Головбух: Бюджет

Ліквідаційна вартість: хто і коли визначає

  • 11 червня 2018
  • 1297

Чи варто визначати ліквідаційну вартість основних засобів із нульовою залишковою вартістю? Вони ж іще придатні до подальшої експлуатації. Зараз з'ясуємо.

Об’єкти основних засобів, у яких залишкова вартість дорівнює нулю, — у бюджетних установах зустрічаються нерідко. І бухгалтер має знати: якщо експлуатувати такі об’єкти не припинили, обов’язково слід визначити їх ліквідаційну вартість. Як це зробити — проконсультуємо.

Ліквідаційна вартість 

Спочатку нагадаємо потрібну нормативну базу.

Для обліку основних засобів використовують передусім Національне положення (стандарт) бухгалтерського обліку в державному секторі 121 «Основні засоби», затверджене наказом Мінфіну від 12.10.2010 № 1202 (далі — Стандарт 121). А вже конкретні вказівки шукають у Методичних рекомендаціях з бухгалтерського обліку основних засобів суб’єктів державного сектору, затверджених наказом Мінфіну від 23.01.2015 № 11.

Там і знаходимо таке тлумачення потрібного нам поняття:

Ліквідаційна вартість — це сума коштів або вартість інших активів, яку установа очікує отримати від реалізації (ліквідації) необоротних активів після закінчення строку їх корисного використання (експлуатації), за вирахуванням витрат, пов’язаних з продажем (ліквідацією) (п. 4 розд. I Стандарту 121).

Коли ліквідаційна вартість може дорівнювати нулю? Коли установа не може достовірно визначити суму, яка очікується від реалізації (ліквідації) основних засобів після закінчення строку їх корисного використання (експлуатації).

Податкова соціальна пільга 2019: визначаємо нові розміри

Іван Левадськийексперт з бухобліку та оподаткування в бюджетній сфері, Київ
Із кожної зарплати чи іншого доходу працівника бухгалтер утримує ПДФО і військовий збір. Однак деякі доходи взагалі не оподатковуються, а до зарплати може застосовуватись податкова соціальна пільга. З’ясуємо, який розмір вона матиме у 2019 році та як її застосувати.

Ліквідаційна вартість основних засобів бюджетних установ

Уявімо ситуацію: керівник установи вирішив не проводити переоцінку основних засобів. Так діяти йому дає змогу Положення про облікову політику установи. Бухгалтер його рішення дослухається і не визначатиме справедливої вартості для основних засобів. Хоча їх залишкова вартість дорівнює нулю.

Якщо основні засоби можна ще використовувати, нульова залишкова вартість та нарахована амортизація 100% їх вартості — ще не підстава їх списувати.

Але! Для основних засобів, які перебувають в експлуатації, а їх залишкова вартість дорівнює нулю, обов’язково визнають ліквідаційну вартість (абз. 2 п. 5 розд. III Стандарту 121).

Ліквідаційна вартість основних засобів — у руках комісії

Ліквідаційну вартість основних засобів визначає комісія бюджетної установи. Її створює керівник установи своїм наказом.

Тож саме комісія визначає ліквідаційну вартість за умов:

  • введення їх в експлуатацію;
  • вони мають нульову залишкову вартість, але придатні до експлуатації.

На суму ліквідаційної вартості основних засобів бухгалтер збільшує їх первісну вартість. При цьому вартість об’єктів, які амортизуються, дорівнюватиме нулю.

Нагадаємо:

Вартість, яка амортизується, складається з первісної або переоціненої вартості основних засобів за вирахуванням їх ліквідаційної вартості.

Первісна вартість це — історична (фактична) вартість активів у сумі грошових коштів або справедливої вартості інших активів, сплачених (переданих, витрачених) для придбання (створення) активів.

Ліквідаційна вартість може бути нульовою у тих основних засобів, які на ринку продажу швидко оновлюються та втрачають свою цінність, тобто установа не може отримати дохід від їх реалізації.

Буває, що комісія визначає ліквідаційну вартість основного засобу і робить висновок, що установа не отримає нового іншого об’єкта із кращими якісними характеристиками. У такому разі немає підстав продовжувати нараховувати амортизацію на такий об'єкт і встановлювати строки його корисного використання.

Суму нарахованої амортизації залишайте без змін. Тобто на ліквідаційну вартість амортизацію вже не нараховуйте.

Запам'ятайте:

Визначення ліквідаційної вартості не є переоцінкою об’єкта ОЗ.

Ліквідаційна вартість основних засобів може змінюватися протягом строку корисного використання, а саме через:

  • суттєве підвищення цін;
  • реконструкцію (модернізацію) об’єкта;
  • втрату корисності об’єктом ОЗ.

Ліквідаційна вартість в бухгалтерському обліку

Аби відобразити в обліку ліквідаційну вартість, долучитися мають і комісія установи, і бухгалтер, і керівник. Покажемо як.

Облік ліквідаційної вартості

Установлену ліквідаційну вартість основного засобу заносять до його інвентарної картки за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 13.09.2016 № 818.

У бухобліку операції із визначення ліквідаційної вартості відображають за Типовою кореспонденцією субрахунків бухгалтерського обліку для відображення операцій з активами, капіталом та зобов’язаннями розпорядниками бюджетних коштів та державними цільовими фондами, затвердженою наказом Мінфіну від 29.12.2015 № 1219.

Ліквідаційна вартість: хто і коли визначаєБухгалтерські проведення — знаходьте у статті:

Ліквідаційна вартість ОЗ: що має знати бухгалтер 

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи
Отримайте нові знання
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Бажаєте скачати файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Зареєструватися