text
Головбух: Бюджет

Індексація зарплати: основні правила

  • 3 травня 2018
  • 511

Індексація зарплати залежить від показників, які змінюються чи не щомісяця, тож перераховувати її доводиться часто. Аби не помилитися під час розрахунку індексації, запам’ятайте 5 основних правил.

Щоб правильно розрахувати індексацію заробітної плати, потрібно знати базовий місяць, величину приросту індексу споживчих цін (далі — ІСЦ) та головні правила. 

Базовий місяць для нарахування індексації зарплати працівникам — це місяць, коли законодавці підвищили тарифні ставки (оклади) працівникам. Значення ІСЦ у місяці, коли вони були підвищені, приймають за 1 або 100%. ІСЦ для проведення подальшої індексації обчислюють із місяця, наступного за базовим місяцем.

ІСЦ обчислює Держстат і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікує в офіційних періодичних виданнях. Індексувати заробітну плату потрібно, коли ІСЦ перевищить поріг індексації — 103% (абз. 2 п. 11 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 № 1078далі — Порядок № 1078).

Індексуйте зарплату працівників у межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб із 01.01.2018 –– 1762,00 грн (абз. 2 п. 4 Порядку № 1078). Суму, що перевищує прожитковий мінімум, індексувати не потрібно.

Запам’ятайте!

Основні правила індексації зарплати

1) Індексації підлягають складові зарплати, що мають постійний характер (доплати, надбавки, премії, тощо) (абз. 4 п. 2 Порядку № 1078).

2) Індексації не підлягають виплати, які обчислюють із середньої заробітної плати (абз. 3 п. 3 Порядку № 1078).

3) Якщо працівник відпрацював неповний робочий час, суму індексації визначайте із розрахунку повного робочого часу, а виплачуйте пропорційно до відпрацьованого часу (абз. 7 п. 4 Порядку № 1078).

4) Якщо зарплата зросла за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) — це не змінює базового місяця та не зменшує суми індексації.

5) Індексації підлягає зарплата працівників у межах прожиткового мінімуму (ПМ), встановленого для працездатних осіб.

Дізнатися про індексацію зарплати за той чи інший місяць 2018 року ви можете за посиланнями нижче.

Коли визначите, скільки становить індексація зарплати 2018 для певного місяця, не забудьте врахувати її в заробітній платі за порівняння з мінімальною заробітною платою.

Тобто суму індексації, визначену за пунктом 5 Порядку № 1078, включайте до виплат, які враховуєте до заробітної плати, аби забезпечити її мінімальний розмір (Листи Мінсоцполітики від № 119/0/101-17/282 від 18.01.2017№ 5/0/66-18 від 07.02.2018). Пам’ятайте це під час розрахунку доплати до мінімальної зарплати. Спочатку нараховуйте посадовий оклад, надбавки, доплати, премію, суму індексації, а потім розраховуйте (за потреби) доплату до мінімальної зарплати.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи
Отримайте нові знання
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Бажаєте скачати файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Приєднуйтесь до команди професійних бухгалтерів

заповніть форму та отримайте матеріали про:

➤ головні зміни в законодавстві
➤ методи розв'язання складних робочих ситуацій
➤ зручні сервіси для роботи

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль