Головбух: Бюджет

Посадова інструкція бухгалтера

 • 31 травня 2018
 • 16382
експерт з бухобліку та оподаткування в бюджетній сфері, Київ

Прийняли на роботу нового бухгалтера? Ознайомте його з посадовими обов’язками, правами та відповідальністю. Цю інформацію повинна містити посадова інструкція бухгалтера. Підкажемо, як її правильно скласти.

Посадова інструкція бухгалтера — не окремий документ. Це завдання, обов’язки, права, кваліфікаційні вимоги до головного бухгалтера, які прописують у положенні про відділ (сектор) бухгалтерського обліку. Тож спершу — про нього.

Положення про відділ (сектор)

Яку інформацію має містити положення про відділ (сектор) бухгалтерського обліку, визначає Типове положення про бухгалтерську службу бюджетної установи, затверджене постановою КМУ від 26.01.2011 № 59 (далі — Типове положення). Таке положення підписує головний бухгалтер, а затверджує керівник установи.

Оскільки посадова інструкція бухгалтера міститься у положенні про відділ (сектор), яким він керує, перелік завдань і обов’язків такого бухгалтера теж визначає Типове положення.

Як правило, посадова інструкція бухгалтера бюджетної установи 2018 року містить відомості про категорію посади «фахівці» чи «професіонали», розряд за ЄТС тощо. Завдяки наявності цієї інформації у посадовій інструкції, працівник чітко знає, на яку оплату він може розраховувати за своєю посадою, а також яку оплату отримуватиме у разі підвищення.

Зверніть увагу!

За результатами атестації керівництво бюджетної установи має право присвоїти або змінити кваліфікаційну категорію бухгалтеру, а від кваліфікаційної категорії залежить заробітна плата. Не забуваємо про підвищення оплати і якщо певні обов’язки передаємо іншому бухгалтеру. Чим вищий тарифний розряд (див. таблицю), тим більше посадових обов’язків або вищий рівень складності їх виконання. 

Розмір тарифних розрядів для бухгалтерів централізованих бухгалтерій

Посада

Фахівці з дипломом молодшого бакалавра, бакалавра

Професіонали з дипломом магістра (спеціаліста)

стаж за професією, років

тарифний розряд за ЄТС

стаж за професією, років

тарифний розряд за ЄТС

Головний бухгалтер і його заступник

-

-

> 7

10 - 12

Провідний бухгалтер

-

-

> 5

9 - 10

Бухгалтер:

 • І категорії

> 2

8

> 3

9

 • ІІ категорії

> 1

7

> 1

8

 • без категорії

-

6

-

7

Посадова інструкція

Посадова інструкція бухгалтера для кожного працівника має бути різною. Адже у кожного такого працівника своя ділянка роботи, за яку він несе  відповідальність, ряд завдань, для яких його наділяють певними повноваженнями, зокрема, щодо  взаємодії з іншими установами, банками, казначейством тощо.

Посадова інструкція бухгалтера  Бухгалтерська служба: якою вона має бути?

Так, якщо бухоблік веде одна особа, її посадова інструкція міститиме ті самі завдання та обов’язки, що й для головного бухгалтера.

Посадова інструкція бухгалтера, який є заступником головбуха, передбачає частину посадових обов’язків головного бухгалтера. Зокрема, з контролю за веденням бухгалтерського обліку, складанням звітності. Наприклад, нарахування зарплати і відображення її в обліку, складання статистичної, податкової звітності тощо.

Посадова інструкція провідного бухгалтера у порівнянні з інструкціями бухгалтерів, що мають категорію, передбачатиме більше посадових обов’язків, завдань і повноважень або відповідатиме за ділянки роботи, які потребують вищої кваліфікації у зв’язку зі складністю виконання.

Посадова інструкція бухгалтера  То яку все таки інформацію має містити посадова інструкція бухгалтера?

За структурою посадова інструкція бухгалтера бюджетної установи 2018 року складається з розділів:

 • загальні положення;
 • завдання і обов’язки;
 • права;
 • взаємовідносини за посадою;
 • заміна;
 • відповідальність;
 • кваліфікаційні вимоги.

Розглянемо кожен із них.

Загальні положення

У розділі «Загальні положення» описуємо коротко посаду, до якої категорії тарифного розряду вона належить. Який графік роботи працівника за колективним договором і правилами трудового розпорядку. При цьому використовуємо штатний розпис, класифікатор професій, положення про відділ (сектор) бухгалтерського обліку тощо.

Податкова соціальна пільга 2019: визначаємо нові розміри

Іван Левадськийексперт з бухобліку та оподаткування в бюджетній сфері, Київ
Із кожної зарплати чи іншого доходу працівника бухгалтер утримує ПДФО і військовий збір. Однак деякі доходи взагалі не оподатковуються, а до зарплати може застосовуватись податкова соціальна пільга. З’ясуємо, який розмір вона матиме у 2019 році та як її застосувати.

Завдання і обов’язки

Посадова інструкція бухгалтера у розділі «Завдання і обов’язки» узагальнює усі конкретизовані завдання і обов’язки, що закріплюють за посадою. Їх визначаємо з урахуванням Типового положення, положення про відділ, розділу 1 «Професії керівників, професіоналів, фахівців і технічних службовців» випуску 1 «Професії працівників, що є загальними для всіх видів економічної діяльності» Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, затвердженого наказом Мінпраці від 29.12.2004 № 336.

Якщо обов’язки бухгалтера змінюються

Якщо посадова інструкція бухгалтера бюджетної установи містить один перелік обов’язків при призначенні його на посаду, а в процесі роботи цей перелік розширюють, збільшуючи навантаження, оплату праці такого бухгалтера також збільшуємо шляхом:

 • збільшення розміру надбавки за складність, напруженість в роботі;
 • встановлення доплати за розширення зони обслуговування або збільшення обсягу виконуваних робіт;
 • виплати більшого розміру премії.

Коли посадова інструкція бухгалтера змінюється за змістом, тобто посадових обов’язків стає більше через зміну істотних умов праці (зміна категорії, назви посади, режиму роботи, скорочення іншої посади), бухгалтера слід про таке повідомити не пізніше ніж за два місяці до введення цих змін. Їх обов’язково затверджує керівник установи наказом.

Права бухгалтера

Розділ «Права», що містить посадова інструкція бухгалтера, формуємо за даними колективного договору, Кодексу законів про працю України, інших нормативних актів і локальних документів установи. Водночас у бухгалтера є право не виконувати вказівки керівника, якщо вони суперечать вимогам закону чи іншого нормативного акта.

Взаємовідносини за посадою

У розділі «Взаємовідносини за посадою», що містить посадова інструкція провідного бухгалтера, зазначаємо, з ким може взаємодіяти бухгалтер та щодо яких питань. Наприклад, бухгалтер по заробітній платі має право взаємодіяти з керівниками структурних підрозділів та особами, що відповідальні за ведення табелю обліку робочого часу, з працівниками — щодо довідок по зарплаті. Бухгалтер, який здійснює перерахування, взаємодіє з банком та казначейством тощо.

Заміна бухгалтера

Посадова інструкція бухгалтера також має містити відомості про те, яку роботу він виконуватиме у разі тимчасової відсутності іншого бухгалтера — у розділі «Заміна».

Відповідальність

У розділі «Відповідальність» зазначаємо, за які дії настає дисциплінарна відповідальність, за які — цивільно-правова, адміністративна, кримінальна.

Водночас посадова інструкція бухгалтера і положення про структурний підрозділ має містити пункт, що бухгалтер чи головний бухгалтер не несе жодної відповідальності, якщо відомості про фінансову операцію він передав до Держфінмоніторингу або діяв у межах Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» від 14.10.2014 № 1702-VII.

Кваліфікаційні вимоги

Посадова інструкція бухгалтера обов’язково має містити відомості про кваліфікаційні вимоги. Їх визначаємо за Довідником кваліфікаційних характеристик професій працівників, затвердженим наказом Мінпраці від 29.12.2004 № 336.

З текстом положення про відділ (сектор) бухгалтерського обліку і відповідної посадової інструкції ознайомлюють кожного бухгалтера під особистий підпис із зазначенням дати, прізвища й ініціалів.

Посадова інструкція бухгалтера зразок

Як врахувати на практиці рекомендації щодо складання посадової інструкції бухгалтера, покажемо в зразку.

Посадова інструкція бухгалтера

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи
Отримайте нові знання
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Бажаєте скачати файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Зареєструватися