Головбух: Бюджет

Перевірки закупівель 2018: як відбуватимуться за новими правилами

 • 4 вересня 2018
 • 2918

Днями Уряд урегулював порядок проведення органами держфінконтролю перевірок у сфері закупівель. Відтак Держаудитслужба та її міжрегіональні територіальні органи отримали можливість реалізувати свої повноваження з моніторингу та перевірки закупівель. Розповімо про зміни у порядку та те, як аудитори мають проводити перевірки закупівель.

Державну політику у сфері державного фінансового контролю реалізує наразі Держаудитслужба (п. 1 Положення про Державну аудиторську службу України, затвердженого постановою КМУ від 03.02.2016 № 43; далі — Положення № 43).
Вона має забезпечувати державний фінансовий контроль через проведення:

 • державного фінансового аудиту;
 • інспектування;
 • перевірок закупівель;
 • моніторингу закупівлі.

Такі форми фінконтролю передбачає стаття 2 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 № 2939-XII із 27 січня 2018 року. Тобто після того, як до неї відповідні зміни вніс Закон України № 2265-VIII від 21.12.2017. Утім, до цих пір Держаудитслужба не могла повноцінно проводити перевірки закупівель. Чому?

Тому що за законом порядок проведення органом держфінконтролю державного фінансового аудиту, інспектування та перевірки закупівель установлює КМУ. А він не поспішав приводити у відповідність до чинних норм законодавства. Порядок проведення перевірок державних закупівель Державною фінансовою інспекцією та її територіальними органами, затверджений постановою від 01.08.2013 № 631 (далі — Порядок № 631).

Утім, 28 серпня все змінилося. Набрали чинності зміни, які внесла до Порядку № 631 постанова КМУ від 26.07.2018 № 659 (далі — Постанова № 659). Озвучимо головні оновлення у порядку проведення перевірок закупівель.

За Порядком № 631 перевірятимуть всі закупівлі

У назві документа та у його тексті замість «державних закупівель» залишилися лише «закупівлі». Отже, тепер Порядок № 631 визначає процедуру проведення перевірок закупівель.

Перевірятиме закупівлі замовників Держаудитслужба

Порядок № 631 приведений у відповідність до Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII (далі — Закон № 922).

Тепер на нормативному рівні передбачено, що перевірки закупівель у замовників проводять:

 • Держаудитслужба;
 • міжрегіональні територіальні органи Держаудитслужби.

Так, у Порядку № 631 тепер міститься пряма згадка про перевірки закупівель у замовників. Адже слова «об’єкт контролю» у всіх відмінках і формах замінили словом «замовник» у відповідному відмінку і числі.

7 підстав для проведення перевірок закупівель

Перевірки закупівель проводять (п. 4 Порядку № 631), якщо:

1) замовник не усунув порушення, визначене у висновку про результати моніторингу закупівлі (далі — висновок), і таке порушення матиме негативний вплив для бюджетів, а також висновок не оскаржено до суду;

2) під час моніторингу закупівлі виявлені порушення щодо невідповідності опублікованих в електронній системі закупівель умов договору про закупівлю змісту тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі за результатами аукціону (у т. ч. ціни за одиницю товару) або ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури закупівлі;

3) замовник не усунув порушення, визначене у висновку, і таке порушення призвело до невиконання ним вимог Закону № 922, а також висновок не оскаржено до суду;

4) є доручення або рішення КМУ щодо проведення перевірок закупівель, якщо відповідні питання не можуть бути перевірені під час планових виїзних ревізій;

Увага Як бачимо, у Порядку № 631 стосовно цієї підстави для перевірки закупівель у замовника залишилася згадка про старий закон, що регулював державні закупівлі.

5) виникла потреба у перевірці відомостей про порушення замовником законодавства у сфері закупівель, що надішли до органу держфінконтролю, або перевірці відомостей, наведених у зверненні (за умови закінчення строку подання скарги про відповідні порушення до органу оскарження згідно із Законом України «Про здійснення державних закупівель»), якщо замовник не надав пояснення та їх документального підтвердження на обов’язковий письмовий запит органу держфінконтролю протягом трьох робочих днів з дня його надходження;

6) орган держфінконтролю вищого рівня під час перевірки (в порядку контролю за достовірністю висновків органу держфінконтролю нижчого рівня) актів перевірки закупівель виявив невідповідність їх вимогам законодавства. Перевірка закупівель може бути ініційована органом держфінконтролю вищого рівня, якщо розпочато службове розслідування стосовно посадових або службових осіб органу держфінконтролю нижчого рівня, які проводили перевірку закупівель, або у разі повідомлення їм про підозру у вчиненні кримінального правопорушення;

7) надійшла скарга від замовника на дії або бездіяльність посадових осіб органу держфінконтролю.

Перші три підстави для перевірок закупівель — нові. Проте, як і раніше, для проведення перевірки закупівель достатньо, аби була наявною хоча б одна з таких підстав.

Для перевірки закупівель у замовника обов’язково мають бути оформлені:

 • письмове рішення керівника органу держфінконтролю або його заступника;
 • направлення у двох примірниках — на кожну посадову особу органу держфінконтролю та залученого кваліфікованого фахівця.

Прожитковий мінімум 2019 і на що він вплине

Іван Левадськийексперт з бухобліку та оподаткування в бюджетній сфері, Київ
Як змінився прожитковий мінімум 2019 року та чого очікувати у 2020-2021 роках? Як прожитковий мінімум вплинув на розміри посадових окладів працівників з оплатою праці за ЄТС? Для вас — дві зручні таблиці.

Строки перевірки закупівель

Строки проведення перевірки закупівель визначає орган дерфінконтролю залежно від обсягу передбачених програмою перевірки питань. Однак строки перевірки закупівель не можуть бути більшими ніж:

 • 20 робочих днів;
 • 10 робочих днів — для перевірки закупівель, щодо яких аудитори вже проводили моніторинг закупівель.

Перевірку закупівель аудитори можуть зупинити, якщо:

 • потрібно провести багато зустрічних звірок, без завершення яких неможливо належно провести перевірку;
 • за обгрунтованим зверненням замовника.

Але у такому разі вони мають дотримати встановлене обмеження загальної тривалості перевірки. Строк перевірки не може бути більшим:

 • 40 робочих днів з дня її початку;
 • 20 робочих днів — якщо аудитори перевіряють закупівлі, щодо яких проводився моніторинг закупівель.

За перешкоджання перевірці закупівель — санкції і відповідальність

Порядок № 631 визначає перелік дій замовника, які аудитори трактувати як перешкоджання проведенню перевірки закупівель. Це:

 • недопущення посадових осіб органу держфінконтролю та залучених спеціалістів до проведення перевірки закупівель;
 • неподання необхідних для перевірки закупівель документів;
 • затримка у поданні документів;
 • також як перешкоджання перевірці аудитори можуть трактувати інші дії замовника.
Якщо замовник перешкоджає проведенню перевірки закупівель, орган держфінконтролю:

Так, про обставини, що перешкоджають проведенню перевірки, орган держфінконтролю письмово інформує правоохоронні органи для вжиття заходів, передбачених законодавством. Також перешкоджання посадовим особам органу держфінконтролю є підставою, аби застосувати до замовника санкцій, передбачених законодавством, і притягнути його керівника до адміністративної відповідальності.

Зміни у положенні про Держаудитслужбу

Постанова № 659 внесла зміни і в Положення № 43. Щоправда, ці зміни можна назвати косметичними — із документа вилучили слова «державні». Проте з їх появою ніхто не зможе заявляти Держаудитслужбі, що вона має право перевіряти лише державні закупівлі.

Тож тепер Держаудитслужба для виконання покладених на неї завдань має право, зокрема, перевіряти в ході фінконтролю документи щодо проведення процедур закупівель (пп. 6 п. 6 Положення № 43).

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи
Отримайте нові знання
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Бажаєте скачати файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Зареєструватися