text
Головбух: Бюджет

Нова податкова декларація з ПДВ

 • 18 червня 2018
 • 3786
експерт з бухобліку та оподаткування в бюджетній сфері, Київ

За липень 2018 року податкова декларація з податку на додану вартість (ПДВ) подаватиметься за новою формою, оскільки з 01.06.2018 набув чинності наказ Мінфіну від 23.03.2018 № 381. Він оновив форму податкового звіту і порядок його складання. Розглянемо, які установи і коли мають звітувати по-новому, що змінилось у формі декларації і як її заповнити.

Хто подає податкову декларацію з ПДВ

Податкова декларація з ПДВ це податковий звіт, який складає установа — платник ПДВ.

Установи, які не є платниками ПДВ, по завершенню місяця набирають суму надходжень за останні 12 календарних місяців від:

 • наданих платних послуг;
 • реалізованих активів установи, у т. ч. власної продукції;
 • переданих в оренду активів.

Зокрема, головні розпорядники коштів, які проводять централізовані закупівлі, до цих надходжень сумують вартість переданих активів іншим установам — розпорядникам нижчого рівня.

Податкова декларація з ПДВ в бюджетних установах не складається, але якщо означена сума за останні 12 календарних місяців дорівнює чи перевищує 1 млн грн, вони зобов’язані зареєструватись платниками ПДВ і вже потім звітувати за податковими зобов’язаннями з цього податку.

До відома!

Бухгалтерські запитання, на які інколи забувають правильні відповіді

У бухслужбі є прості запитання, на які інколи забувають правильні відповіді. Як-от, як заповнювати декларацію з ПДВ та додатки до неї: у гривнях із копійками чи без? Чим загрожує плутанина: можна випадково завищити/занизити податкові зобов’язання. Тож перевірте себе!

Для реєстраційного обмеження враховуємо вартість операцій з постачання товарів (активів), послуг, які відповідають підпунктам 14.1.191, 14.1.185, пунктам 193.1, 194.1, 195.1, 197.1 ПК. Тобто для реєстраційного обмеження враховуємо операції, які оподатковуємо за ставками 20%, 7%, 0% та які звільнені (умовно звільнені) від оподаткування ПДВ.

Ці операції є оподатковуваними (лист ДФС від 29.06.2016 № 6926/Г/99-99-15-03-02-14). Операції, які не оподатковуємо ПДВ (підпункт 196.1 ПК), не враховуємо для обрахунку цього обмеження.

Коли подавати нову податкову декларацію

Нова декларація з ПДВ 2018 року складається бюджетними установами за червень поточного року. Її слід подати до органу ДФС не пізніше 20.07.2018. Так, строк для подачі декларації не змінився — це 20 календарних днів (к. дн.) після закінчення звітного місяця. Строк для сплати ПДВ теж не змінився — це 10 к. дн. після закінчення строку для подачі декларації.

Червневі новації

Нова декларація з ПДВ 2018 року оновилась за формою додатків Д1, Д5, ДС9. Зокрема, додаток Д1 і Д5 доповнили новими таблицями 1.1 і 1.2. У додатку ДС9 змінені окремі реквізити. Відповідно й оновлені правила складання податкової декларації за цими додатками в частині нововведень.

Додаток Д1 до декларації

У новій таблиці 1.1 додатка Д1, що містить нова податкова декларація з ПДВ, зазначаємо для кожного покупця інформацію про ті розрахунки коригування, які підписані у звітному періоді і не занесені до ЄРПН на дату подачі декларації, і які призвели до зростання суми компенсації за поточний звітний місяць.

Якщо сума компенсації внаслідок коригування збільшилась за минулі місяці, у таблиці 1.2 додатка Д1, що містить нова декларація з ПДВ 2018 року, зазначаємо інформацію про розрахунки коригування до податкових накладних, які складені з 01.07.2015 і не занесені до ЄРПН на дату подачі декларації.

У таблиці 1.1 і 1.2 наводимо відомості про:

 • покупця (код ІПН);
 • реквізити розрахунку коригування (дату і номер);
 • ознаку здійснення с/г операцій (для с/г виробників);
 • обсяг постачання (без ПДВ);
 • суму ПДВ у розрізі ставок.

У таблицях 1.1 і 1.2, що містить нова податкова декларація з ПДВ, розрахунки коригування до податкових накладних не дублюємо. Таблицю 1.2 додатка Д1 формуємо лише один раз — під час формування декларації у липні за поточний звітний місяць (червень).

додаток Д1 до податкової декларації

додаток Д1

Додаток Д5 до декларації

Коли на дату передачі до органу ДФС декларації податкові зобов’язання з ПДВ за звітний місяць набрані згідно з податкових накладних, які не занесено до ЄРПН, у новій таблиці 1.1 додатку Д5, що містить податкова декларація з ПДВ, зазначаємо інформацію про ці накладні у розрізі покупців.

У новій таблиці 1.2 цього додатку зазначаємо теж у розрізі покупців інформацію про податкові накладні, але які складені у минулих місяцях (починаючи з 01.07.2015) і не занесені до ЄРПН на дату подачі декларації за поточний звітний місяць. Податкова декларація з податку на додану вартість у таблиці 1.2 додатку Д5 міститиме суми ПДВ, які виокремлено у цих накладних. Вони розшифровують суми податкових зобов’язань за звітні місяці, що минули.

У таблиці 1.1 і 1.2 додатка Д5 наводимо відомості (інформацію) про:

 • покупця (код ІПН);
 • реквізити податкової накладної (дату і номер);
 • ознаку здійснення с/г операцій (для с/г виробників);
 • обсяг постачання (без ПДВ);
 • суму ПДВ у розрізі ставок.

У таблицях 1.1 і 1.2, що містить нова декларація з ПДВ 2018 року, податкові накладні не дублюємо. Якщо одна й та сама накладна наявна в обох таблицях, додаток Д5 до декларації складено неправильно. Таблицю 1.2 додатка Д1 формуємо лише один раз, під час формування декларації у липні за поточний звітний місяць (червень).

додаток Д5 податкової декларації

додаток Д5

Додаток ДС9 до декларації

Для сільськогосподарських товаровиробників у додатку ДС9, що містить податкова декларація з ПДВ, під час його складання у липні 2018 року зазначатимемо обсяг зобов’язань з ПДВ і суму ПДВ не за всіма операціями, а лише за визначеними пунктом 16-1.3 статті 16-1 Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України» від 24.06.2004 № 1877-IV.

У таблиці 2 додатка ДС9 рядок, у якому визначається питома вага, розподілено на дві частини (рядки). Нова декларація з ПДВ 2018 року у цій таблиці як і раніше містить питому вагу обсягів постачання, яку обчислюємо з показників за увесь розрахунковий період. Та тепер ще розраховуватимемо потому вагу обсягів постачання звітного періоду.

додаток ДС9 податкової декларації

додаток ДС9

Як скласти декларацію

Як і будь-який інший звіт, декларація має три частини:

 • вступну;
 • основну;
 • кінцеву.

Податкова декларація з ПДВ

Податкова декларація з ПДВ

Вступна частина

Податкова декларація з ПДВ з додатками формується бюджетними установами щомісячно. Спочатку зазначаємо:

 • тип декларації;
 • період звіту (місяць і рік);
 • назву установи;
 • її код ЄДРПОУ;
 • ІПН платника ПДВ;
 • податкову адресу, індекс, телефон, факс, e-mail;
 • назву контролюючого органу, до якого звітуємо з ПДВ.

Комірку у рядку 6 вступної частини не заповнюємо — залишаємо пустою.

Основна частина

Усі показники, що містить нова податкова декларація на ПДВ, зазначаємо окремо за кожен місяць. Вартісні показники зазначаємо у:

 • цілих гривнях (без копійок) — у комірках декларації, додатках Д3, Д4, Д6, Д8, ДС9, у рядках «Усього» додатків Д1, Д2, Д5 і Д7;
 • гривнях з копійками — у комірках додатків Д1, Д2, Д5 і Д7 (крім рядка «Усього»).

Основна частина складається із трьох розділів (окремих таблиць):

 • податкові зобов’язання;
 • податковий кредит;
 • розрахунки за звітний період.

У розділі «Податкові зобов’язання», що містить податкова декларація з ПДВ, зазначаємо:

 • обсяги постачання послуг, активів без урахування ПДВ;
 • суму ПДВ.

