Головбух: Бюджет

Доплата за шкідливі умови праці: кому і скільки

  • 9 липня 2018
  • 1427

Нерідко працівникам доводиться працювати в умовах, які шкодять здоров’ю. Тож недарма чиновники передбачили за таку роботу своєрідну компесацію — доплату за шкідливі умови праці. Хто та на який розмір доплати може розраховувати — з'ясуємо разом.

Ні професія, ні посада не надають працівникові право на доплату за шкідливі та важкі умови праці. Таке право виникає тільки тоді, коли атестаційна комісія визнає роботу працівника у конкретних умовах шкідливими або важкими.

Доплата за шкідливі умови праці має бути регламентована в установі. Так, порядок її призначення прописують у колективному договорі. Розмір та перелік відповідних робіт і робочих місць вказують у додатку до колективного договору бюджетної установи.

Аби правильно врегулювати виплату доплати за шкідливі умови праці, потрібно орієнтуватися на чинне законодавство.

Опираємося на чинне законодавство

Робота в установах та організаціях має бути безпечною й нешкідливою. Цього вимагає Кодекс законів про працю України (КЗпП), стаття 153. Ця ж стаття зобов’язує гарантувати безпеку й нешкідливість роботодавця.

Якщо окремим працівникам усе ж доводиться працювати у шкідливо-небезпечних умовах, їм потрібно за це доплатити (ст. 100 КЗпП). Перелік робіт, за які встановлюється доплата за шкідливі умови праці, визначає КМУ для кожної сфери діяльності окремо.

Аби оцінити фактичний стан робочого місця працівника і встановити, чи потрібно йому доплатити, користуються Типовим положенням про оцінку умов праці на робочих місцях і порядком застосування галузевих переліків робіт, на яких можуть встановлюватися доплати працівникам за умови праці, затвердженим постановою від 03.10.1986 № 387/22-78 (далі – Положення 387). Це положення містить розмір доплати за шкідливі умови праці у різних сферах діяльності.

Доплата за шкідливі умови праці — після атестації

Доплата за шкідливі умови праці встановлюється після атестації робочих місць. Для проведення такої атестації в установі  створюють спеціальну експертну комісію — за рішенням керівника, профспілки та служби охорони праці.

Оцінивши реальний стан робочого місця, комісія відображає атестаційні дані в Карті умов праці на робочому місці (п. 1.2 Положення 387).

За висновком комісії керівник видає наказ, яким затверджує перелік шкідливих робіт та розмір доплат за них. Цю ж інформацію має відображати додаток до колективного договору. Лише тоді доплата за шкідливі умови праці в установі буде правомірною.

Додаткова відпустка за шкідливі та важкі умови праці

Людмила кравченко
Людмила Кравченко Керівник експертної групи MCFR Головбух
Особи, які працюють у шкідливих умовах праці, мають право також на додаткову відпустку. Як розрахувати тривалість такої відпустки, чи зараховувати час перебування у відрядженні, на курсах підвищення кваліфікації та на лікарняному?

Визначаємо розмір доплати за шкідливі умови праці

Конкретний розмір доплати залежить від атестаційних висновків щодо робочого місця працівника. Його встановлюють у відповідному відсотку до окладу, передбаченому п. 1.6 Положення 387 (див. схему).

Розмір доплати за шкідливі умови праці

Доплата за шкідливі умови праці бюджетникам

Доплата за шкідливі умови праці нараховується лише за період фактичної зайнятості працівника на роботі, яку за результатами атестації визнали шкідливою. п. 1.7 Положення 387). Тож розраховуйте її у відсотках до окладу за фактично відпрацьований час.

Не належить до фактично відпрацьованого часу:

  • час щорічної та інших відпусток;
  • період тимчасової непрацездатності;
  • час законодавчо оформлених простоїв;
  • зайнятість громадськими та державними обов'язками;
  • період, протягом якого працівник перебував на іншій роботі за наказом керівника через потребу, яку не зазначили в колдоговорі;
  • обідня перерва, коли її передбачає колективний договір.

За цей час виплату за шкідливі умови не нараховуйте.

Доплата за шкідливі умови праці та мінімальна зарплата

Пам'ятайте вимогу ст. 31 Закону України «Про охорону праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР (далі – Закон 108): заробітна плата працівника за повністю виконану норму праці повинна бути не меншою ніж мінімальна заробітна плата.

Під час розрахунку розміру зарплатні працівника задля доплати до мінімалки, доплата за шкідливі умови праці не враховується.  Її потрібно виплачувати «понад» суму мінімальної зарплати.

Зверніть увагу!

У разі поліпшення умов роботи доплату за шкідливі умови можуть зменшити або відмінити (п. 2.2 Положення 387).

Доплата за шкідливі умови праці сумісникам

Сумісникам, зайнятим на роботах із шкідливими умовами праці, оплачують фактично відпрацьовані години, а доплату до мінімалки розраховують пропорційно виконаній місячній нормі для працівників із неповним робочим часом.

Тому скільки становитиме доплата за шкідливі умови праці сумісникам — залежить від відсотка доплати за результатами атестації й кількості відпрацьованих годин або днів. Її виплачуйте понад мінімальну заробітну плату.

Податкова соціальна пільга 2019: визначаємо нові розміри

Іван Левадськийексперт з бухобліку та оподаткування в бюджетній сфері, Київ
Із кожної зарплати чи іншого доходу працівника бухгалтер утримує ПДФО і військовий збір. Однак деякі доходи взагалі не оподатковуються, а до зарплати може застосовуватись податкова соціальна пільга. З’ясуємо, який розмір вона матиме у 2019 році та як її застосувати.

Доплата за шкідливі умови праці працівникам освіти

У освітній сфері призначення доплат за шкідливі умови регулює Інструкція про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затверджена наказом Міносвіти від 15.04.1993 № 102. У її додатку 9 викладений вичерпний перелік робіт з несприятливими умовами праці, на яких встановлюються доплати робітникам, спеціалістам і службовцям з важкими і шкідливими, особливо важкими і особливо шкідливими умовами праці.

Для призначення доплати потрібна попередня атестаційна оцінка робочого місця. Виплачується доплата за шкідливі умови праці понад розмір мінзарплати.

Обов'язково у закладах освіти встановлюється доплата за користування дезинфікувальними засобами та за прибирання туалету в розмірі 10% окладу (абз. «ґ» пп. 3 п. 4 Наказу МОН України «Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ» від 26.09.2005 р. № 557) . Виплачується понад мінімальну зарплату. Атестаційна оцінка робочого місця для призначення такої доплати не потрібна.

Доплата за шкідливі умови праці медичним працівникам

У медичних закладах теж компенсують роботу в шкідливих умовах. Перелік робіт з несприятливими умовами праці, на яких встановлюються доплати робітникам, спеціалістам і службовцям з важкими і шкідливими, особливо важкими і особливо шкідливими умовами праці, затверджений наказом МОЗ від 23.03.1993 № 54.

Доплата за шкідливі умови праці у медзакладах встановлюється на підставі атестаційного висновку щодо робочого місця. Її нарахування передбачають у додатку до колективного договору.

У медичній сфері призначають доплату за користування деззасобами та прибирання санвузлів у розмірі 10% посадового окладу (абз. «ґ» пп. 3 п. 3 постанови КМУ «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» від 30.08.2002 № 1298). Виплачують доплату понад мінімалку. Атестацію робочого місця для встановлення такої доплати не проводять.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи
Отримайте нові знання
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Бажаєте скачати файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Зареєструватися