Головбух: Бюджет

Безоплатна передача основних засобів в бюджетних установах

  • 17 серпня 2018
  • 1230
експерт з бухобліку та оподаткування в бюджетній сфері, Київ

У бюджетній сфері безоплатна передача — поширене явище. Коли відбувається безоплатна передача основних засобів 2018 року? Як різнитиметься оцінка активу залежно від ситуації та як відображати ці операції в бухобліку? Розглянемо детальніше.

Оформлення безоплатної передачі

Аби передати чи отримати основні засоби, слід оформити акт приймання-передачі. Є дві його форми.

Акт приймання-передачі основних засобів, форма якого затверджена наказом Мінфіну від 13.09.2016 № 818, застосовуємо, коли безоплатна передача основних засобів відбувається між установами в межах одного органу управління майном. Коли установа отримує активи як благодійну, гуманітарну допомогу від суб’єктів господарювання приватного сектору економіки, вона складає цей акт в одному примірнику.

Якщо установи, між якими має відбутися безоплатна передача основних засобів, підпорядковуються різним органам управління майном, вони складають інший акт приймання-передачі, форма якого наведена у додатку до Порядку подання та розгляду пропозицій щодо передачі об’єктів з комунальної у державну власність та утворення і роботи комісії з питань передачі об’єктів у державну власність, затвердженого постановою КМУ від 21.09.1998 № 1482.

Цей акт обов’язково застосовувати, коли відбувається безоплатна передача основних засобів у комунальну власність з державної або навпаки — з комунальної у державну.

Нагадаємо, що складає акт відповідної форми комісія установи. Саме вона оглядає актив, визначає за документами первісну вартість або ж вживає заходів для визначення справедливої вартості активу — якщо безоплатна передача основних засобів відбулась без первинних документів або в них не відображена сума первісної вартості і сума зносу.

Корисна стаття:

Безоплатна передача іншій установі

Якщо є рішення про передачу відповідного активу іншій установі, комісія установи складає акт приймання-передачі. Одночасно з цим бухгалтер установи списує первісну (переоцінену), балансову вартість активу й суму зносу, нарахованого за час експлуатації основного засобу.

Безоплатна передача основних засобів в бюджетних установах 2018 року супроводжується різною кореспонденцією субрахунків для установи, яка передає актив, залежно від установи, якій вона його передає. Розглянемо детальніше в таблиці.

Відображення операцій з вибуття в установі, яка передає основний засіб

Зміст господарської операції

Кореспонденція рахунків (субрахунків)

д-т

к-т

Якщо безоплатна передача основних засобів установі, яка підпорядкована іншому органу управління

Нараховуємо знос

1411

10

Відносимо на витрати залишкову вартість активу

8411

10

Відносимо суму дооцінки на фінрезультат виконання кошторису

5311

5512

Відносимо первісну вартість активу на фінрезультат виконання кошторису, якщо його було придбано за операціями внутрішнього переміщення

5111

5512

Якщо безоплатна передача основних засобів установі в межах одного органу управління

Нараховуємо знос за поточний квартал

1411

8014

Відносимо суму нарахованого зносу за попередні квартали на фінрезультат звітного періоду

1411

5511

Відносимо суму нарахованого зносу за попередні роки на фінрезультат виконання кошторису

1411

5512

Зменшуємо власний капітал на суму переданих активів

5111

10

Тож залежно від виду установи, до якої безоплатно передають основні засоби, залежить порядок відображення цієї операції в бухобліку установи, що передає актив.

Безоплатне отримання активів

Для установи, яка безоплатно отримує актив, операція з його оприбуткування також відображатиметься в бухобліку по-різному залежно від того, хто його передає. Різними будуть не лише кореспонденція субрахунків, а й порядок оцінки активу.

Відображаємо в обліку основні засоби, отримані безоплатно від юрфізосіб

Фаїна Іскрижицька
Фаїна Іскрижицька Експерт MCFR Головбух

Аби активи, отримані безоплатно, зарахувати на баланс та інформацію про них відобразити у фінансовій звітності, бухгалтерській службі слід дотримуватись певних правил.

Як у бухгалтерському обліку відобразити безоплатне надходження основних засобів у натуральній формі від юрфізосіб — розглянемо детально на робочій ситуації.