Розглянемо кожен рядок цього розділу більш детальніше.

Розділ «Податкові зобов’язання»

Рядок

Додаток

Як заповнити

1.1, 1.2

Д5

Зазначаємо операції діяльності установи, які оподатковуємо за ставковою 20% чи 7% (тобто постачання послуг, активів на митній території нашої країни, безоплатне постачання послуг і активів, подібні до них операції)

2

-

У комірці, що містить декларація ПДВ в бюджетних установах, зазначаємо вартість постачання за межі митної території, яке оподатковуємо за ставкою 0%

3

-

Заносимо вартість інших операцій, які оподатковуємо за ставкою 0%

4.1, 4.2

Д1, Д5, Д7

Відображаємо податкові зобов’язання й коригування, здійснені згідно з пунктами 198.5 і 199.1 ПК

5

Д6

Зазначаємо операції, які не є об’єктом оподаткування або звільнені (умовно-звільнені), і операції з постачання послуг за межі митної території

6

Д1

У комірці, що містить декларація ПДВ в бюджетних установах, записуємо обсяг отриманих від нерезидента послуг, місцем постачання яких є митна територія нашої країни

7

Вписуємо суми коригування, які не відображені у рядках 4.1 і 4.2 (у разі повернення авансів, товарів, зміни їх ціни тощо)

8

-

Коригування через нецільове використання імпортованих товарів, які звільнені від оподаткування

9

-

Обчислюємо загальну суму податкових зобов’язань

У розділі «Податковий кредит», що містить податкова декларація з ПДВ, зазначаємо:

 • вартість купівлі без урахування ПДВ;
 • суму дозволеного податкового кредиту.

Розділ «Податковий кредит»

Рядок

Додаток

Як заповнити

10.1, 10.2

Д5

Зазначаємо вартість закупки на митній території нашої країни товарів, активів, послуг, у розрахункових документах на які зазначена сума ПДВ за ставкою 20% чи 7%

10.3

-

У комірці, що містить декларація ПДВ в бюджетних установах, записуємо вартість закупки, якщо у документах зазначено ПДВ за ставкою 0%

11.1, 11.2

-

Імпорт, у документах сума ПДВ за ставками 20% і 7%

12

-

Імпортні операції, за якими сплату ПДВ відстрочено за податковим векселем

13

Д1

Зазначаємо вартість отриманих від нерезидента послуг, місце поставки яких є митна територія нашої країни

14

Д1

У комірці, що містить декларація ПДВ в бюджетних установах, записуємо відомості про операції, за якими коригувався податковий кредит за розрахунками коригування до податкових накладних

15

Д7

Відображаємо вартість активів, які куплені до 01.07.2015, але використовуємо у оподатковуваних операціях

16, 16.1, 16.2, 16.3

-

Податковий кредит з від’ємним значенням

17

-

Загальна сума податкового кредиту

У розділі «Розрахунки за звітний період», що містить нова податкова декларація з ПДВ, зазначаємо суму ПДВ.

Розділ «Розрахунки за звітний період»

Рядок

Додаток

Як заповнити

18

-

Вписуємо позитивне значення за результатом віднімання від загальної суми податкового зобов’язання (рядок 9) суми податкового кредиту (рядок 17). Це сума ПДВ, яку слід сплатити до держбюджету

19, 19.1, 20, 20.1,

-

У комірках, що містить декларація ПДВ в бюджетних установах, вписуємо результат означеної вище різниці, якщо він від’ємний

20.2

Д3, Д4

20.2.1, 20.2.2, 20.3

-

21

Д2

Кінцева частина

У кінцевій частині зазначаємо:

 • які документи, додатки Д1-Д9 подаємо разом із декларацією;
 • дату подачі;
 • відомості про головного бухгалтера (ІПН, прізвище, ініціали), який підписав декларацію;
 • дані про керівника (ІПН, прізвище, ініціали), який підписав декларацію.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи
Отримайте нові знання
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Бажаєте скачати файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Приєднуйтесь до команди професійних бухгалтерів

заповніть форму та отримайте матеріали про:

➤ головні зміни в законодавстві
➤ методи розв'язання складних робочих ситуацій
➤ зручні сервіси для роботи

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль