Головбух: Бюджет

Як вести касові операції за новим порядком

 • 27 червня 2018
 • 6821

Окремі норми нового Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні наберуть чинності з 1 липня 2018 року. Яких змін чекати?

З 5 січня 2018 року касові операції ведуть за новим порядком, адже саме тоді набрала чинності постанова Правління НБУ від 29.12.2017 № 148, якою затверджено Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні (далі — Положення).

Окремі норми Положення діятимуть із 1 липня 2018 року за постановою Правління НБУ від 24.05.2018 № 54, що чинна з 1 червня. Про усе — за чергою.

Коли використовувати нові форми

Нові форми касових документів, затверджені Положенням, використовуйте з 1 липня 2018 року.

Касовими документами, які діяли до набрання чинності Положення, послуговуйтеся до 30 червня 2018 року включно.

Що встигнути до 30 червня

До 30 червня 2018 року включно розробіть та затвердіть із урахуванням норм Положення:

 • порядок оприбуткування готівки в касі;
 • порядок розрахунку ліміту каси.

До 30 червня 2018 року включно можете користуватися лімітами каси, установленими та затвердженими до набрання чинності Постанови №148.

Податкова соціальна пільга 2019: визначаємо нові розміри

Іван Левадськийексперт з бухобліку та оподаткування в бюджетній сфері, Київ
Із кожної зарплати чи іншого доходу працівника бухгалтер утримує ПДФО і військовий збір. Однак деякі доходи взагалі не оподатковуються, а до зарплати може застосовуватись податкова соціальна пільга. З’ясуємо, який розмір вона матиме у 2019 році та як її застосувати.

Як оприбутковувати готівку

До 05.01.2018

Оприбуткування готівки в касах у разі використання касових ордерів і ведення касової книги відповідно до Положення — це облік готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.

Оприбуткування готівки у разі застосування РРО або РК — це облік готівки у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).

05.01.2018 – 01.06.2018:

Оприбуткування готівки в касах установ, підприємств, відокремлених підрозділів, які використовують касові ордери і ведуть касові книги/застосовують РРО та КОРО — це облік готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів/фіскальних звітних чеків (або даних розрахункових квитанцій).

Із 01.06.2018:

Оприбуткування готівки в касах установ, підприємств та їх відокремлених підрозділів, які оформляють готівкові розрахунки касовими ордерами і ведуть касові книги — це облік готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.

Оприбуткування готівки в касах фізичних осіб — підприємців, які оформляють готівкові розрахунки товарними чеками (квитанціями) і ведуть книги обліку доходів і витрат (або книги обліку доходів) — це облік готівки в повній сумі її фактичних надходжень у книзі обліку доходів і витрат (або книзі обліку доходів) на підставі товарних чеків (квитанцій).

Оприбуткування готівки в касах відокремлених підрозділів установ, підприємств, а також у касах фізичних осіб — підприємців, які застосовують під час готівкових розрахунків РРО та/або КОРО й не ведуть касові книги, — це облік готівки в повній сумі її фактичних надходжень на підставі даних розрахункових документів шляхом формування та друку фіскальних звітних чеків і їх підклеювання до відповідних сторінок КОРО/занесення даних розрахункових квитанцій до КОРО.

Врахуйте!

Наявність у касі установи готівки, грошових коштів, цінних паперів, грошових документів і бланків документів суворої звітності встановлюють інвентаризацією. Читайте також, як саме проводять інвентаризацію грошових коштів, які зберігаються в касі установи.

Граничні суми готівкових розрахунків

Граничними сумами готівкових розрахунків, як і раніше, є:

 1. 10 000 грн — між установами протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами;
 2. 50 000 грн — між:
 • установою та фізичною особою протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами; 
 • фізичними особами за договорами купівлі-продажу, які підлягають нотаріальному посвідченню.

Для платежів понад 50 тис грн потрібно (п. 6, 7 Положення):

 1. переказати кошти з поточного рахунку на поточний рахунок;
 2. внести кошти до банку чи небанківської фінансової установи, аби опісля перерахувати їх на поточні рахунки в банк (у т. ч. на депозит нотаріуса на окремий поточний рахунок).

Ці обмеження не стосуються (п. 8 Положення):

 • розрахунків суб'єктів господарювання з бюджетами та державними цільовими фондами;
 • добровільних пожертвувань та благодійної допомоги;
 • використання готівки на відрядження.

Коли використовувати КОРО 

З 01.06.2018, якщо під час готівкових розрахунків застосовуєте РРО та/або КОРО, використовуйте КОРО, щоб (п. 11 Положення):

1. підклеювати та зберігати на відповідних її сторінках фіскальні звітні чеки;

2. здійснювати операції із розрахунковими квитанціями у випадках, коли вийде з ладу РРО чи відключать електроенергію;

3. обліковувати ремонти, роботи з технічного обслуговування, перевірки конструкцій та програмного забезпечення РРО.

Якими документами підтверджувати оприбуткування

Положення своїм пунктом 29 розділу III розширило перелік документів, якими можна підтвердити оприбуткування готівки в касі. Так, документом, що свідчить про здавання виручки до банку, є:

До 05.01.2018:

 1. відповідна квитанція до прибуткового документа банку на внесення готівки, засвідчена підписами відповідальних осіб банку та відбитком печатки (штампа) банку.
 2. копія супровідної відомості до сумки з готівковою виручкою (готівкою), засвідчена підписом та відбитком печатки інкасатора-збирача — якщо виручку здає інкасатор.

05.01.2018 – 01.06.2018:

 1. квитанція до прибуткового документа банку на внесення готівки, яку підписали відповідальні особи банку та засвідчили відбитком печатки банку;
 2. квитанція/чек банкомата чи програмно-технічного комплексу самообслуговування;
 3. копія супровідної відомості до сумки з готівковою виручкою (готівкою), яку засвідчив підписом та відбитком печатки інкасатор-збирач;
 4. чек платіжного термінала, якщо інкасацію коштів проводять у режимі реального часу через платіжні термінали.

З 01.06.2018:

 1. квитанція до прибуткового документа банку на внесення готівки, яку підписали відповідальні особи банку та засвідчили відбитком печатки банку;
 2. квитанція/чек банкомата чи програмно-технічного комплексу самообслуговування;
 3. примірник супровідної відомості до сумки з готівковою виручкою (готівкою), який засвідчив підписом та відбитком печатки інкасатор-збирач;
 4. чек платіжного термінала, якщо інкасацію коштів проводять у режимі реального часу через платіжні термінали.

Як нумерувати касові ордери

Касові документи комплектують у хронологічному порядку, нумерують, формують в справи відповідно до номенклатури справ. Зберігає їх відповідальна особа, яку призначає керівник (п. 35 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, завтердженого постановою Правління НБУ від 29.12.2017 р. № 148)

Нумерувати прибуткові касові ордери (у реквізиті «Прибутковий касовий ордер « ___ від "___" ____________ 20__ року») можна в хронологічному порядку. Починатиметься нумерація з номера «1», а закінчуватиметься в кінці місяця відповідним номером.

Наприклад:

01.04.2018 — № 1, 2, 3;

02.04.2018 4, 5, 6;

..............................

30.04.2018  61,  62,  63.

01.05.2018 № 1, 2, 3 і т. д.

Аналогічно можна нумерувати видаткові касові ордери (у реквізиті «Номер документа»).

У реквізиті «№ з/п» прибуткового касового ордеру та видаткового касового ордеру проставляйте порядковий номер таких ордерів. При цьому зважте, що прибутковий та видатковий касові ордери оформляються на кожну операцію з приймання/видачі готівки, у реквізиті «№ з/п» проставляйте 1.

Відповідні рекомендації наведені в листах НБУ № 50-0007/32326 від 12.06.2018, № 50-007/32822 від 14.06.2018.

Для прибуткових та видаткових касових ордерів у реквізиті «№ з/п» Журналу реєстрації прибуткових і видаткових касових документів (типова форма № КО-За) використовується єдина наскрізна нумерація, яка не передбачає окремої нумерації для прибуткових і видаткових касових ордерів. У колонці 3 зазначайте порядкові номери прибуткових документів, а у колонці 7 — порядкові номери видаткових документів.

Номери із колонки 3 (прибуткові документи) та колонки 7 (видаткові документи) можуть не співпадати з нумерацією реквізиту «№ з/п» Журналу реєстрації прибуткових і видаткових касових документів (типова форма № КО-За).

Зразок заповненого Журналу реєстрації прибуткових і видаткових касових документів ви можете глянути у листі НБУ № 50-007/32822 від 14.06.2018.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи
Отримайте нові знання
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Бажаєте скачати файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Зареєструватися