Головбух: Бюджет

Оцінювання державних службовців за новими правилами

 • 22 жовтня 2018
 • 4238
експерт MCFR Головбух

Уперше оцінювання державних службовців проходитиме за європейськими стандартами. Які етапи такого оцінювання та як його наслідки вплинуть на подальшу роботу держслужбовців?

Діяльність державних службовців сповнена міфів. Зокрема, про те, що всі вони — корупціонери і серед них немає професіоналів. Аби подолати ці стереотипи, держслужбовці мають завжди якісно виконувати свою роботу. А в поточному році — досягти особливих результатів. Адже у жовтні — грудні оцінювання державних службовців проходитиме за новим порядком.

Нові вимоги до оцінювання державних службовців

Донедавна в нашій країні вважали, що для держслужбовця процес управління важливіший за його наслідок. Утім, Україна стала на шлях змін, коли уклала Угоду про асоціацію з ЄС. Ця Угода зобов’язала нашу державу реформувати систему держслужби в цілому та вимоги до оцінювання державних службовців — зокрема.

І ці реформи Уряд реалізував.

Оцінювання держслужбовців виявляє,чи відповідають результати їх діяльності нормативним вимогам та поставленим цілям.

Зміни розпочалися ще в травні 2016 року, коли набрала чинності нова редакція Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII (далі — Закон № 889). Він не тільки відокремив державних службовців від політиків, а й затвердив нові категорії посад. Іще Закон № 889 встановив нові вимоги до оцінки роботи службових осіб, які враховують виключно її кінцевий результат.

Нормотворці поклали в основу системи оцінювання державних службовців показники якості, результативності та ефективності. Тож діяльність держслужбовців оцінюватимуть щороку, аби:

 • визначити, чи якісно вони виконують завдання;
 • вирішити, чи надавати премії
 • запланувати професійний та особистісний розвиток;
 • виявити потреби у професійному навчанні (ст. 44 Закону № 889).

Для належного оцінювання держслужбовців Уряд постановою від 23.08.2017 № 640 затвердив Типовий порядок проведення оцінювання результатів службової діяльності державних службовців (далі — Порядок № 640).

Аби дотримати цього Порядку, Національне агентство України з питань державної служби (далі — НАДС) затвердило своїми наказами:

 • Методичні рекомендації щодо визначення завдань і ключових показників результативності, ефективності та якості службової діяльності державних службовців, які займають посади державної служби категорії «А» — наказ від 11.04.2018 № 84 (далі — Наказ № 84);
 • Методичні рекомендації щодо визначення результатів службової діяльності державних службовців, які займають посади державної служби категорій «Б» і «В»,  — наказ від 29.08.2018 № 208-18 (далі — Наказ № 208).

Проаналізуємо далі, у чому суть процедури.

Податкова соціальна пільга 2019: визначаємо нові розміри

Іван Левадськийексперт з бухобліку та оподаткування в бюджетній сфері, Київ
Із кожної зарплати чи іншого доходу працівника бухгалтер утримує ПДФО і військовий збір. Однак деякі доходи взагалі не оподатковуються, а до зарплати може застосовуватись податкова соціальна пільга. З’ясуємо, який розмір вона матиме у 2019 році та як її застосувати.

Кого саме оцінюють

Дія Порядку № 640 поширюється виключно на осіб, які мають статус державних службовців відповідно до Закону № 889 та обіймають посади державної служби категорій «А», «Б» і «В»:

Оцінювання державних службовців за новими правилами

Скачати

Не проводитиметься оцінювання державних службовців, які на дату наказу (розпорядження) про оцінювання:

Хто аналізує всю цю інформацію та загалом бере участь у оцінюванні — розглянемо далі.

Хто ще бере участь в оцінюванні

За Порядком № 640 учасниками оцінювання є:
 • державний службовець, діяльність якого оцінюватимуть;
 • особа, яка визначає завдання і ключові показники результативності, ефективності та якості роботи (ключові показники) та готує пропозиції за результатами оцінювання держслужбовців категорії «А» (їх містить п. 15 Порядку № 640);
 • безпосередній керівник держслужбовців категорії «Б» або «В»;
 • керівник самостійного структурного підрозділу, в якому працюють держслужбовці категорії «Б» та «В»;
 • суб’єкт призначення;
 • служба управління персоналом (п. 4 Порядку № 640).

Суб’єкт призначення — це державний орган або посадова особа, які уповноважені від імені держави призначати на відповідну посаду держслужби або звільняти з неї (п. 7 ст. 2 Закону № 889)

Найбільше роботи з організації оцінювання державних службовців перепало службі управління персоналом держоргану, де працюють державні службовці. Зокрема, ця служба має:

 • надавати консультативну допомогу учасникам процедури;
 • підготувати проекти наказів суб’єкта призначення:
  • про проведення оцінювання, а також список державних службовців, оцінювання яких мають провести;
  • про затвердження результатів оцінювання, а також список державних службовців, яких преміюють, та розмір премії (абз. 8 п. 4 Порядку № 640).

Під час оцінювання державних службовців категорій «Б» і «В», служба управління персоналом:

 • визначає, яких держслужбовців категорій «Б» і «В» можна оцінювати, а яких ні, та строки оцінювання;
 • розробляє графік оцінювання, якщо чисельність державних службовців категорій «Б» і «В» перевищує 100 осіб (абз. 8 п. 6 Наказу № 208);
 • узгоджує додаткові доручення (приміром, про навчання) з керівниками державної служби і керівниками самостійних структурних підрозділів.

Проаналізуємо, у які строки мають вкластися всі учасники оцінювання.

Терміни і строки оцінювання державних службовців

Суб’єкт призначення проводить щорічне оцінювання державних службовців у жовтні — грудні поточного року за період з:

 • 1 січня поточного року до дати прийняття наказу (розпорядження) про проведення оцінювання — для держслужбовців, які працюють більше року;
 • дати визначення завдань і ключових показників до дати прийняття наказу (розпорядження) про проведення оцінювання — для новопризначених (п. 9 Порядку № 640).

Строк, протягом якого проводять оцінювання, визначають у наказі про проведення оцінювання. Однак, враховують, що для:

 • державних службовців категорії «А» — пропозиції для оцінювання держслужбовців, які перебувають на посадах керівників держорганів, готують після того, як сформують пропозиції для їх заступників;
 • державних службовців категорій «Б» і «В» — результати роботи безпосередніх керівників оцінюють після того, як оцінять результати підпорядкованих їм держслужбовців (п. 7 Порядку № 640).

Законодавство вимагає, аби премію державним службовцям за результатами щорічного оцінювання службової діяльності виплатили не пізніше грудня місяця року, в якому його проводять (ч. 4 Розділу III Типового положення про преміювання державних службовців органів державної влади, інших державних органів, їхніх апаратів (секретаріатів), затвердженого наказом Мінсоцполітики від 13.06.2016 № 646). Тож варто розрахувати строки так, аби встигнути вчасно провести всі етапи оцінювання. Їх розглянемо далі.

Етапи оцінювання

Порядок № 640 встановлює три етапи оцінювання державних службовців:

 1. визначення та перегляд завдань і ключових показників

 2. оціночна співбесіда

 3. визначення результатів оцінювання та їх затвердження

Якщо результати оцінювання державного службовця позитивні, його преміюють. Негативні результати можуть стати підставою звільнення. Для державних службовців із негативними результатами процедура передбачає повторне оцінювання і оскарження результатів оцінювання.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи
Отримайте нові знання
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Бажаєте скачати файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Зареєструватися