text
Головбух: Бюджет

Відпустка по догляду за дитиною: до 3 та 6 років

 • 17 жовтня 2018
 • 2211
бухгалтер, кандидат економічних наук, м. Чернігів

Після відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами жінка за бажанням може піти у відпустку по догляду за дитиною до трьох років. А після цієї відпустки, за потреби, — у відпустку по догляду за дитиною до шести років чи на довше. Підкажемо, як правильно оформити та оплатити такі відпустки.

Кому надається відпустка по догляду за дитиною

Право на відпустку по догляду за дитиною має, у першу чергу, мати. Однак за певних умов скористатися цим правом можуть також (ст. 179, 1861 КЗпП):

 • батько дитини, бабуся, дідусь чи інший родич, який фактично доглядає дитину;
 • усиновлювач або опікун;
 • приймальний батько (мати).

Для цього вони повинні подати відповідні документи. Так, за ч. 4 ст. 20 Закону про відпустки від 15.11.1996 № 504 відпустка по догляду за дитиною батькові, бабусі чи іншим родичам надається, якщо вони нададуть:

 • довідку з місця роботи матері про те, що вона почала працювати до закінчення відпустки по догляду за дитиною;
 • довідку з управління соціального захисту населення — що виплата допомоги по догляду за дитиною припинена (вказати дату).

Щодо останньої довідки, Мінсоцполітики у листі від 25.08.2016 № 437 роз’яснює, що її подають, якщо була призначена допомога по догляду за дитиною. Оскільки на сьогодні така допомога не виплачується, остання довідка не актуальна, хоч Закон про відпустки її й вимагає.

Відпустка по догляду за дитиною до 3 років  

Коли надається

Коли починається відпустка по догляду за дитиною? Законодавство не встановлює конкретного дня. Єдине правило — після закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами й до виповнення дитині 3-х років. Таким чином, у відпустку по догляду можна піти за бажанням будь-коли, до 3-го дня народження дитини (ст. 18 Закону про відпустки).

Коли закінчується відпустка по догляду за дитиною? Можливі два варіанти:

 • за бажанням працівниці;
 • у день народження дитини, коли їй виповниться 3 роки. Наступного дня після дня народження дитини працівниця має приступити до роботи (лист Мінпраці від 17.08.2010 № 246/13/116-10).

Зауважимо, що під час відпустки по догляду за дитиною працівниця має право працювати неповний робочий день або віддалено. Це не є порушенням умов перебування у відпустці по догляду.

Як оплачується

Допомогу по догляду за дитиною до 3 років скасували ще з 1 липня 2014 року. Підтвердження тому — постанова КМУ від 27.12.2001 № 1751, звідки вилучили раніше існуючий розділ про допомогу по догляду за дитиною. Тож відпустка по догляду за дитиною до 3 років не оплачується.

Не плутайте допомогу по догляду за дитиною, яку матері отримували до 2014 року, із допомогою при народженні дитини, тобто декретними виплатами. Це юридично різні виплати. У 2018 році розмір декретних виплат — 41 280 грн на одну дитину.

Отже, 3-річну відпустку держава не оплачує. Натомість мати отримує допомогу при народженні, виплата якої розтягується на 3 роки. Право на декретні виплати є незалежно від того, чи знаходиться мати у відпустці по догляду, чи  ні. 10 320 грн держава виплачує одразу, решту — частинами по 860 грн щомісяця протягом 3-х років.

Допомога одиноким матерям — це також юридично інша виплата.

Оскільки відпустка по догляду за дитиною не оплачується, установа може самостійно передбачити таку виплату в колективному договорі. Це розглядатиметься як «соцпакет» для працівників. Однак це лише право установи, а не обов’язок.

Як оформити

Відпустка  по догляду за дитиною оформляється у такому порядку:

 • мати чи інша особа, що фактично доглядає за дитиною, готує письмову заяву на ім’я керівника підприємства;
 • мати подає копію свідоцтва про народження дитини (необхідна для підтвердження віку дитини);
 • особа, яка йде у відпустку замість матері, подає додатковий документ, щоб підтвердити, що мати не перебуває у такій відпустці — довідку з роботи матері;
 • роботодавець на підставі заяви видає наказ про надання відпустки по догляду за дитиною.

Щодо наказу, то роботодавець не повинен указувати точну дату фактичного виходу працівниці з роботи, а обмежитися лише фразою «з (дата) до фактичного виходу на роботу» (див. нижче у прикладі). Адже працівниця має право вийти з відпустки у будь-який час, поки дитині немає 3 років. Про таку особливість наказу зазначає Мінпраці у листі від 22.11.2010 № 235/06/186-10.  

Прожитковий мінімум 2019 року

Прожитковий мінімум 2019
Іван ЛЕВАДСЬКИЙ експерт з бухобліку та оподаткування в бюджетній сфері, Київ
Яким буде прожитковий мінімум 2019, 2020 і 2021 років? Ми навели у таблиці загальний розмір, а також розміри для конкретних соціальних і демографічних груп населення.

Відпустка по догляду за дитиною до 6-ти років та більше

Коли надається

По закінченню 3-річної відпустки матері надається відпустка по догляду за дитиною до 6 років (ст. 179 КЗпП, п. 3 ч. 1 ст. 25 Закону про відпустки). За умови, що дитина потребує за медичними показаннями домашнього догляду на термін, який встановила медустанова. Цей термін може бути й меншим, ніж до 6 років.

