримати через зволікання законодавців.

Ліцензія з розподілу електроенергії

Постачати електричну енергію споживачам можуть тільки ті електропостачальники, які отримали ліцензію (ч. 1 ст. 56 Закону № 2019).

Уже набрали чинності Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу, затверджені постановою НКРЕКП від 27.12.2017 № 1469.

До речі, Мінекономрозвитку в листі   від 10.09.2018 № 3304-04/39642-06 наголосило: ліцензіати з постачання електричної енергії, що провадять ліцензовану діяльність відповідно до постанови НКРЕКП від 13.04.2017 № 504, у разі наміру продовжувати господарську діяльність з постачання електричної енергії, повинні отримати нову ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу.

Адже право вести діяльність з постачання електричної енергії матимуть лише ті суб’єкти господарювання, які в установленому порядку отримали ліцензію на провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу та перелік яких оприлюднюється на офіційному веб-сайті НКРЕКП.

Увага!

Із переліком суб’єктів господарювання, які мають ліцензію на право постачати електроенергію, можна ознайомитися на офіційному веб-сайті НКРЕКП у розділі «Актуальна інформація/ Ліцензування (адмінпослуги)/ Реєстри НКРЕКП/ Ліцензійний реєстр НКРЕКП/ Ринок електричної енергії (постачання електричної енергії споживачу)».

Висновок

Отже, ліцензію на господарську діяльність повинні мати як оператори системи розподілу, так і електропостачальники, щоб виконати взяті перед замовником зобов’язання й він отримував електроенергію без проблем.

Статтю створено за матеріалами вебінару «Закупівля електроенергії, природного газу, комунальних послуг»

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи
Отримайте нові знання
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Бажаєте скачати файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Зареєструватися