Усі виплати у супертаблиці

Головбух: Бюджет

Розрахунок лікарняних у 2019-му

19 листопада 2019
101943
Середній бал: 4.88 із 5
експерт з бухобліку та оподаткування в бюджетній сфері, Київ

Як оформити документи для виплати лікарняних та як здійснювати розрахунок лікарняних 2019 року?

Жоден працівник не застрахований від хвороби чи хвороби члена своєї родини. І коли це трапляється, йому оплачують усі календарні дні хвороби. Перші п’ять днів тимчасової непрацездатності оплачує установа-роботодавець, інші оплачуються за рахунок страхових коштів від ФСС.

Щоб здійснити розрахунок лікарняних 2019 року, потрібно визначити розрахунковий період, просумувати виплати цього періоду, на основі цих показників з’ясувати розмір середньоденної зарплати, опісля — денної виплати, і насамкінець отримати суму лікарняних. А тепер про усе покроково.

Розрахунок лікарняних 2020

Розрахунковий період

Для розрахунку лікарняних потрібно визначити розрахунковий період. Це:

 • 12 к. міс. перебування у трудових відносинах, що передують місяцю, у якому працівник захворів, — якщо працівник на роботі більше року;
 • кількість повних календарних місяців перебування у трудових відносинах, що передують місяцю, за дні якого здійснюють нарахування лікарняних, — якщо працівник у трудових відносинах менше року;
 • фактично відпрацьований час з дати укладання трудового договору до дати настання страхового випадку (день хвороби не включаємо) — якщо працівник у трудових відносинах менше календарного місяця.

Якщо ж працівник захворів у свій перший робочий день, розрахункового періоду не буде і оплата лікарняних 2019 року проводитиметься з розміру встановленого йому посадового окладу.

Розрахунок лікарняних у 2019-му
Юлія Видиборецьголовний редактор системи «Expertus: Кадри»
Працівники дедалі частіше приносять фальшиві листки непрацездатності. Вони відрізняються за кольором та щільністю паперу, не відповідають вимогам технічного опису. Розкажемо, як вчинити, коли сумніваєтеся у справжності лікарняного.

Тривалість розрахункового періоду

Із розрахунковим періодом визначились, тепер з’ясуємо його тривалість у календарних днях. Так, якщо розрахунковий період становить:

 • 12 к. міс. — його тривалість 365 к. дн.;
 • один календарний місяць — тривалість розрахункового періоду для нарахування лікарняних 2019 року залежить від тривалості місяця (31, 30, 28 к. дн.);
 • 2 чи 11 к. міс. — тривалість розрахункового періоду визначаємо підсумком тривалості місяців, які увійшли до розрахункового періоду.

Приклад

Трудовий договір з працівником уклали 05.09.2018, а захворів він 12.02.2019. Розрахунковим періодом буде жовтень 2018 — січень 2019 року (4 к. міс). Щоб розрахувати лікарняні, визначаємо тривалість розрахункового періоду — 123 к. дн. (31 + 30 + 31 + 31).

Коли ж розрахунковим періодом є фактично відпрацьований час, рахуємо всі календарні дні перебування у трудових відносинах до дня хвороби.

Приклад

Трудовий договір з працівником уклали 12.12.2018, а 10.01.2019 він захворів. Оплата лікарняних 2019 року нараховуватиметься за розрахунковий період, менший календарного місяця (з фактично відпрацьованого часу) — з 12.12.2018 по 09.01.2018, тобто 29 к. дн. (20 + 9).

Та не всі календарні дні розрахункового періоду можуть складати його тривалість. Це передбачає пункт 3 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 № 1266.

Щоб розрахунок лікарняних 2019 року був правильним, до розрахункового періоду не включаємо календарні дні, які через поважні причини не відпрацьовані:

Коли ці дні припадають на календарний місяць, для нарахування лікарняних 2019 року такий календарний місяць із розрахункового періоду виключаємо.

Виплати розрахункового періоду

Для обчислення лікарняних сумуємо усі виплати, які нараховані за місяці розрахункового періоду і на які нараховували ЄСВ. Якщо календарний місяць із розрахункового періоду виключено, і за цей місяць були нараховані виплати, ці виплати не сумуємо. Щоб розрахунок лікарняних 2019 року був правильним, до виплат розрахункового періоду не включаємо:

 • оплату перших п’яти днів тимчасової непрацездатності;
 • допомогу по тимчасовій непрацездатності;
 • допомогу по вагітності та пологах;
 • виплати, які нараховані за місяці, які виключені з розрахункового періоду;
 • виплати, на які не нараховуємо ЄСВ.

Особливу увагу слід звернути на перехідні виплати. Під час розрахунку лікарняних 2019 року слід включати відпускні, нараховані за дні розрахункового періоду, і виключати відпускні, нараховані у розрахунковому періоді за дні, які до нього не входять.

Приклад

У серпні 2018 року нараховано відпускні в сумі 5000 грн, у т. ч. за дні вересня 2400 грн. У серпні 2019 року нараховано відпускні в сумі 7000 грн, у т. ч за дні вересня 2019 року — 3400 грн. Працівник захворів у вересні 2019 року. Щоб лікарняні 2019 року були нараховані правильно, до виплат розрахункового періоду (вересень 2018 — серпень 2019 року) включаємо відпускні:

 • 2400 грн — які нараховані у серпні 2018 року за дні вересня;
 • 3600 грн — які нараховані у серпні 2019 року за дні серпня 2019 року.

Суму відпускних 2600 грн (за серпень 2018-го) і 3400 грн (за вересень 2019-го) до виплат розрахункового періоду не включаємо.

Тобто у наступному році діятимуть ті ж самі правила нарахування лікарняних.

Середньоденна зарплата

Наступний показник, який можемо визначити — це середньоденна зарплата. Щоб обчислити середню заробітну плату, потрібно поділити:

 • виплати розрахункового періоду на тривалість розрахункового періоду — якщо розрахунковий період є;
 • суми посадового окладу на середньомісячну кількість днів (30,44 к. дн.) — якщо розрахунковий період відсутній, тобто працівник захворів у перший робочий день.
Щоб обчислити лікарняні у 2019 році, середньоденної зарплати замало. Йдемо далі.

Денна виплата

Щоб отримати денну виплату, до суми середньоденної зарплати застосовуємо відсотки, визначені у частині першій статті 24 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV залежно від страхового стажу працівника або категорії пільгової особи (де 100%).

Калькулятор стажу

Як нараховуються лікарняні: достатньо перемножити денну виплату на кількість календарних днів хвороби. Але не все так просто. Варто звернути увагу на страховий стаж, який має працівник протягом 12 к. міс. перед настанням хвороби. Саме від цього залежить розмір лікарняних.

Якщо працівник протягом останніх 12 к. міс. має страховий стаж більше 6 місяців, виплата лікарняних проводиться за наведеним правилом. Але якщо страховий стаж менше ніж 6 місяців, денна виплата не може бути більшою за 137,09 грн (4173 грн ÷ 30,44 к. дн.), оскільки мінімальна зарплата 2019 року становить 4173 грн.

Для інших працівників денна виплата не може перевищувати:

 • 2056,34 грн (62 595 грн ÷ 30,44 к. дн.);
 • 3427,23 грн (104 325 грн ÷ 30,44 к. дн.).

Сума лікарняних

Кількість днів хвороби слід перемножити на денну виплату щоб обчислити суму лікарняних. Під час нарахування лікарняних у 2019 році враховуємо лише ті дні хвороби, які визначає листок непрацездатності. Якщо в ньому визначені календарні дні про порушення режиму — ці дні не оплачуємо.

Якщо дні хвороби чи відсутності підтверджені довідкою про тимчасове звільнення від роботи по догляду за хворою дитиною чи іншою довідкою медзакладу, лікарняні за ці дні не нараховуємо.

Також не нараховуватимемо їх коли хвороба припадає на дні:

 • відпустки без збереження зарплати;
 • відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного чи шестирічного віку.

Слід пам’ятати, що листок непрацездатності не надається і відповідно нарахування лікарняних 2019 року не буде, коли працівник доглядає:

 • за хронічним хворим у період ремісії;
 • хворою дитиною в період щорічної (основної та додаткової) відпусток, відпустки без збереження зарплати, частково оплачуваної відпустки для догляду за дитиною до 3 років;
 • за здоровою дитиною на період карантину;
 • за хворим старшим 14 років при стаціонарному лікуванні.

Водночас ці виплати будемо нараховувати, якщо хвороба працівника припадає на дні щорічної (основної й додаткової) відпусток.

Як оплатити лікарняний новоприйнятому працівнику

Розрахунок лікарняних у 2019-му
Микола Постернакексперт MCFR Головбух
Законодавство дещо обмежує розмір соцвиплат для працівників, що мають недостатньо стажу. Утім новоприйнятому працівнику обмежувати розмір соцвиплат потрібно не завжди. Тож як правильно оплатити лікарняний?

Джерело для оплати лікарняних

Після того як бухгалтер нарахував відповідну суму лікарняних на підставі належним чином оформленого листка непрацездатності, дивимось яка тривалість хвороби. Адже саме від цього залежить яке буде джерело виплати.

Виплата лікарняних за перші п’ять календарних днів хвороби працівника здійснюємо за рахунок коштів державного чи місцевого бюджету, залежно з якого фінансуються видатки на оплату праці. Інші дні хвороби (починаючи із 6 календарного дня) має оплатити ФСС.

Якщо працівник приніс два листка непрацездатності, розглядаємо чи це один страховий випадок (тобто другий листок непрацездатності як продовження першого). Виплата лікарняних за другим листком непрацездатності буде за рахунок коштів ФСС. Якщо ж це два різні страхові випадки, установа має оплати перші п’ять днів хвороби за обома листками непрацездатності за рахунок коштів відповідного бюджету (державного чи місцевого).

Якщо листок непрацездатності виданий у зв’язку з доглядом за хворою дитиною, усі зазначені в ньому календарні дні оплачуємо коштом ФСС.

Хто видає листки непрацездатності

Заява-розрахунок лікарняних

Нарахування лікарняних 2019 року працівнику — це перший крок бухгалтера. Наступний — нова заява-розрахунок до ФСС з відповідними додатками до неї для оплати днів хвороби коштом ФСС.

У заяві-розрахунку лікарняних і додатку 1.1 до неї потрібно заповнити всі реквізити, починаючи з відомостей про установу, рахунок, суми фінансування, й закінчуючи відомостями про застраховану особу. Цього вимагає Порядок фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та окремих виплат потерпілим на виробництві за рахунок коштів Фонду соціального страхування України, затверджений постановою ФСС від 19.07.2018 № 12.

Так, оплата лікарняних коштом ФСС можлива лише у разі подання належно оформленої заяви-розрахунку. У ній зазначаємо:

 • назву установи;
 • адресу;
 • телефон;
 • код ЄДРПОУ;
 • назву органу Казначейства (чи банку), у якому відкрито окремий рахунок;
 • номер рахунку;
 • МФО органу Казначейства (чи банку).

У рядку 1 табличної частини заяви-розрахунку вказуємо кількість днів хвороби і лікарняні 2019 року (загальна нарахована сума), у рядку 1.1 виокремлюємо відомості по працівникам, які постраждалі внаслідок аварії на ЧАЕС, у рядку 7 — загальну суму коштів, яку просимо у ФСС для страхових виплат. Пам’ятаємо про рівність: значення у рядку 7 колонки 4 дорівнює сумі значень рядків 1, 2, 3, 4, 5, 6 і 7 колонки 4.

У додатку 1.1 до заяви-розрахунку суму лікарняних відображаємо в розрізі застрахованих осіб і листків непрацездатності. Тобто заповнюємо реквізити:

 • прізвище, ім’я, по батькові застрахованої особи;
 • № страхового свідоцтва (ідентифікаційний номер) або серію і номер паспорта;
 • відомості про роботу (основне чи сумісництво);
 • дані листка непрацездатності (серія, номер, тип);
 • причину непрацездатності;
 • період хвороби (дати початку й закінчення);
 • загальна кількість днів, за які нараховані лікарняні;
 • з них, які оплачує ФСС;
 • загальну суму лікарняних;
 • суму, яку має профінансувати ФСС.

Ще потрібно заповнити реквізити щодо кількості днів і суми лікарняних за працівниками, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС, зазначити номер їх посвідчення, що підтверджує відповідну категорію.

Окрім цього, щоб оплата лікарняних відбулась, маємо зазначити у додатку 1.1 до заяви-розрахунку:

 • дату направлення на МСЕК (за наявності);
 • загальний страховий стаж працівника у повних місяцях;
 • його страховий стаж протягом останніх 12 календарних місяців.

Зазначена заява-розрахунок дає змогу перевірити правильність застосування мінімального чи максимального розміру страхової виплати. Тому до нарахування лікарняних 2019 року потрібно підходити досить відповідально.

Строки виплати

Нараховані лікарняні виплачуємо у найближчий після дня їх призначення строк, установлений в установі для виплати зарплати. З оплатою перших п’яти днів тимчасової непрацездатності питань не виникає, а от з допомогою по тимчасовій непрацездатності потрібно дещо розібратись.

Виплати за листком непрацездатності призначає комісія установи або уповноважений із соціального страхування. Якщо рішення позитивне, листок непрацездатності передають у бухгалтерію для нарахування відповідних виплат. Строк виплати лікарняних прив’язаний до дати рішення про призначення допомоги.

Щоб виплата лікарняних 2019 року була вчасною, комісія установи чи уповноважений із соціального страхування має невідкладно передати бухгалтеру листок непрацездатності й інші документи. Бухгалтер обчислює суму лікарняних та в найкоротші строки подає до ФСС належним чином оформлену заяву-розрахунок. За результатами розгляду ФСС отриманих документів, установі перераховують на окремий поточний рахунок лікарняні для виплати працівникам, які зазначені у заяві-розрахунку.

Лише після отримання фінансування від ФСС бухгалтер має право утримати з відповідної суми лікарняних ПДФО і військовий збір та виплатити працівникові відповідну суму допомоги (за мінусом утриманих податків і зборів). Обов’язкове також відображення лікарняних в 1ДФ.

Відображення в бухобліку

Як нараховуються лікарняні 2019 року зрозуміло, розглянемо як відображати усі ці операції в обліку установи. У зв’язку з тим, що оплату перших п’яти днів тимчасової непрацездатності здійснюємо за рахунок бюджету, з якого фінансується установа, а допомогу по тимчасовій непрацездатності виплачуємо за рахунок отриманого фінансування від ФСС, лікарняні при відображенні в бухобліку установи матимуть свої відмінності. Розглянемо їх детальніше у таблиці.

Кореспонденція субрахунків (проводки) з відображення лікарняних

Зміст господарської операції

Кореспонденція субрахунків (проводки)

д-т

к-т

Нараховано:

 • оплату перших п’яти днів тимчасової непрацездатності

8011, 8111

6511

 • допомогу по тимчасовій непрацездатності

2114

Нараховано ЄСВ

8012, 8112

6313

Утримано з оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності:

 • ПДФО

6511

6311/1

 • військовий збір

6311/2

Отримано страхові кошти від ФСС на спецрахунок

2314

2114

Утримано з допомоги по тимчасовій непрацездатності:

 • ПДФО

6511

6311/1

 • військовий збір

6311/2

Сплачено ЄСВ

6313

2313

Сплачено ПДФО за рахунок:

 • бюджетних коштів

6311/1

2313

 • страхових коштів

2314

Сплачено військовий збір з:

 • бюджетних коштів

6311/2

2313

 • страхових коштів

2314

Виплачено працівникові на картковий рахунок:

 • оплату перших п’яти днів тимчасової непрацездатності

6511

2313

 • допомогу по тимчасовій непрацезданості

2314

Повідомлення про виплату коштів застрахованим особам

Раніше про нараховані суми лікарняних, отримане від ФСС фінансування повідомляли у Звіті по коштах загальнообов’язкового державного соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням (звіт Ф4-ФСС з ТВП). Із 01.01.2019 Ф4-ФСС з ТВП скасували, аби скоротити та уніфікувати звітність страхувальників за коштами ФСС та підвищити прозорість системи соцстрахування.

Надалі ФСС слідкуватиме за обігом страхових коштів за допомоги нових звітів:

 • повідомлення про виплату коштів застрахованим особам. Його подають упродовж місяця страхувальники, які відправляють до ФСС заяви-розрахунки та отримують за ними фінансування;
 • нова заява-розрахунок (див. вище) — включає колонки про страховий стаж, серію та номер листка непрацездатності тощо.

Тож як тільки виплата лікарняних проведена застрахованій особі, для бухгалтера включається таймер, який відліковує місячний строк. Протягом цього часу бухгалтеру потрібно надіслати до ФСС повідомлення, що отримані суми страхових коштів виплачені працівнику. Це вимога нового порядку отримання допомоги по тимчасовій непрацездатності.

У повідомленні зазначаємо такі реквізити:

 • назву установи;
 • її адресу;
 • телефон;
 • код ЄДРПОУ;
 • прізвище, ім’я, по батькові застрахованої особи, по якій здійснено розрахунок лікарняних 2019 року;
 • номер страхового свідоцтва (ідентифікаційний номер);
 • серію і номер листка непрацездатності;
 • дату виплати лікарняних;
 • суму виплачених лікарняних, яка профінансована ФСС.

Це повідомлення передаємо ФСС в один із таких способів:

 • в електронному вигляді;
 • листом з повідомленням (поштою);
 • наручно працівнику робочого органу відповідного відділення ФСС.

Перевіряти правильність нарахування лікарняних 2019 року прийде ФСС, якщо від установи на надійде протягом трьох місяців повідомлення про виплату страхових коштів працівнику, який хворів чи доглядав хвору дитину.

Звіт з ЄСВ

Інформацію про страхові виплати, які нараховані на підставі листків непрацездатності, має містити Звіт ЄСВ таблиця 6. У звітному місяці відображаємо окремо лікарняні, нараховані за минулий місяць, і окремо — за поточний місяць. Для відображення цих виплат у реквізиті 9 Таблиці 6 зазначаємо код категорії застрахованої особи:

 • 29 — якщо працівник без інвалідності;
 • 36 — якщо працівник має інвалідність.

У реквізиті 11 Таблиці 6 зазначаємо місяць і рік у форматі «ММРРРР», за дні якого нарахували виплати.

logo
Набридло це спливаюче вікно?

Зареєструйтеся —
і скачуйте все! 
 
Зразки та форми документів, інфографіку, рекомендації експертів...

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Зареєструватися і скачати
Набридло це спливаюче вікно?

Зареєструйтеся —
і скачуйте все! 
 
Зразки та форми документів, інфографіку, рекомендації експертів...

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Зареєструватися і скачати