Коли відбувається безоплатна передача основних засобів в бюджетних установах у межах одного органу управління чи коли такі органи управління різні, первісна вартість активу дорівнює первісній (переоціненій) вартості активу, що рахується в установі, яка його передає. Первісну вартість збільшуємо на суму транспортних витрат, монтаж, установку тощо. Обов’язково наводимо суму нарахованого зносу.

Коли безоплатна передача основних засобів — від суб’єктів господарювання приватного сектору економіки, первісною вартістю активу є справедлива вартість на дату отримання з урахуванням витрат на транспортування, монтаж, установку. Якщо у первинних документах, за якими суб’єкт господарювання передає актив, вказана первісна вартість активу, її збільшуємо на суму транспортних витрат, монтаж, установку тощо.

Якщо безоплатна передача основних засобів відбулась і відсутня достовірна інформація щодо їх первісної вартості, первісною вартістю буде справедлива вартість активу. Розглянемо, як відображати в бухобліку установи операцію з оприбуткування активів.

Відображення операцій з оприбуткування основного засобу в установі, яка його отримала

Зміст господарської операції

Кореспонденція рахунків (субрахунків)

д-т

к-т

Якщо безоплатна передача основних засобів від установи, яка підпорядкована іншому органу управління

Оприбутковуємо актив

10

2117

Нараховуємо дохід за необмінною операцією (складаємо довідку про надходження в натуральній формі і подаємо до органу Казначейства)

2313

7511

Відображаємо касові видатки

2117

2313

Збільшуємо внесений капітал на вартість отриманих основних засобів

7511

5111

Якщо безоплатна передача основних засобів від установи в межах одного органу управління

Оприбутковуємо актив

10

5111

Відображаємо суму нарахованого зносу за:
  • поточний квартал, в якому отримано основний засіб

8014

1411

  • попередні квартали 2018 року

5511

1411

  • минулі роки (якщо основний засіб придбано іншою установою, яка передає, не в поточному році)

5512

1411

Якщо безоплатна передача основних засобів від суб’єктів господарювання приватного сектору економіки

Оприбутковуємо актив

10

2117

Нараховуємо дохід за необмінною операцією (складаємо довідку про надходження в натуральній формі і подаємо до органу Казначейства)

2313

7511

Відображаємо касові видатки

2117

2313

Збільшуємо внесений капітал на вартість отриманих основних засобів

7511

5111

Податкова соціальна пільга 2019: визначаємо нові розміри

Іван Левадськийексперт з бухобліку та оподаткування в бюджетній сфері, Київ
Із кожної зарплати чи іншого доходу працівника бухгалтер утримує ПДФО і військовий збір. Однак деякі доходи взагалі не оподатковуються, а до зарплати може застосовуватись податкова соціальна пільга. З’ясуємо, який розмір вона матиме у 2019 році та як її застосувати.
Отже, дохід виникає, якщо безоплатна передача основних засобів відбувається від:
  • установ, держорганів, органів місцевого самоврядування, у яких різний орган управління майном;
  • суб’єктів господарювання приватного сектору економіки, які надають актив як благодійну чи гуманітарну допомогу.
Якщо виникає дохід, до органу Казначейства подаємо довідку про надходження в натуральній формі на суму первісної вартості отриманого активу.

Якщо безоплатна передача основних засобів в бюджетних установах 2018 року відбулась у серпні, цю довідку подаємо органу Казначейства не пізніше останнього робочого дня серпня, тобто 31.08.2018. Варто пам’ятати, що форма цієї довідки теж різниться залежно від бюджету, з якого фінансується установа.

Так, бухгалтер держоргану чи бюджетної установи, яка фінансується з держбюджету, і у яких відбулась безоплатна передача основних засобів, складає довідку за формою, наведеною у додатку 36 до Порядку казначейського обслуговування державного бюджету за витратами, затвердженому наказом Мінфіну від 24.12.2012 № 1407.

Для органів місцевого самоврядування і бюджетних установ, які фінансуються з місцевого бюджету, ця форма довідки не підходить. Якщо у них відбулась безоплатна передача основних засобів бухгалтер складає довідку за формою, наведеною у додатку 27 до Порядку казначейського обслуговування місцевих бюджетів, затвердженого наказом Мінфіну від 23.08.2012 № 938.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи
Отримайте нові знання
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Бажаєте скачати файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Зареєструватися