Головбух: Бюджет

Нова податкова декларація з ПДВ

 • 18 червня 2018
 • 8591
експерт з бухобліку та оподаткування в бюджетній сфері, Київ

З червня 2018 року податкова декларація з податку на додану вартість (ПДВ) подається за новою формою, оскільки з 01.06.2018 набув чинності наказ Мінфіну від 23.03.2018 № 381. Він оновив форму податкового звіту і порядок його складання. Розглянемо, які установи і коли мають звітувати по-новому, що змінилось у формі декларації і як її заповнити.

Хто подає податкову декларацію з ПДВ

Податкова декларація з ПДВ це податковий звіт, який складає установа — платник ПДВ.

Установи, які не є платниками ПДВ, по завершенню місяця набирають суму надходжень за останні 12 календарних місяців від:

 • наданих платних послуг;
 • реалізованих активів установи, у т. ч. власної продукції;
 • переданих в оренду активів.

Зокрема, головні розпорядники коштів, які проводять централізовані закупівлі, до цих надходжень сумують вартість переданих активів іншим установам — розпорядникам нижчого рівня.

Податкова декларація з ПДВ в бюджетних установах не складається, але якщо означена сума за останні 12 календарних місяців дорівнює чи перевищує 1 млн грн, вони зобов’язані зареєструватись платниками ПДВ і вже потім звітувати за податковими зобов’язаннями з цього податку.

Бухгалтерські запитання, на які інколи забувають правильні відповіді

У бухслужбі є прості запитання, на які інколи забувають правильні відповіді. Як-от, як заповнювати декларацію з ПДВ та додатки до неї: у гривнях із копійками чи без? Чим загрожує плутанина: можна випадково завищити/занизити податкові зобов’язання. Тож перевірте себе!

Для реєстраційного обмеження враховуємо вартість операцій з постачання товарів (активів), послуг, які відповідають підпунктам 14.1.191, 14.1.185, пунктам 193.1, 194.1, 195.1, 197.1 ПК. Тобто для реєстраційного обмеження враховуємо операції, які оподатковуємо за ставками 20%, 7%, 0% та які звільнені (умовно звільнені) від оподаткування ПДВ.

Ці операції є оподатковуваними (лист ДФС від 29.06.2016 № 6926/Г/99-99-15-03-02-14). Операції, які не оподатковуємо ПДВ (підпункт 196.1 ПК), не враховуємо для обрахунку цього обмеження.

Коли подавати податкову декларацію

Нова декларація з ПДВ складається бюджетними установами з червня 2018 року. Строк для подачі декларації не змінився — це 20 календарних днів (к. дн.) після закінчення звітного місяця. Строк для сплати ПДВ теж не змінився — це 10 к. дн. після закінчення строку для подачі декларації.

Червневі новації 2018 року

Нова декларація з ПДВ оновилась за формою додатків Д1, Д5, ДС9. Зокрема, додаток Д1 і Д5 доповнили новими таблицями 1.1 і 1.2. У додатку ДС9 змінені окремі реквізити. Відповідно й оновлені правила складання податкової декларації за цими додатками в частині нововведень.

Зміни у формі самої декларації (розділах І, ІІ і ІІІ) були затверджені ще 2017 року Наказом Мінфіну «Про затвердження Змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України» від 23.02.2017 № 276.

Додаток Д1 до декларації

У новій таблиці 1.1 додатка Д1, що містить нова податкова декларація з ПДВ, зазначаємо для кожного покупця інформацію про ті розрахунки коригування, які підписані у звітному періоді і не занесені до ЄРПН на дату подачі декларації, і які призвели до зростання суми компенсації за поточний звітний місяць.

Якщо сума компенсації внаслідок коригування збільшилась за минулі місяці, у таблиці 1.2 додатка Д1, що містить нова декларація з ПДВ 2018 року, зазначаємо інформацію про розрахунки коригування до податкових накладних, які складені з 01.07.2015 і не занесені до ЄРПН на дату подачі декларації.

У таблиці 1.1 і 1.2 наводимо відомості про:

 • покупця (код ІПН);
 • реквізити розрахунку коригування (дату і номер);
 • ознаку здійснення с/г операцій (для с/г виробників);
 • обсяг постачання (без ПДВ);
 • суму ПДВ у розрізі ставок.

