text
Головбух: Бюджет

Нарахування ЄСВ 2018 року: про зміни

 • 13 жовтня 2017
 • 33291

Максимальну базу нарахування ЄСВ 2018 року розраховуємо за новими правилами. А коло платників ЄСВ — поповнилось. І це ще не всі зміни в нарахуванні єдиного соціального внеску 2018 року...

Порядок нарахування ЄСВ 2018 року змінився. Завдячувати маємо Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 № 2148-VІІІ (далі — Закон № 2148).

Цей закон містить норми, які разом із реформуванням пенсійного забезпечення передбачають низку інших законодавчих новацій. Зокрема, з 1 січня 2018 року змінює порядок сплати:

 • збору на обов’язкове державне пенсійне страхування;
 • ЄСВ.

Саме на нових вимогах з нарахування ЄСВ 2018 року і зупинимося докладніше.

Пенсійна реформа: зміни у нарахуванні ЄСВ та пенсійного внеску

Нові правила нарахування ЄСВ 2018 року

Зміни до порядку нарахування ЄСВ 2018 року передбачають нові норми ЗаконуУкраїни «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI (далі — Закон № 2464).

Так, законотворці:

 • змінили розмір максимальної величини бази нарахування ЄСВ;
 • визначили нових платників ЄСВ;
 • змінили строки сплати ЄСВ для окремих платників;
 • змінили порядок відображення у Звіті з ЄСВ внеску, нарахованого за ставкою 8,41%.

Розглянемо ці зміни детальніше.

Максимальна величина бази нарахування ЄСВ 2018

Розмір максимальної бази нарахування ЄСВ 2018 року змінився з 1 січня 2018 року. Причина не у підвищенні прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а у зміні власне методики обчислення.

Так, максимальна величина бази нарахування ЄСВ 2018 року дорівнює 15 розмірам мінімальної заробітної плати (МЗП). Тобто з 01.01.2018 року її розмір становить:

15 × 3723,00 грн = 55 845,00 грн

Зверніть увагу!

За підсумками виконання Державного бюджету України за І квартал 2018 року КМУ вирішить, чи можна підвищити мінімальну зарплату до 4200,00 грн з другого кварталу 2018 року (п. 19 Прикінцевих положень Закону про Держбюджет-2018). Якщо мінімальна заробітна плата підвищиться, відповідно зміниться й максимальна величина бази нарахування ЄСВ.

У 2018 році діють такі мінімальні величини для ЄСВ:

 • мінімальна база нарахування ЄСВ — 3723,00 грн;
 • мінімальний страховий внесок — 819,06 грн (22%).

Як із 1 січня змінилися соціальні стандарти

Нові платники ЄСВ 2018 року

У 2018 році платниками ЄСВ стали також члени фермерського господарства, які не належать до осіб, що підлягають страхуванню на інших підставах.  Тобто якщо за таких осіб уже сплачено ЄСВ, їх не вважають платниками ЄСВ. Якщо ці особи сплачували ЄСВ за договорами про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, то з 01.01.2018 право на таку сплату вони втрачають.

Закон № 2148 уточнює, що платниками ЄСВ є військові частини й органи, що виплачують грошове забезпечення військовослужбовцям, поліцейським, особам рядового і начальницького складу, у т. ч. тим, які проходять військову службу під час особливого періоду, визначеного Законами України:

Платниками ЄСВ є органи соціального захисту населення, які виплачують допомогу в разі всиновлення дитини особам, які доглядають таку дитину до досягнення нею трирічного віку. За таких осіб, у т. ч. тих, що отримували після 01.07.2014 допомогу в разі всиновлення дитини відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» від 21.11.1992 № 2811-XII, органи соцзахисту населення нарахують ЄСВ за ставками, що діяли у місяці виплати цієї допомоги. Про нарахований за таких осіб ЄСВ органи соцзахисту населення протягом шести місяців мають відзвітувати органам доходів і зборів.

Платників ЄСВ, які не є роботодавцями, звільнено від сплати ЄСВ у разі зміни статусу як платника на весь період їх незаконного позбавлення волі на території проведення АТО (п. 98 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464). Щоб таку особу звільнили від сплати ЄСВ, член її сім’ї має подати до органу доходів і зборів заяву про незаконне позбавлення волі такої особи. Незаконне позбавлення волі доведеться підтверджувати даними СБУ.

Як показувати у Звіті з ЄСВ 2018 року працівників-інвалідів

Прикінцеві положення Закону № 2464 доповнено пунктом, згідно з яким щороку в законі про Державний бюджет України на відповідний рік затверджуватимуть видатки на покриття ПФУ недоотриманої суми коштів від застосування пільгових ставок ЄСВ (п. 9-7 розд. VIII Закону № 2464пп. 10 п. 22 розд. І Закону № 2148):

Ставка

Для працівників:

8,41%

які мають інвалідність

5,3%

підприємств та організацій всеукраїнських громадських організацій інвалідів

5,5%

підприємств та організацій громадських організацій інвалідів 

Для визначення недоотриманої ПФУ суми платник ЄСВ відображає у Звіті з ЄСВ суми ЄСВ, обчислені за ставками 22% (для працівників, які мають інвалідність), 5,3% та 5,5%, але сплачує ЄСВ 2018 року за ставками:

Виходить, що нараховувати і сплачувати ЄСВ на заробіток інвалідів роботодавець буде за ставкою 8,41%, а відображати у Звіті з ЄСВ — суми, розраховані за ставкою 22%.

Можливо, це прикра помилка законотворців, позаяк у рядках 2.2 і 3.2 таблиці 1 Звіту з ЄСВ відображена сума заробітної плати працівників, які мають інвалідність, і сума ЄСВ, нарахованого за ставкою 8,41%. Відповідно, для ПФУ не становитиме проблем обчислити суму коштів, недоотриманих через застосування цієї ставки ЄСВ. Тож постають запитання:

 • навіщо так ускладнювати роботу бухгалтера;
 • за якою ставкою ЄСВ — 22% чи 8,41% — слід відображати у Звіті з ЄСВ за поточний звітний період відомості про суми ЄСВ, нараховані на заробітну плату працівника, який має інвалідність.

Маємо надію, що ПФУ не забариться з роз’ясненнями з цього питання або ж законотворці внесуть відповідні зміни до пункту 9-7 розділу VIII Закону № 2464.

Сплата ЄСВ за минулі періоди, щоб купити страховий стаж

Платники ЄСВ, які уклали договори про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, мають право укласти окремий договір, за яким сплатити ЄСВ за минулі періоди, в т. ч. за період з 01.01.2004 по 31.12.2010.

Як правило, ЄСВ за минулі періоди сплачують, аби набути за них страховий стаж.

Максимальний розмір ЄСВ за минулі періоди не може перевищувати максимальної величини бази нарахування ЄСВ, встановленої на дату укладання договору. Мінімальний розмір ЄСВ за минулі періоди зріс удвічі (із 11.10.2017) порівняно зі ставкою ЄСВ, що діяла на дату укладання договору, тож застосовують коефіцієнт — 2.

Як роботодавці дізнаватимуться про страховий стаж? Вони зможуть отримувати відомості з Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування (далі — Держреєстр). Щоправда, для цього доведеться отримати згоду від громадянина.

Інші юридичні та фізичні особи, крім органів праці та соціального захисту населення, фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування, зможуть отримати відомості з Держреєстру лише за рішенням суду.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи
Отримайте нові знання
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Бажаєте скачати файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Приєднуйтесь до команди професійних бухгалтерів

заповніть форму та отримайте матеріали про:

➤ головні зміни в законодавстві
➤ методи розв'язання складних робочих ситуацій
➤ зручні сервіси для роботи

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль