Головбух: Бюджет

Єдиний соціальний внесок 2018 року

 • 20 серпня 2018
 • 39871

Максимальну базу нарахування ЄСВ 2018 року розраховуємо за новими правилами. А коло платників ЄСВ — поповнилось. І це ще не всі зміни в нарахуванні єдиного соціального внеску 2018 року...

ЄСВ це обов’язковий платіж до системи загальнообов’язкового державного соціального страхування, який справляють в Україні, аби забезпечити страхові виплати.

Порядок нарахування ЄСВ 2018 року змінився. Завдячувати маємо Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 № 2148-VІІІ (далі — Закон № 2148).

Цей закон містить норми, які разом із реформуванням пенсійного забезпечення передбачають низку інших законодавчих новацій. Зокрема, з 1 січня 2018 року по-новому сплачуватиметься:

 • збір на обов’язкове державне пенсійне страхування;
 • ЄСВ.

Саме на нових вимогах з нарахування ЄСВ 2018 року і зупинимося докладніше.

Правила нарахування ЄСВ 2018 року

Зміни до порядку нарахування ЄСВ у 2018 році передбачають нові норми Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI (далі — Закон № 2464).

Так, законотворці:

 • змінили розмір максимальної величини бази нарахування ЄСВ;
 • визначили нових платників ЄСВ;
 • змінили строки сплати ЄСВ для окремих платників;
 • змінили порядок відображення у Звіті з ЄСВ внеску, нарахованого за ставкою 8,41%.

Розглянемо ці зміни детальніше.

Розмір ЄСВ 2018

Максимальна база нарахування ЄСВ 2018 року змінилася з 1 січня 2018 року. Причина не у тому, що підвищився прожитковий мінімум для працездатних осіб, а у зміні власне методики обчислення.

Так, максимальна величина бази нарахування ЄСВ 2018 року становить 15 розмірів мінімальної заробітної плати (МЗП). Тобто з 01.01.2018 року її розмір становить:

15 × 3723,00 грн = 55 845,00 грн

Для порівняння — у 2017 році максимальна величина бази нарахування ЄСВ становила 25 мінімальних зарплат:

Єдиний соціальний внесок 2018 року

У 2018 році діють такі мінімальні величини для ЄСВ:

 • мінімальна база нарахування ЄСВ — 3723,00 грн;
 • мінімальний страховий внесок — 819,06 грн (22%).

Нові платники ЄСВ 2018 року

У 2018 році єдиний соціальний внесок сплачуватимуть також члени фермерського господарства, які не належать до осіб, що підлягають страхуванню на інших підставах. Тобто якщо за таких осіб уже сплачено ЄСВ, їх не вважають його платниками. Якщо ці особи сплачували ЄСВ за договорами про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, то з 01.01.2018 право на таку сплату вони втрачають.

Закон № 2148 уточнює, що платниками ЄСВ є військові частини й органи, що виплачують грошове забезпечення військовослужбовцям, поліцейським, особам рядового і начальницького складу, у т. ч. тим, які проходять військову службу під час особливого періоду, визначеного Законами України:

Платниками ЄСВ 2018 року є органи соціального захисту населення, які виплачують допомогу в разі всиновлення дитини особам, які доглядають таку дитину до досягнення нею трирічного віку. За таких осіб, у т. ч. тих, що отримували після 01.07.2014 допомогу в разі всиновлення дитини, органи соцзахисту населення нарахують єдиний соціальний внесок за ставками, що діяли у місяці виплати цієї допомоги. Про нарахований за таких осіб ЄСВ органи соцзахисту протягом 6 місяців мають відзвітувати органам доходів і зборів.

Платників ЄСВ, які не є роботодавцями, звільнено від сплати цього внеску у разі зміни статусу як платника на весь період їх незаконного позбавлення волі на території проведення АТО (п. 98 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464). Щоб таку особу звільнили від сплати ЄСВ 2018 року, член її сім’ї має подати до органу доходів і зборів заяву про незаконне позбавлення волі такої особи. Незаконне позбавлення волі доведеться підтверджувати даними СБУ.

Термін сплати ЄСВ 2018

Змінилися строки сплати ЄСВ для фізичних осіб — підприємців, що застосовують загальну систему оподаткування, та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність. Також визначили терміни сплати для членів фермерських господарств.