У таблицях 1.1 і 1.2, що містить нова податкова декларація з ПДВ, розрахунки коригування до податкових накладних не дублюємо. Таблицю 1.2 додатка Д1 формуємо лише один раз — під час формування декларації у липні за поточний звітний місяць (червень).

додаток Д1 до податкової декларації

додаток Д1

Додаток Д5 до декларації

Коли на дату передачі до органу ДФС декларації податкові зобов’язання з ПДВ за звітний місяць набрані згідно з податкових накладних, які не занесено до ЄРПН, у новій таблиці 1.1 додатку Д5, що містить податкова декларація з ПДВ, зазначаємо інформацію про ці накладні у розрізі покупців.

У новій таблиці 1.2 цього додатку зазначаємо теж у розрізі покупців інформацію про податкові накладні, але які складені у минулих місяцях (починаючи з 01.07.2015) і не занесені до ЄРПН на дату подачі декларації за поточний звітний місяць. Податкова декларація з податку на додану вартість у таблиці 1.2 додатку Д5 міститиме суми ПДВ, які виокремлено у цих накладних. Вони розшифровують суми податкових зобов’язань за звітні місяці, що минули.

У таблиці 1.1 і 1.2 додатка Д5 наводимо відомості (інформацію) про:

 • покупця (код ІПН);
 • реквізити податкової накладної (дату і номер);
 • ознаку здійснення с/г операцій (для с/г виробників);
 • обсяг постачання (без ПДВ);
 • суму ПДВ у розрізі ставок.

У таблицях 1.1 і 1.2, що містить нова декларація з ПДВ 2018 року, податкові накладні не дублюємо. Якщо одна й та сама накладна наявна в обох таблицях, додаток Д5 до декларації складено неправильно. Таблицю 1.2 додатка Д1 формуємо лише один раз, під час формування декларації у липні за поточний звітний місяць (червень).

додаток Д5 податкової декларації

додаток Д5

Додаток ДС9 до декларації

Для сільськогосподарських товаровиробників у додатку ДС9, що містить податкова декларація з ПДВ, під час його складання у липні 2018 року зазначатимемо обсяг зобов’язань з ПДВ і суму ПДВ не за всіма операціями, а лише за визначеними пунктом 16-1.3 статті 16-1 Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України» від 24.06.2004 № 1877-IV.

У таблиці 2 додатка ДС9 рядок, у якому визначається питома вага, розподілено на дві частини (рядки). Нова декларація з ПДВ 2018 року у цій таблиці як і раніше містить питому вагу обсягів постачання, яку обчислюємо з показників за увесь розрахунковий період. Та тепер ще розраховуватимемо потому вагу обсягів постачання звітного періоду.

додаток ДС9 податкової декларації

додаток ДС9

Як скласти декларацію

Як і будь-який інший звіт, декларація має три частини:

 • вступну;
 • основну;
 • кінцеву.

Податкова декларація з ПДВ

Податкова декларація з ПДВ

Вступна частина

Податкова декларація з ПДВ з додатками формується бюджетними установами щомісячно. Спочатку зазначаємо:

 • тип декларації;
 • період звіту (місяць і рік);
 • назву установи;
 • її код ЄДРПОУ;
 • ІПН платника ПДВ;
 • податкову адресу, індекс, телефон, факс, e-mail;
 • назву контролюючого органу, до якого звітуємо з ПДВ.

Комірку у рядку 6 вступної частини не заповнюємо — залишаємо пустою.

Основна частина

Усі показники, що містить нова податкова декларація на ПДВ, зазначаємо окремо за кожен місяць. Вартісні показники зазначаємо у:

 • цілих гривнях (без копійок) — у комірках декларації, додатках Д3, Д4, Д6, Д8, ДС9, у рядках «Усього» додатків Д1, Д2, Д5 і Д7;
 • гривнях з копійками — у комірках додатків Д1, Д2, Д5 і Д7 (крім рядка «Усього»).

Основна частина складається із трьох розділів (окремих таблиць):

 • податкові зобов’язання;
 • податковий кредит;
 • розрахунки за звітний період.

У розділі «Податкові зобов’язання», що містить податкова декларація з ПДВ, зазначаємо:

 • обсяги постачання послуг, активів без урахування ПДВ;
 • суму ПДВ.

Розглянемо кожен рядок цього розділу більш детально.

