Головбух: Бюджет

Середня зарплата в Україні для розрахунку пенсії: сьогодення й перспективи

  • 23 травня 2018
  • 1689

У жовтні минулого року в Україні стартувала пенсійна реформа, дещо змінився підхід до розрахунку пенсій. Відтак більшості пенсіонерів перерахували й підвищили пенсії за новими правилами. Зміни торкнулися порядку обчислення страхового стажу та вимог до його розміру. Середня зарплата для розрахунку пенсії теж не залишилася без змін. Про неї й поговоримо.

Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 № 2148-VІІІ став причиною змін до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ХV (далі — Закон № 1058). Наслідок — осучаснений порядок розрахунку пенсій.

Розраховуємо пенсію

Щоб визначити розмір пенсії, потрібно знати три показники:

  • напрацьований стаж;
  • коефіцієнт співвідношення зарплатні пенсіонера та середньої в країні;
  • середня зарплата для розрахунку пенсії.

Адже ці показники є основними складовими формули обчислення розміру пенсії:

П = С× ІКЗ × КС,

де П — розмір пенсії;

С3 — розмір середньої заробітної плати в Україні за 3 роки на момент звернення;

ІКЗ — індивідуальний коефіцієнт зарплати, тобто співвідношення фактичного й середнього доходів;

КС — коефіцієнт страхового стажу, тобто добуток кількості років стажу роботи та величини оцінки одного року.

Розглянемо кожен із показників, який використовуємо під час розрахунку пенсії, та з’ясуємо, як впливає на її розмір середня зарплата для розрахунку пенсій.

Податкова соціальна пільга 2019: визначаємо нові розміри

Іван Левадськийексперт з бухобліку та оподаткування в бюджетній сфері, Київ
Із кожної зарплати чи іншого доходу працівника бухгалтер утримує ПДФО і військовий збір. Однак деякі доходи взагалі не оподатковуються, а до зарплати може застосовуватись податкова соціальна пільга. З’ясуємо, який розмір вона матиме у 2019 році та як її застосувати.

Враховуємо страховий стаж

Закон № 1058 не передбачає підвищення пенсійного віку, але ставить більше вимог до страхового стажу, підтвердити який можна довідкою ОК 7. Отже:

  • до страхового стажу включаємо період, за який щомісячно з 1 липня 2000 року сплачували страхові внески за загальнообов’язковим державним пенсійним страхуванням. Напрацьований стаж до такого періоду враховують на рівні зі страховим;

Зауважуємо!

Оскільки страховий стаж зараховується у місяцях, то неповний місяць враховуємо як повний у разі сплати внесків не нижчих за мінімальні. Коли внесок нижчий, потрібно або доплатити, або розрахувати фактичну тривалість страхового стажу — сплачений внесок поділити на мінімальний відповідного місяця.

  • на загальних підставах зараховують тривалість роботи, виконаної після призначення пенсії;
  • з 1 січня 2018 року право на пенсію за віком мають особи, які досягли 60 років та страховий стаж яких — 25 років. Із кожним роком такий страховий стаж має збільшуватися на 1 рік до 2028 року, допоки не становитиме 35 років. Тож якщо бракує стажу — пенсії не буде;
  • величина оцінки 1 року страхстажу в 2018 році знижена до 1 порівняно з 1,35 — у 2017 році. Причина — майбутнє автоматичне підвищення пенсій.

Визначаємо індивідуальний коефіцієнт заробітної плати

Такий показник розраховують за кожен місяць страхового стажу під час підрахунку пенсії для конкретної особи.

Щоб визначити індивідуальний коефіцієнт заробітної плати, потрібно поділити заробіток пенсіонера, з якого сплачувалися страхвнески, на єдиний для всіх показник — середню заробітну плату для пенсії за 3 роки, що передували зверненню.

Середня заробітна плата по Україні для розрахунку пенсії включає лише ті доходи, з яких сплачено внесок при обрахунку пенсії, у місяці розрахування коефіцієнту.

Зважаємо на середню зарплату в Україні

Зі змінами у пенсійному законодавстві особливу увагу привертає середня зарплата в Україні для розрахунку пенсії. З неї обов’язково мають бути сплачені страхвнески за 3 календарні роки перед призначенням пенсії.

Визначає і затверджує цей показник Пенсійний фонд України за згоди центрального органу виконавчої влади.

Тимчасовою мірою є те, що впродовж 2018 року заробітна плата для встановлення пенсій обчислюється із середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачені страхвнески за 2016-2017 роки.

Зверніть увагу!

Якщо даних про середню заробітну плату в Україні на дату призначення пенсійного забезпечення немає, то для її розрахунку послуговуються наявною зарплатою в країні. З появою нових даних її доведеться перерахувати.

Середня зарплата для пенсії: про перспективи

Середня заробітна плата в країні безпосередньо впливає на розмір пенсійних виплат, що відчутно вже зараз. Вона постійно зростатиме, і, відповідно, перераховуватиметься пенсійна допомога.  

Аби забезпечити індексацію пенсій, Закон № 1058 зобов’язує щороку перераховувати раніше призначені пенсії — зважати на підвищений показник середньої зарплати в Україні.

Адже щороку середня зарплата для розрахунку пенсії підвищуватиметься на коефіцієнт, що відповідає 50% показника зростань споживчих цін за попередній рік та 50% показника зростання середньої заробітної плати за 3 роки перед роком, в якому проводиться збільшення, порівняно з 3 календарними роками, які передували попередньому року збільшення.

Уцілому середня заробітна плата для пенсії може збільшуватися, але не більш ніж на 100%.

І ще одне щодо перерахунку. Якщо особа пенсійного віку після призначення пенсії продовжує працювати, раз у 2 роки цю пенсію потрібно перераховувати не ли ше через те, що оновлюється показник середньої зарплатні, а ще й тому, що страховий стаж такої особи збільшується.

Зауважуємо, що з 1 квітня для пенсіонерів, які не поспішають відпочивати, ПФУ розпочав автоматичний перерахунок пенсійного забезпечення. Наразі процедуру спростили, тож звертатися до пенсійного фонду з заявою про перерахування не потрібно.

Щодо показника середня зарплата для пенсії — законодавці обмовилися: якщо за однакових показників індивідуального коефіцієнту доходу та періоду страхового стажу пенсія у 2018 році виявиться меншою, ніж у 2017-му, КМУ буде зобов’язаний збільшити розмір середнього заробітку в країні.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи
Отримайте нові знання
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Бажаєте скачати файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Зареєструватися