З 1 січня 2018 року перераховані категорії платників зобов’язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за квартал, за який сплачується єдиний внесок (абз. 3 ч. 8 ст. 9 Закону №2464). Дати сплати внеску для цих категорій будуть такими:

За який період

Дата сплати

І квартал

19 квітня 2018 року

ІІ квартал

19 липня 2018 року

ІІІ квартал   

19 жовтня 2018 року

IV квартал   

18 січня 2019 року

Податкова соціальна пільга 2019: визначаємо нові розміри

Іван Левадськийексперт з бухобліку та оподаткування в бюджетній сфері, Київ
Із кожної зарплати чи іншого доходу працівника бухгалтер утримує ПДФО і військовий збір. Однак деякі доходи взагалі не оподатковуються, а до зарплати може застосовуватись податкова соціальна пільга. З’ясуємо, який розмір вона матиме у 2019 році та як її застосувати.

Ставки ЄСВ: як заповнити звіт

Прикінцеві положення Закону № 2464 доповнено пунктом, згідно з яким щороку в законі про Державний бюджет України на відповідний рік затверджуватимуть видатки на покриття ПФУ недоотриманої суми коштів від застосування пільгових ставок ЄСВ (п. 9-7 розд. VIII Закону № 2464, пп. 10 п. 22 розд. І Закону № 2148):

Ставка

Для працівників:

8,41%

які мають інвалідність

5,3%

підприємств та організацій всеукраїнських громадських організацій інвалідів

5,5%

підприємств та організацій громадських організацій інвалідів 

Для визначення недоотриманої ПФУ суми платник ЄСВ відображає у звіті суми ЄСВ, обчислені за ставками 22% (для працівників, які мають інвалідність), 5,3% та 5,5%, але для сплати ЄСВ 2018 року використовує ставки:

 • 8,41% — для працівників, які мають інвалідність;
 • 5,3% та 5,5% (абз. 2 п. 9-7 розд. VIII Закону № 2464).

Виходить, що нараховувати і сплачувати єдиний соціальний внесок на заробіток інвалідів роботодавець буде за ставкою 8,41%, а відображати у Звіті з ЄСВ — суми, розраховані за ставкою 22%.

Можливо, це прикра помилка законотворців, позаяк у рядках 2.2 і 3.2 таблиці 1 Звіту з ЄСВ відображена сума заробітної плати працівників, які мають інвалідність, і сума ЄСВ, нарахованого за ставкою 8,41%. Відповідно, для ПФУ не становитиме проблем обчислити суму коштів, недоотриманих через застосування цієї ставки ЄСВ. Тож постають запитання:

 • навіщо так ускладнювати роботу бухгалтера;
 • за якою ставкою ЄСВ — 22% чи 8,41% — слід відображати у Звіті з ЄСВ за поточний звітний період відомості про суми ЄСВ, нараховані на заробітну плату працівника, який має інвалідність.

Маємо надію, що ПФУ не забариться з роз’ясненнями з цього питання або ж законотворці внесуть відповідні зміни до пункту 9-7 розділу VIII Закону № 2464.

Сплата ЄСВ за минулі періоди

Платники ЄСВ, які уклали договори про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, мають право укласти окремий договір, за яким сплатити ЄСВ за минулі періоди, в т. ч. за період з 01.01.2004 по 31.12.2010.

Як правило, єдиний соціальний внесок за минулі періоди сплачують, аби набути за них страховий стаж.

Максимальний розмір ЄСВ за минулі періоди не може перевищувати максимальної величини бази нарахування ЄСВ, встановленої на дату укладання договору. Мінімальний розмір ЄСВ за минулі періоди зріс удвічі (із 11.10.2017) порівняно зі ставкою ЄСВ, що діяла на дату укладання договору, тож застосовують коефіцієнт 2.

Як роботодавці дізнаватимуться про страховий стаж? Вони зможуть отримувати відомості з Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування. Щоправда, для цього доведеться отримати згоду від громадянина.

Інші юридичні та фізичні особи, крім органів праці та соціального захисту населення, фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування, зможуть отримати відомості з Держреєстру лише за рішенням суду.

Рахунки для сплати ЄСВ

Єдиний соціальний внесок 2018 року Читайте докладно у статті «Рахунки для сплати ЄСВ 2018 року».

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи
Отримайте нові знання
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Бажаєте скачати файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Зареєструватися