Розділ «Податкові зобов’язання»

Рядок

Додаток

Як заповнити

1.1, 1.2

Д5

Зазначаємо операції діяльності установи, які оподатковуємо за ставковою 20% чи 7% (тобто постачання послуг, активів на митній території нашої країни, безоплатне постачання послуг і активів, подібні до них операції)

2

-

У комірці, що містить декларація ПДВ в бюджетних установах, зазначаємо вартість постачання за межі митної території, яке оподатковуємо за ставкою 0%

3

-

Заносимо вартість інших операцій, які оподатковуємо за ставкою 0%

4.1, 4.2

Д1, Д5, Д7

Відображаємо податкові зобов’язання й коригування, здійснені згідно з пунктами 198.5 і 199.1 ПК

5

Д6

Зазначаємо операції, які не є об’єктом оподаткування або звільнені (умовно-звільнені), і операції з постачання послуг за межі митної території

6

Д1

У комірці, що містить декларація ПДВ в бюджетних установах, записуємо обсяг отриманих від нерезидента послуг, місцем постачання яких є митна територія нашої країни

7

Вписуємо суми коригування, які не відображені у рядках 4.1 і 4.2 (у разі повернення авансів, товарів, зміни їх ціни тощо)

8

-

Коригування через нецільове використання імпортованих товарів, які звільнені від оподаткування

9

-

Обчислюємо загальну суму податкових зобов’язань

У розділі «Податковий кредит», що містить податкова декларація з ПДВ, зазначаємо:

 • вартість купівлі без урахування ПДВ;
 • суму дозволеного податкового кредиту.

Розділ «Податковий кредит»

Рядок

Додаток

Як заповнити

10.1, 10.2

Д5

Зазначаємо вартість закупки на митній території нашої країни товарів, активів, послуг, у розрахункових документах на які зазначена сума ПДВ за ставкою 20% чи 7%

10.3

-

У комірці, що містить декларація ПДВ в бюджетних установах, записуємо вартість закупки, якщо у документах зазначено ПДВ за ставкою 0%

11.1, 11.2

-

Імпорт, у документах сума ПДВ за ставками 20% і 7%

12

-

Імпортні операції, за якими сплату ПДВ відстрочено за податковим векселем

13

Д1

Зазначаємо вартість отриманих від нерезидента послуг, місце поставки яких є митна територія нашої країни

14

Д1

У комірці, що містить декларація ПДВ в бюджетних установах, записуємо відомості про операції, за якими коригувався податковий кредит за розрахунками коригування до податкових накладних

15

Д7

Відображаємо вартість активів, які куплені до 01.07.2015, але використовуємо у оподатковуваних операціях

16, 16.1, 16.2, 16.3

-

Податковий кредит з від’ємним значенням

17

-

Загальна сума податкового кредиту

У розділі «Розрахунки за звітний період», що містить нова податкова декларація з ПДВ, зазначаємо суму ПДВ.

Розділ «Розрахунки за звітний період»

Рядок

Додаток

Як заповнити

18

-

Вписуємо позитивне значення за результатом віднімання від загальної суми податкового зобов’язання (рядок 9) суми податкового кредиту (рядок 17). Це сума ПДВ, яку слід сплатити до держбюджету

19, 19.1, 20, 20.1,

-

У комірках, що містить декларація ПДВ в бюджетних установах, вписуємо результат означеної вище різниці, якщо він від’ємний

20.2

Д3, Д4

20.2.1, 20.2.2, 20.3

-

21

Д2

Кінцева частина

У кінцевій частині зазначаємо:

 • які документи, додатки Д1-Д9 подаємо разом із декларацією;
 • дату подачі;
 • відомості про головного бухгалтера (ІПН, прізвище, ініціали), який підписав декларацію;
 • дані про керівника (ІПН, прізвище, ініціали), який підписав декларацію.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи
Отримайте нові знання
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Набридло це спливаюче вікно?

Тоді РЕЄСТРУЙТЕСЯ прямо зараз!

30 секунд на реєстрацію – і ви зможете СКАЧУВАТИ необхідні документи, форми, зразки без обмежень

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Зареєструватися і скачати
Приєднуйтесь до команди професійних бухгалтерів та отримайте:


➤ нові КЕКВ 2019-го
➤ лайфхаки з анулювання актів ревізії
➤ понад 700 рішень щоденних робочих ситуацій
➤ користування онлайн-сервісами без обмежень

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
Зайти через соцмережі
Зареєструватися і дочитати