text
Головбух: Бюджет

Довідка про доходи форма 3

 • 14 червня 2018
 • 1542
експерт з бухобліку та оподаткування в бюджетній сфері, Київ

Довідка форма 3 дає змогу особам, які здобувають професійну чи вищу освіту й оплачують своє навчання, зменшити зобов’язання з ПДФО — отримати податкову знижку. Розглянемо, як заповнити цю довідку.

Щоб отримати податкову знижку, особі потрібно подати пакет документів, серед яких:

 • довідка про доходи форма 3,
 • декларація про майновий стан і доходи,
 • заява,
 • копії договору з закладом освіти,
 • копії платіжних і розрахункових документів,
 • копії паспорту чи довідки про присвоєння ІПН.

Довідка про доходи (форма 3) — документ, який працівник отримує у бухгалтерії за місцем роботи. Слід врахувати, що якщо працівник працює одночасно в кількох установах, цю довідку слід взяти з кожного місця роботи. Якщо протягом року, за який подаватиме декларацію, працівник змінив місце роботи, довідка про доходи форма 3 потрібна з поточного й попереднього місць роботи.

Тож коли працівник звернеться в бухгалтерію, аби отримати податкову знижку, бухгалтер має видати йому довідку про доходи. Про її складання й поговоримо.

Форма довідки

За основу беремо форму довідки, що наведена у додатку 2 до Порядку проведення перерахунків прибуткового податку з сукупного доходу громадян за 1995 рік, затвердженому наказом Головної державної податкової інспекції України від 25.12.1995 № 97:

Довідка про доходи форма 3:

Довідка про доходи (форма 3)

Довідка про доходи форма 3

Послідовність заповнення

Якщо установа має кутовий штамп, ставимо його у верхньому лівому куті. Якщо такого немає, довідку друкуємо на бланку установи. Обов’язково зазначаємо назву документа — довідка. Після складання і підписання довідки реєструємо її в журналі видачі довідок, а у довідці вказуємо дату реєстрації і номер.

Довідка форма 3 відображає відомості про особу, якій вона видана. Тобто у ній зазначаємо:

 • прізвище, ім’я, по-батькові;
 • номер облікової картки платника податків (код ІПН).

Після цього зазначаємо період, за який нараховано працівникові зарплату чи інший дохід. Якщо працівник у 2017 році усі календарні дні перебував у трудових відносинах, період — з 01.01.2017 по 31.12.2017. Довідка форма 3 має містити достовірний період, за який нараховано дохід. Тож якщо у 2017 році з працівником укладено трудовий договір, початком періоду є дата укладення трудового договору. Якщо працівника звільнили, кінцем періоду є дата звільнення. Коли ці дві події відбулися у звітному році, періодом, за який нараховано дохід, буде проміжок часу з дати укладення трудового договору по дату звільнення.

Довідка про доходи форма 3 також має містити за відповідний період відомості про суму:

 • загального нарахованого доходу;
 • оподатковуваного доходу;
 • неоподатковуваного доходу із зазначенням виплат;
 • ПСП;
 • ПДФО;
 • військового збору.

Довідку підписує керівник і головний бухгалтер. Після цього її реєструємо і видаємо працівникові.

Призначення довідки

Отримана працівником, який претендує на податкову знижку, довідка форма 3 є підставою для складання декларації про майновий стан і доходи. Ці документи разом з заявою, копіями паспорта чи довідки про присвоєння ІПН, договору з навчальним закладом, платіжних й розрахункових документів працівник подає до відповідного структурного підрозділу ДФС за місцем реєстрації не пізніше 30.12.2018 — якщо декларує доходи за 2017 рік.

Довідка про доходи форма 3 має бути складена на особу, у якої є право на податкову знижку. У реквізиті 29 декларації слід зазначити реквізити особового карткового рахунку, на який ДФС за результатами розгляду пакету документів перерахує суму податкової знижки, назву банку і його МФО. У платіжних і розрахункових документах платником повинен бути працівник, який подає документи на податкову знижку.

Довідка форма 3 є підставою для обчислення працівником у декларації суми податкової знижки. Для цього суму оподатковуваного доходу зменшуємо на суму ПСП і суму витрат, що підтверджені платіжними й розрахунковими документами. До отриманого результату застосовуємо ставку ПДФО 18% і отримуємо нову суму ПДФО. Щоб обчислити суму податкової знижки — від суми ПДФО, яку містить форма 3 довідка про доходи, віднімаємо нову суму ПДФО, яку щойно обрахували.

Суму податкової знижки зазначаємо у реквізиті 17 декларації, суму витрат — у реквізитах 14 і 16, суму зарплати за мінусом ПСП — у реквізиті 15 декларації про майновий стан і доходи.

Контроль за достовірністю даних

Довідка форма 3 за сумами нарахованого доходу має відповідати даним бухгалтерського обліку, податкового розрахунку 1 ДФ і Звіту з ЄСВ. Відповідальність за достовірність даних у довідці несе головний бухгалтер і керівник установи, які її підписують.

Суму нарахованої зарплати працівнику, якому видаємо довідку, обираємо з розрахунково-платіжних відомостей за усі місяці 2018 року. Сума нарахованого доходу, що містить довідка про доходи форма 3, має відповідати сумі нарахованого доходу, яка відображена у:

 • графі 3а податкового розрахунку (форма № 1-дф) за чотири квартали 2017 року по відповідному працівнику;
 • реквізиті 17 Таблиці 6 Звіту з ЄСВ за усі місяці 2017 року по означеному працівнику.

Суму ПДФО теж обираємо з розрахунково-платіжних відомостей за відповідні місяці 2017 року по означеному працівнику. Сума ПДФО, яку містить довідка форма 3, має відповідати сумі податку (нарахованого і перерахованого до бюджету), зазначеній у графах 4, 4а податкового розрахунку за чотири квартали минулого року.

Прикріплені файли

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи
Отримайте нові знання
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Бажаєте скачати файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Приєднуйтесь до команди професійних бухгалтерів

заповніть форму та отримайте матеріали про:

➤ головні зміни в законодавстві
➤ методи розв'язання складних робочих ситуацій
➤ зручні сервіси для роботи

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль