text
Головбух: Бюджет

Як вести облік грошових коштів

 • 31 травня 2018
 • 326
експерт з бухобліку та оподаткування в бюджетній сфері, Київ

Кожній установі доводиться обліковувати грошові кошти. А облік в державному секторі, як ніде, жорстко регламентований. Тож розглянемо, як вести облік грошових коштів правильно.

Аналітичний облік грошових коштів

Основними підтвердними документами для аналітичного й бухгалтерського обліку є виписки з рахунків, що відкриті в органі Казначейства чи банках, які вони надають установі. Бухгалтер щоденно такі виписки звіряє з фактичними надходженнями, платежами на відповідну дату, і переносить відомості до карток аналітичного обліку.

Так, аналітичний облік в бюджетних установах грошових коштів ведемо у картках аналітичного обліку:

 • відкритих (виділених) асигнувань;
 • касових видатків;
 • доходів від реалізації продукції (робіт, послуг);
 • фінансових доходів (відсотків, роялті, дивідендів).

Розглянемо кожну окремо.

Установи — головні розпорядники коштів державного чи місцевого бюджету, тож централізовані бухгалтерії ведуть книгу аналітичного обліку відкритих асигнувань (перерахованих коштів) суб’єктам державного сектору нижчого рівня.

Облік грошових коштів у книзі аналітичного обліку ведемо за кожним розпорядником, КПКВ, з розмежуванням за КЕКВ. Якщо асигнування відкриті за загальним і спеціальними фондами, ведемо дві окремі книги. Суми, які перераховано підпорядкованим установам, зазначаємо у книзі згідно з виписками рахунків. Якщо суми відкритих асигнувань зменшуємо, такі суми зазначаємо з мінусом та додатково записуємо їх червоним чорнилом — якщо облік не автоматизований.

Облік грошових коштів в бюджетних установах у картці аналітичного обліку відкритих виділених асигнувань ведемо, розмежовуючи за:

 • бюджетом;
 • КПКВ;
 • загальним фондом;
 • спецфондом.

Суми у цій картці відображаємо згідно з виписками з рахунків з розмежуванням за КЕКВ. У разі зменшення сум відкритих асигнувань, їх суми зазначаємо з мінусом. Якщо облік не автоматизовано, додатково записуємо їх червоним чорнилом.

Облік грошових коштів у картках аналітичного обліку касових видатків ведемо, розмежовуючи за:

 • бюджетом;
 • КПКВ;
 • загальним фондом;
 • видами надходжень спецфонду;
 • надавачами — якщо кошти отримано від приватної юридичної чи фізичної особи для виконання цільових заходів.

Їх складаємо щомісячно, а суми касових видатків зазначаємо щоденно згідно з виписками з рахунків розмежовуючи за КЕКВ. Якщо касові видатки відновлені, їх суми записуємо на звороті картки.

У централізованих бухгалтеріях облік грошових коштів у цих картках додатково ведемо окремо за кожною установою, яку централізована бухгалтерія обслуговує. А також складаємо одну загальну картку, яка містить відомості про касові видатки усіх цих установ.

Картку аналітичного обліку доходів від реалізації продукції (робіт, послуг) відкриваємо на рік у розрізі видів доходу спеціального фонду. Облік грошових коштів стосується лише суми отриманих доходів. Їх відображаємо згідно з виписками з рахунків.

Якщо установа отримує відсотки, роялті, дивіденди, — це види фінансових доходів. Їх обліковуємо у картці аналітичного обліку фінансових доходів у розрізі їх видів. Таку картку відкриваємо на рік. Суми отриманих доходів переписуємо з виписок з рахунків.

Облік грошових коштів передбачає, що бухгалтер відображає достовірні відомості у цих документах. Узагальнивши за місяць відповідні відомості, бухгалтер звіряє їх підсумки з даними бухгалтерського обліку і виписками з рахунків — у частині залишку коштів на рахунку на відповідну дату. Бухгалтер і головний бухгалтер достовірність відомостей засвідчують підписом.

Бухгалтерський облік грошових коштів

Бухгалтерський облік в бюджетних установах грошових коштів ведемо щомісячно у меморіальних ордерах:

 • № 2 (№ 2-авт) «Накопичувальна відомість руху грошових коштів загального фонду на рахунках, відкритих в органах Державної казначейської служби України (банках)»;
 • № 3 (№ 3-авт) «Накопичувальна відомість руху грошових коштів спеціального фонду на рахунках, відкритих в органах Державної казначейської служби України (банках)».