Як оплачується

Відпустка по догляду за дитиною до 6-ти років не оплачується, так як вона належить до класу відпусток без збереження зарплати (п. 3 чт. 1 ст. 25 Закону про відпустки).

Як оформити

Підставою для такої відпустки для роботодавця, крім заяви працівниці та свідоцтва про народження дитини, є медична довідка про стан здоров’я дитини за формою № 080-1/о (лист Держпраці від 11.12.2017 № 5605/4/4.7-ЗВ-17).

Тоді роботодавець має видати відповідний наказ. Як кінцеву дату тут можна зазначити або дату вказану в висновку медустанови, або використати той же підхід, що й для 3-річної відпустки з формулюванням: «до фактичного виходу на роботу» . Останній варіант кращий, так як медична довідка видається на термін від 6 місяців, а потім може бути видана нова на триваліший час.

Медичну довідку за формою № 080-1/о видають не лише дитячі поліклініки, а й центри первинної медико-санітарної допомоги, будинки дитини, заклади охорони здоров’я, які надають амбулаторно-поліклінічну допомогу та мають дитячі відділення.

Окрім 6-річної відпустки можливі й триваліші:

 • відпустка до досягнення дитиною 16 років — якщо дитина хвора на цукровий діабет І типу (інсулінозалежна);
 • відпустка до досягнення дитиною 18 років — якщо дитина є інвалідом першої групи.

Звільнення після відпустки для догляду за дитиною 

Законодавство «захищає» працівниць, які перебувають у відпустці по догляду за дитиною, від звільнення. Так:

 • за працівницею протягом такої відпустки зберігається посада, тобто роботодавець за власною ініціативою не може звільнити працівницю (ст. 2 Закону про відпустки, ст. 184 КЗпП);
 • у разі ліквідації підприємства працівницю обов’язково потрібно працевлаштувати (ст. 184 КЗпП). При цьому розрив між звільненням і працевлаштуванням не допускається.

Щодо останнього, як виконати цей обов’язок? Є два варіанти:

 • звернутися до служби зайнятості. Якщо вони відмовлять у працевлаштуванні, це знімає відповідальність з роботодавця;
 • оформити звільнення за власним бажанням чи за згодою сторін — за згоди працівниці. 

Поширені питання про відпустки по догляду за дитиною

Нижче відповімо на типові питання щодо 3/6-річних відпусток по догляду.

Запитання

Відповідь

Відпустка по догляду за дитиною і страховий стаж

Страховий стаж за відпустки по догляду за дитиною враховується повністю. Рахується страховий стаж для оплати лікарняних, загальний стаж роботи й безперервний стаж роботи, стаж роботи за фахом

Відпустка по догляду за дитиною: до 3 та 6 років  Нова заява-розрахунок

Відпустка по догляду за дитиною до 3 років в 1ДФ

У графі «Працювало за трудовими договорами (контрактами)» форми 1 ДФ не враховують кількість працівників, які перебувають у відпустках по догляду за дітьми.

У 1 ДФ таких працівниць не вказують, якщо вони не отримували ніяких доходів

Відпустка по догляду за дитиною: до 3 та 6 років Звіт 1 ДФ

Відпустка по догляду за дитиною у звіті ЄСВ

Щоб вказати у Звіті з ЄСВ відпустку по догляду за дитиною до 3 років, у:

 • таблиці 5 додатка 4 вкажіть код “3”, у місяці виходу у відпустку в графі 11 проставте дату початку; у місяці повернення — дату кінця відпустки;
 • таблиці 6, якщо працівниця не отримує від установи ніяких виплат, не ставте нічого;

Відпустка по догляду за дитиною до 6 років у Звіті ЄСВ відображається так само, але в таблиці 5 використовуйте код “4”.

У графі 21 таблиці 1 працівниця враховується у показнику “Штатна чисельність працівників”, однак не враховується в показнику “Середньооблікова кількість штатних працівників за звітний період, осіб”

Відпустка по догляду за дитиною: до 3 та 6 років Звіт ЄСВ 2018: нова форма

Щорічна відпустка після відпустки по догляду за дитиною

Відпустка по догляду за  дитиною не зараховується в стаж для надання щорічної відпустки (п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону про відпустки). На щорічну відпустку впливає тільки період, коли працівник фактично працював. Врахуйте це під час розрахунку відпускних після відпустки по догляду за дитиною — період відпустки по догляду не враховується.

Відпустка по догляду за дитиною: до 3 та 6 років  Розрахунок відпускних 2018

Лікарняний після відпустки по догляду за дитиною

Лікарняний після виходу з відпустки по догляду за дитиною можна отримати на загальних підставах, так як перебування у відпустці зараховується до страхового стажу, необхідного для лікарняних.

Відпустка по догляду за дитиною: до 3 та 6 років Розрахунок лікарняних 2018

Лікарняний під час відпустки по догляду за дитиною

Під час відпустки по догляду за дитиною листок непрацездатності не видається, тому й немає права на лікарняний (лист Мінсоцполітики від 23.10.2014 № 1601/5/75-14)

 Зразок заяви на відпустку по догляду за дитиною

Відпустка по догляду за дитиною

Скачати зразок

Зразок наказу на відпустку по догляду за дитиною

Відпустка по догляду за дитиною

Скачати зразок

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи
Отримайте нові знання
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Бажаєте скачати файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Зареєструватися