text
Головбух: Бюджет

Доплата за використання деззасобів: нюанси

  • 12 липня 2018
  • 966
шеф-редактор тижневика «Головбух: БЮДЖЕТ»

Працівникам, які використовують у роботі дезінфікувальні засоби, нормативи передбачають доплату. Та чи правомірна доплата за використання деззасобів, якщо установа за браком коштів ці засоби не купувала, а отже й не обліковувала? Про нюанси виплати — у статті.

Умови, у яких працівники використовують дезінфікувальні засоби, без перебільшення можна назвати особливими. Робота з ними шкодить здоров’ю того, хто з ними працює. Тож недарма у законодавстві передбачена компесація за роботу в особливих умовах — доплата за використання дезінфікуючих засобів та прибирання туалетів.

Ключовий документ для встановлення доплати — постанова КМУ «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» від 30.08.2002 № 1298(далі — Постанова № 1298).

Розмір доплати за використання дезинфікуючих засобів — 10% посадового окладу — прописаний у підпункті «г» підпункту 3 пункту 3 Постанови № 1298. Дублюють цю норму галузеві накази, які визначають умови оплати праці освітян, медиків, бібліотекарів, соціальних працівників, робітників тощо.

Здавалося б, немає підстав, які перешкоджали б виплачувати таку доплату. Мінсоцполітики хіба уточнило певні умови виплати у листі від 17.03.2017 № 737/0/101-17/28:

«Доплата за використання деззасобів це доплата, яка встановлюється працівникам за переліком посад, затвердженим колективним договором закладу, в межах коштів, передбачених на оплату праці у кошторисі, якщо виконання цих робіт включено до посадових обов’язків працівників. При цьому посадовими обов’язками може бути передбачено виконання певних видів робіт з використанням дезінфікувальних засобів, або робота з прибирання туалетів з використанням дезінфікувальних засобів, або просто прибирання туалетів».

Тож чи правомірна доплата за використання дезінфікувальних засобів за відсутності їх в обліку?

Нормативи тут мовчать. Але не мовчать бухгалтери бюджетних установ, які можуть придбавати дезінфікувальні засоби лише за наявності в кошторисі коштів. Вони запитують нас:

  • чи встановлювати надбавку прибиральниці селищної ради, якщо немає деззасобів для прибирання;
  • як бути, якщо у дитячих садках за браком коштів деззасоби закуповують батьки за власний кошт?

Ллє воду на млин ще й засторога, чи пов’язуватимуть ревізори факт виплати доплати з наявністю в обліку деззасобів?

Аби не гадати на гущі з кави, ми запитали головне відомство, яке перевіряє дотримання бюджетного законодавства, — Державну аудиторську службу України. І отримали лист. Чи отримали ми відповідь, висновок робіть самі.

Лист Державної аудиторської служби України від 14.03.2018 р. № 04-14/304

Лист Державної аудиторської служби України від 14.03.2018 р. № 04-14/304

ДУМКА ФАХІВЦЯ

Людмила кравченко
Галина Кослюк Начальник відділу державного фінансового аудиту в галузі соціального захисту населення та фондів соціального страхування Департаменту контролю  у соціальній галузі та сфері культури Державної аудиторської служби України

Через недостатнє фінансування медичні заклади та установи не можуть закуповувати дезінфікувальні засоби за рахунок коштів загального та спеціального фондів, а придбані за власний рахунок — не відображають у бухгалтерському обліку.

Такі ситуації викликають безліч питань і основні з них: «А чи прибирають працівники із застосуванням дезінфікувальних засобів взагалі, якщо за даними бухгалтерського обліку вони не придбавалися? І за що їм тоді виплачується доплата за використання у роботі деззасобів у розмірі 10% до посадового окладу?».

Спробуємо розібратися і знайти відповіді.

РЕЗЮМУЄМО:

Щоб забезпечити санітарно-гігієнічні умови роботи, керівники бюджетних установ мають подбати про дезінфікувальні засоби. Тобто передбачити кошти в кошторисі, купити та налагодити облік дезинфікуючих засобів як за місцями використання, так і в бухгалтерській службі.

Кожній установі слід затвердити розрахункові норми. Спочатку проведіть заміри площ та поверхонь, які підлягають дезінфекції. Відповідно до отриманих даних та до інструкції з використання дезінфікувального засобу визначте, скільки кожного засобу потрібно на день. Надалі на основі проведених розрахунків закуповуйте необхідну кількість дезінфікувальних засобів. За цими розрахунками деззасоби відповідно і списуйте.

Надалі ведіть журнали обліку, де зазначайте, який засіб було отримано, приміром, від старшої медсестри, для якої процедури, скажімо, миття рук, скільки мілілітрів тощо. Форма журналу обліку дезінфікувальних засобів є довільною.

Якщо ж за форсмажорних обставин деззасоби отримаєте не за бюджетний кошт, їх обов’язково візьміть на облік. Як це зробити, читайте статтю «Запаси — натуралка, що надійшла з різних джерел. Як оприбуткувати та звітувати».

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи
Отримайте нові знання
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Бажаєте скачати файл?!



Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Приєднуйтесь до команди професійних бухгалтерів

заповніть форму та отримайте матеріали про:

➤ головні зміни в законодавстві
➤ методи розв'язання складних робочих ситуацій
➤ зручні сервіси для роботи

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль