Головбух: Бюджет

Нове роз’яснення Мінекономрозвитку про відмову учаснику в участі у процедурі закупівлі

  • 22 серпня 2018
  • 276

За певних підстав закон змушує замовника ухвалити рішення про відмову учаснику в участі у процедурі закупівлі. Скажімо, якщо учасник протягом останніх трьох років був притягнутий до відповідальності за антиконкурентні узгоджені дії під час торгів. В Мінекономрозвитку та АМКУ пояснили окремі нюанси відмови учаснику за такої підстави.

Так, днями на сайті Мінекономрозвитку з’явився лист від 07.08.2018 № 3304-04/33947-06. У ньому Уповноважений орган з питань закупівель пояснив, як застосовувати пункт 4 частини 1 статті 17 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII (далі — Закон № 922).

Нагадаємо цю норму:

«Замовник приймає рішення про відмову учаснику в участі у процедурі закупівлі та зобов’язаний відхилити тендерну пропозицію учасника в разі, якщо:

суб’єкт господарювання (учасник) протягом останніх трьох років притягувався до відповідальності за порушення, передбачене пунктом 4 частини 2 статті 6, пунктом 1 статті 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції» від 11.01.2001 № 2210-III (далі — Закон № 2210), у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, що стосуються спотворення результатів торгів (тендерів)».

Передумови для відмови учаснику в участі у процедурі закупівлі за цією нормою

Рішення про визнання вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції приймають органи АМКУ (ч. 1 ст. 48 Закону № 2210).

Це рішення вони оприлюднюють на офіційному сайті АМКУ протягом 10 робочих днів з дня його прийняття (ч. 2 ст. 48 Закону № 2210). Воно є обов'язковим для виконання у визначені строки, якщо інше не передбачено законом.

Увага!

За порушення законодавства про захист економічної конкуренції на порушників очікує штраф.

Проте суб’єкти господарювання можуть скористатися своїм правом оскаржити таке рішення до суду відповідно до статті 60 Закону № 2210.

Тому можлива ситуація, коли участь у закупівлі бере учасник, який на момент проведення процедури закупівлі оскаржує рішення органу АМКУ у господарському суді.

А порушення господарським судом провадження у справі про визнання недійсним рішення органу АМКУ, прийнятого, зокрема, за ч. 1 ст. 48 Закону № 2210, зупиняє виконання такого рішення на час розгляду справи. Крім того, господарський суд може зупинити дію рішення органу АМКУ за наявності достатніх підстав (ч. 5 ст. 60 Закону № 2210).

Як у цій ситуації бути замовнику? Наведемо пояснення Мінекономрозвитку і АМКУ.

Запитання Якщо рішення органу АМКУ розглядає господарський суд, дія цього рішення зупиняється в цілому чи лише щодо сплати штрафу?


Якщо господарський суд прийняв до розгляду заяву про визнання недійсним рішення органу АМКУ, це не зупиняє його виконання (ч. 3 ст. 60 Закону № 2210). Винятки з цієї норми передбачає частина 4 статті 60 Закону № 2210. Вона містить перелік підстав, за яких можливе зупинення виконання рішення органу АМКУ, якщо орган АМКУ відповідно до частини третьої статті 48 Закону № 2210 не визначив іншого.

Частина 1 статті 48 Закону № 2210 передбачає прийняття рішення органу АМКУ, зокрема, про:

  • визнання вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції;
  • припинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції;
  • примусовий поділ суб'єкта господарювання, що займає монопольне (домінуюче) становище на ринку;
  • накладання штрафу;
  • усунення наслідків порушення законодавства про захист економічної конкуренції, у т. ч. усунення чи пом'якшення негативного впливу узгоджених дій, концентрацій суб'єктів господарювання на конкуренцію.

Виконання рішень, тобто вчинення чи утримання від вчинення певних дій відповідачем у справі можливе стосовно рішень органів АМКУ про припинення порушення, примусовий поділ, накладання штрафу, усунення наслідків порушення. Рішення про визнання вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції є встановленням юридичного факту і не передбачає виконання.

Тож норми частини 4 статті 60 Закону № 2210 про зупинення виконання рішення органів АМКУ не можуть поширюватись на рішення про визнання вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбачені абзацами першим та другим частини першої статті 48 Закону № 2210.

Отже, оскарження рішення органів АМКУ до господарського суду не зупиняє його виконання (дію), крім випадків, визначених Законом № 2210.

Запитання Чи має бути оприлюднена інформація про зупинення рішення органу АМКУ про антиконкурентні узгоджені дії під час участі на торгах на офіційному сайті АМКУ?


Обов'язку АМКУ оприлюднювати таку інформацію законодавство не передбачає.

Запитання Якщо суб'єкт господарювання оскаржив рішення АМКУ, чи уточнюється або вилучається інформація щодо нього зі зведених відомостей про рішення органів АМКУ щодо антиконкурентних узгоджених дій під час участі у торгах?

Законодавство не зобов’язує АМКУ:

  • вести реєстр суб'єктів господарювання (учасників), які протягом останніх трьох років притягувались до відповідальності за вчинення антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів;
  • надавати довідки про непритягнення/притягнення таких суб'єктів господарювання до відповідальності.

Рішення органів АМКУ, голів його територіальних відділень для їх виконання надсилають або вручають під розписку, доводять до відома для в інший спосіб. Тобто така інформація є безпосередньо у самих суб'єктів господарювання (учасників), які були/не були притягнуті до відповідальності.

Водночас на сайті АМКУ містяться зведені відомості про рішення органів АМКУ щодо визнання вчинення суб'єктами господарювання порушень законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді антиконкурентних узгоджених дій (передбачених пунктом 4 частини другої статті 6, пунктом 1 статті 50 Закону № 2210), які стосувались спотворення результатів торгів (тендерів), а також щодо можливого подальшого судового розгляду цих рішень, їх перевірки, перегляду органами АМКУ (у розділі «Діяльність у сфері державних/публічних закупівель»).

Після того, як минуло три роки з дати прийняття відповідного рішення, відомості про суб'єкта господарювання, стосовно якого його прийняли, видаляються з сайту АМКУ.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи
Отримайте нові знання
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Бажаєте скачати файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Зареєструватися