Головбух: Бюджет

Довідка про доходи (форма 3)

 • 14 червня 2018
 • 20679
експерт з бухобліку та оподаткування в бюджетній сфері, Київ

Довідка про доходи буває різною за призначенням. Форма 3, про яку йтиметься в статті, дає змогу особам, які здобувають професійну чи вищу освіту й оплачують своє навчання, отримати податкову знижку. Розглянемо, як заповнити цю довідку.

Щоб отримати податкову знижку, тобто зменшити зобов’язання з ПДФО, особі потрібно подати пакет документів, серед яких:

 • довідка про доходи форма 3,
 • декларація про майновий стан і доходи,
 • заява,
 • копії договору з закладом освіти,
 • копії платіжних і розрахункових документів,
 • копії паспорту чи довідки про присвоєння ІПН.

Довідка про доходи (форма 3) — документ, який працівник отримує у бухгалтерії за місцем роботи.

Слід врахувати, що якщо працівник працює одночасно в кількох установах, цю довідку слід взяти з кожного місця роботи. Якщо протягом року, за який подаватиме декларацію, працівник змінив місце роботи, довідка про доходи форма 3 потрібна з поточного й попереднього місць роботи.

Тож коли працівник звернеться в бухгалтерію, аби отримати податкову знижку, бухгалтер має видати йому довідку про доходи. Про її складання й поговоримо.

Бланк довідки про доходи — форма 3

За основу беремо форму довідки, що наведена у додатку 2 до Порядку проведення перерахунків прибуткового податку з сукупного доходу громадян за 1995 рік, затвердженому наказом Головної державної податкової інспекції України від 25.12.1995 № 97.

Довідка про доходи (форма 3)БЛАНК (за наказом від 25.12.1995 № 97)

Довідка про доходи (форма 3)

Податкова соціальна пільга 2019: визначаємо нові розміри

Іван Левадськийексперт з бухобліку та оподаткування в бюджетній сфері, Київ
Із кожної зарплати чи іншого доходу працівника бухгалтер утримує ПДФО і військовий збір. Однак деякі доходи взагалі не оподатковуються, а до зарплати може застосовуватись податкова соціальна пільга. З’ясуємо, який розмір вона матиме у 2019 році та як її застосувати.

Послідовність заповнення довідки

Якщо установа має кутовий штамп, ставимо його у верхньому лівому куті. Якщо такого немає, довідку друкуємо на бланку установи. Обов’язково зазначаємо назву документа — довідка. Після складання і підписання довідки реєструємо її в журналі видачі довідок, а у довідці вказуємо дату реєстрації і номер.

Довідка форма 3 відображає відомості про особу, якій вона видана. Тобто у ній зазначаємо:

 • прізвище, ім’я, по-батькові;
 • номер облікової картки платника податків (код ІПН).

Після цього зазначаємо період, за який нараховано працівникові зарплату чи інший дохід. Якщо працівник у 2017 році усі календарні дні перебував у трудових відносинах, період — з 01.01.2017 по 31.12.2017.

Довідка форма 3 має містити достовірний період, за який нараховано дохід. Тож якщо у 2017 році з працівником укладено трудовий договір, початком періоду є дата укладення трудового договору. Якщо працівника звільнили, кінцем періоду є дата звільнення. Коли ці дві події відбулися у звітному році, періодом, за який нараховано дохід, буде проміжок часу з дати укладення трудового договору по дату звільнення.

Довідка про доходи форма 3 також має містити за відповідний період відомості про суму:

 • загального нарахованого доходу;
 • оподатковуваного доходу;
 • неоподатковуваного доходу із зазначенням виплат;
 • ПСП;
 • ПДФО;
 • військовий збір.

Довідку підписує керівник і головний бухгалтер. Після цього її реєструємо і видаємо працівникові.

Призначення довідки про доходи

Отримана працівником, який претендує на податкову знижку, довідка форма 3 є підставою для складання декларації про майновий стан і доходи. Ці документи разом з заявою, копіями паспорта чи довідки про присвоєння ІПН, договору з навчальним закладом, платіжних й розрахункових документів працівник подає до відповідного структурного підрозділу ДФС за місцем реєстрації не пізніше 30.12.2018 — якщо декларує доходи за 2017 рік.

Довідка про доходи форма 3 має бути складена на особу, у якої є право на податкову знижку. У реквізиті 29 декларації слід зазначити реквізити особового карткового рахунку, на який ДФС за результатами розгляду документів перерахує суму податкової знижки, назву банку і його МФО. У платіжних і розрахункових документах платником повинен бути працівник, який подає документи на податкову знижку.

Довідка форма 3 є підставою для обчислення працівником у декларації суми податкової знижки. Для цього суму оподатковуваного доходу зменшуємо на суму ПСП і суму витрат, що підтверджені платіжними й розрахунковими документами. До отриманого результату застосовуємо ставку ПДФО 18% і отримуємо нову суму ПДФО. Щоб обчислити суму податкової знижки — від суми ПДФО, яку містить форма 3 довідка про доходи, віднімаємо нову суму ПДФО, яку щойно обрахували.

Суму податкової знижки зазначаємо у реквізиті 17 декларації, суму витрат — у реквізитах 14 і 16, суму зарплати за мінусом ПСП — у реквізиті 15 декларації про майновий стан і доходи.

Контроль за достовірністю даних

Довідка форма 3 за сумами нарахованого доходу має відповідати даним бухгалтерського обліку, податкового розрахунку 1 ДФ і Звіту з ЄСВ. Відповідальність за достовірність даних у довідці несе головний бухгалтер і керівник установи, які її підписують.

Суму нарахованої зарплати працівнику, якому видаємо довідку, обираємо з розрахунково-платіжних відомостей за усі місяці 2018 року. Сума нарахованого доходу, що містить довідка про доходи форма 3, має відповідати сумі нарахованого доходу, яка відображена у:

 • графі 3а податкового розрахунку (форма 1дф) за чотири квартали 2017 року по відповідному працівнику;
 • реквізиті 17 Таблиці 6 Звіту з ЄСВ за усі місяці 2017 року по означеному працівнику.

Суму ПДФО теж обираємо з розрахунково-платіжних відомостей за відповідні місяці 2017 року по означеному працівнику. Сума ПДФО, яку містить довідка форма 3, має відповідати сумі податку (нарахованого і перерахованого до бюджету), зазначеній у графах 4, 4а податкового розрахунку за чотири квартали минулого року.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи
Отримайте нові знання
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Бажаєте скачати файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Зареєструватися