Облік грошових коштів у них ведемо щоденно на підставі виписок з рахунків та первинних документів (платіжок тощо), які підшиваємо до цих ордерів. Суму оборотів за місяць за кожним субрахунком, що включає меморіальний ордер, заносимо у книгу «Журнал-головна» за відповідним субрахунком і меморіальним ордером. При цьому бухгалтер та головний бухгалтер кожного дня контролюють, аби залишок коштів на відповідному субрахунку бухобліку відповідав залишку коштів за випискою з рахунку.

За кожним рахунком, відкрим в органі Казначейства (банку), складаємо окремий меморіальний ордер. Облік грошових коштів за коштами загального фонду ведемо у меморіальному ордері № 2. Якщо за коштами загального фонду два чи більше рахунків, стільки ж і меморіальних ордерів. При цьому їх нумеруємо: 2-1, 2-2 і т. д. Аналогічно складаємо меморіальні ордери за коштами спецфонду, але їх нумеруємо: 3-1, 3-2 і т. д. Розглянемо кореспонденцію субрахунків бухгалтерського обліку.

Бухгалтерський облік грошових коштів в бюджетних установах

Зміст господарської операції

Кореспонденція субрахунків (проводки)

д-т

к-т

Отримано асигнування

2311, 2313

70, 54

Отримано надходження спеціального фонду як:

 • плата за послуги, доходи від господарської діяльності, продажу майна

2311, 2313

2111, 2117, 6212, 6414

 • благодійні внески, гуманітарна допомога

2311, 2313

7511, 7523

Витрачено кошти для придбання матцінностей, робіт, послуг:

 • облік грошових коштів як попередня оплата;

2113, 2117

2311, 2313

 • після їх фактичного отримання (виконання, надання)

6211, 6415

2311, 2313

Перераховано податки і збори

6311, 6312, 6313

2311, 2313

Виплачено зарплату і інші суми на карткові рахунки працівників і інших осіб

6511, 6518

2311, 2313

Списання з рахунків залишків коштів, виділених асигнувань, не витрачених у звітному році

70, 54

2311, 2313

Досить специфічним є облік грошових коштів у дорозі. Коли бухгалтер вносить у останні дні поточного місяця до каси банку готівку з каси установи для подальшого її зарахування на рахунок установи, на рахунок установи ці кошти зараховують у наступному місяці. Тож у поточному місяці такі кошти вважатимуть не готівковими і не коштами на рахунках, а коштами в дорозі. Залежно від виду валюти (національна чи іноземна) облік грошових коштів ведемо на субрахунках 2215 або 2216.

Виявити, чи трансформувались готівкові кошти у кошти на рахунку, досить легко. Достатньо щоденно контролювати і звіряти залишок коштів на відповідному субрахунку бухобліку із залишком коштів за випискою з рахунку. Як правило, звіряє бухгалтер, який відповідає за ведення того чи іншого меморіального ордера чи картки аналітичного обліку, а контролює — головний бухгалтер.

Бухгалтерський облік грошових коштів у дорозі

Зміст господарської операції

Кореспонденція субрахунків (проводки)

д-т

к-т

Здано у поточному місяці готівку до каси банку, яку на рахунок установи банком в поточному місяці:

 • зараховано;

2211

2311, 2313

 • не зараховано

2211

2215

Зараховано в поточному місяці банком готівку на рахунок, яку було здано в минулому місяці

2215

2311, 2313

Облік грошових коштів в бюджетних установах специфічний, оскільки дія зобов’язань обмежена часовими рамками — бюджетним роком. Тому коли на рахунки установи зараховують такі кошти, як повернення дебіторської заборгованості, що виникла у минулому бюджетному році, бухгалтер має знати, як діяти.

За коштами загального фонду бюджету суму цієї заборгованості бухгалтер визнає доходом загального фонду бюджету і зобов’язаний перерахувати в дохід бюджету (державного чи місцевого). Облік грошових коштів передбачає, що головний бухгалтер має проконтролювати, аби цю суму не використали у поточному бюджетному періоді.

Якщо ж така заборгованість утворена за надходженнями спецфонду у вигляді власних надходжень, її суму установа може використовувати в поточному бюджетному періоді. Та спершу бухгалтер коригує фінансовий результат виконання кошторису минулого періоду і збільшує на цю суму дохід поточного періоду.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи
Отримайте нові знання
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Бажаєте скачати файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Приєднуйтесь до команди професійних бухгалтерів

заповніть форму та отримайте матеріали про:

➤ головні зміни в законодавстві
➤ методи розв'язання складних робочих ситуацій
➤ зручні сервіси для роботи

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль