Головбух: Бюджет

Основні мотиви щодо зайняття посади державної служби

 • 4 червня 2018
 • 10041

Виконувати обов’язки складно без належної мотивації. Охочих же потрапити на державну службу дедалі більше. Чим керуються претенденти, коли обирають цей фах? Спробуємо з’ясувати, які основні мотиви щодо зайняття посади державної служби.

Державна служба — це виконання завдань та функцій держави через публічну, професійну і політично неупереджену діяльність.

Держслужбовець — це особа, яка обіймає посаду держслужби, отримує зарплату з держбюджету та виконує передбачені посадою повноваження. Маємо на увазі посаду в органі держвлади чи іншому держоргані.

Хто може стати державним службовцем

Не кожен громадянин може розраховувати на держпосаду. Так, Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015  № 889-19 (далі — Закон № 889), який врегульовує питання держслужби, зобов’язує охочих стати держслужбовцями проходити конкурсний відбір.

Врахуйте нові правила:

Умови вступу стали жорсткішими у 2016 році, коли урядовці реформували держслужбу. Як пройти конкурс?

Аби взяти участь у конкурсному відборі, кандидат має подати відповідну письмову заяву. У цій заяві він вказує основні мотиви до зайняття посади державної служби.

Далі за Порядком проведення конкурсу, затвердженим КМУ:

 • документи кандидатів ретельно перевіряють;
 • самі претенденти проходять тестування, співбесіду або інше оцінювання.

Не всім охочим вдається досягти мети, та претендентів від цього менше не стає. Причин цього кілька:

 • розмір зарплати держслужбовців;
 • їх соціальні гарантії;
 • додаткові заохочення.

Розглянемо кожен пункт детальніше.

Зарплата

Зарплата державних службовців — чи не основний мотив зайняття державної служби, як і будь-якої іншої посади у приватному секторі.

Державна служба є таким же місцем роботи для службовців, як і місце роботи для працівників, і вони також отримують заробіток за виконання своїх обов’язків. Розмір цього заробітку залежить від категорії посади, стажу на держслужбі, рангу, результатів службової діяльності (ч. 1 ст. 7 Закону № 889).

Зарплата державних службовців: ураховуємо чинники

Основні мотиви щодо зайняття посади державної служби
Галина ЧЕБОТАРЬОВАексперт з питань оплати праці та оподаткування, Київ
Хоча уряд унормував заробітну плату держслужбовців, у бухгалтерів виникають питання щодо її виплати. Як та з якого ФОП нараховувати стимулюючі виплати? Надавати премію підлеглим — це право чи обов’язок керівника держоргану? Погіршилась якість роботи — що робити зі стимулюючими виплатами?

До зарплати держслужбовця входять:

 • посадовий оклад;
 • надбавки за вислугу років та ранг;
 • виплати за додаткове навантаження через виконання роботи тимчасово відсутнього працівника;
 • виплати за додаткове навантаження через виконання обов’язків за вакантною посадою;
 • премії (якщо є).

Схеми посадових окладів держслужбовців щорічно затверджує Кабмін. Посадовий оклад залежить від того, до якої групи оплати праці (1-9) належить та чи інша посада.

Щодо надбавок. Держслужбовцям встановлюють надбавки за:

Премії встановлюють за особистий внесок держслужбовця в загальний результат роботи. Вони можуть бути:

 • щорічними;
 • місячними чи квартальними.

Основні мотиви щодо зайняття посади державної служби  Премію встановлює керівник тільки за наявності коштів на оплату праці, передбачених у кошторисі. Вони не повинні перевищувати 30% річного фонду посадового окладу.

Соціальний пакет

Соціальні гарантії — теж не останні мотиви зайняття посади державного службовця.

Держслужбовцям встановлюють п’ятиденний робочий тиждень та два вихідних із тривалістю робочого часу — 40 год. на тиждень.

Однак за наказом керівника держслужбовець зобов’язаний відпрацювати більше установленої тривалості робочого дня або працювати на вихідних, у святкові та неробочі дні, у нічний час, аби виконати невідкладні або непередбачувані завдання. Така робота компенсується згідно з чинним законодавством.

Основні мотиви щодо зайняття посади державної служби  Робота держслужбовця понад норму не повинна тривати довше чотирьох годин протягом двох днів поспіль і 120 годин на рік.

Усі працівники мають право на щорічну основну відпустку тривалістю 24 календарних дні за відпрацьований рік. Але деякі категорії працівників, у т. ч. держслужбовці, мають право на відпустку більшої тривалості. Тож мотиви зайняття державної служби виправдані — держслужбовцям встановлена основна оплачувана відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законодавство не передбачає довшу відпустку, та оплата її в розмірі середньомісячного заробітку.

Ще одна соціальна перевага — за кожен рік на держслужбі, після набуття п’яти років стажу, держслужбовці додатково отримують один календарний день додаткової відпустки на рік, та не більше 15.

Тривалі щорічні та додаткові відпустки, оплата за дні тимчасової непрацездатності — вирішальні складові соціальних гарантій у держорганах, які, відповідно, мотивують на одержання посад у держорганах.

Які ще основні мотиви щодо зайняття посади державної служби? Держслужбовці у випадках і порядку, встановлених КМУ, отримують матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та службове житло.

Заохочення

Як мотиви щодо зайняття посади державної служби вважаємо заохочення.

Бездоганна та ефективна держпраця та особливі заслуги держслужбовця є підставою для:

 • дострокового присвоєння рангів;
 • оголошення подяки;
 • нагородження грамотами, іншими відомчими відзнаками;
 • відзначення урядовою нагородою (вітальні листи, подяки, почесні грамоти);
 • відзначення державною нагородою.

Інші мотиви

Отже, держслужба має свої переваги. Як і робота в недержавному секторі економіки, вона дає досвід роботи за спеціальністю та можливість практикувати свої навики.

Можливо, отримані на держслужбі практичні навики і досвід не надто широко затребуваний на ринку праці, але це саме можна сказати про безліч приватних підприємств. Державна служба надає повне розуміння механізму державної влади, його функціонування, процедури розробки законів і приймання рішень, та може стати незамінним досвідом.

Податкова соціальна пільга 2019: визначаємо нові розміри

Іван Левадськийексперт з бухобліку та оподаткування в бюджетній сфері, Київ
Із кожної зарплати чи іншого доходу працівника бухгалтер утримує ПДФО і військовий збір. Однак деякі доходи взагалі не оподатковуються, а до зарплати може застосовуватись податкова соціальна пільга. З’ясуємо, який розмір вона матиме у 2019 році та як її застосувати.
Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи
Отримайте нові знання
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Бажаєте скачати файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Зареєструватися