Єдиний звіт з ЄСВ і ПДФО

Головбух: Бюджет

Матеріальна допомога на оздоровлення: про головне

28 травня 2019
49707
Середній бал: 0 із 5

Коли наближається час відпусток, матеріальна допомога на оздоровлення — тема чи не №1 для бухгалтерів-бюджетників. Хто має право на таку допомогу, як її оформити, розрахувати й оподаткувати — у статті.

Матеріальна допомога на оздоровлення є соціальною грошовою виплатою працівникам, які йдуть у щорічну відпустку. Єдиного нормативного акта, який би регулював порядок її нарахування, немає. Тож послуговуємося нормативною базою, передбаченою для різних категорій працівників.

Матеріальна допомога на оздоровлення до щорічної відпустки є систематичною матеріальною допомогою. Це визначає п. 2.3.3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Госкомстату від 13.01.2004 № 5 (далі — Інструкція № 5). Таку допомогу виплачують робітникам певних категорій:

  • на оздоровлення;
  • через екологічний стан регіону.

Це заохочувальна та компенсаційна виплата, що належить до фонду оплати праці.

Потрібно відрізняти систематичну матеріальну допомогу на оздоровлення до щорічної відпустки від матеріальної допомоги разового характеру, яку установи надають окремим працівникам у зв’язку з сімейними обставинами, на лікування, оздоровлення дітей тощо — це матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань (п. 3.31 Інструкції № 5). 

Кому виплачується матеріальна допомога на оздоровлення 2019 року

Обов’язково виплачується матеріальна допомога на оздоровлення державним службовцям. Це передбачає  Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII.

Категорії працівників, для яких обов’язкова виплата матеріальної допомоги на оздоровлення, визначені у нормативно-правових актах. Так, вона виплачується:

  • педагогічним працівникам та науково-педагогічним працівникам — пп. 1 ст. 57 Закону України «Про освіту» від 05.09.2017 № 2145-19/ВР;
  • робітникам бюджетних закладів та установ освіти, не приліченим до педагогічних та науково-педагогічних — пп. 5 п. 4 Наказу МОН «Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ» від 26.09.2005 № 557; 
  • медичним та фармацевтичним працівникам — абз. 3 п. 2 постанови КМУ «Питання оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» від 11.05.2011 № 524;
  • бібліотекарям — п. 3 постанови КМУ «Про затвердження Порядку виплати доплати за вислугу років працівникам державних і комунальних бібліотек» від 22.01.2005 № 84;
  • працівникам будинків культури, музеїв — п. 2 постанови КМУ «Питання виплати працівникам державних  і комунальних клубних закладів, парків культури  та відпочинку, центрів (будинків) народної творчості,  центрів культури та дозвілля, інших культурно-освітніх  центрів доплати за вислугу років, допомоги для  оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення  соціально-побутових питань» від 09.12.2015 № 1026, п. 4 Постанови КМУ «Про реалізацію окремих положень частини другої статті 28 Закону України «Про музеї та музейну справу»» від 22.01.2005 № 82.

Який розмір матеріальної допомоги на оздоровлення

Матеріальна допомога на оздоровлення 2019 року виплачується в розмірі не більше одного посадового окладу раз на рік у разі оформлення основної щорічної відпустки. За умови неповного робочого часу — виплачується пропорційно відпрацьованому часу.

Оздоровчі виплати надають у межах встановленого в установі фонду оплати праці. Їх планують заздалегідь та обов’язково закладають у кошторисі.

Ця виплата індексації не підлягає.

Як отримати матеріальну допомогу на оздоровлення

Регулюється матеріальна допомога на оздоровлення в бюджетній установі колективним договором або положенням про надання матеріальної допомоги, яке є додатком до колективного договору. Саме в цих документах передбачають можливість та умови її виплати.

Оскільки оздоровчі виплати мають прив’язку до щорічної відпустки, то прохання про їх нарахування працівник вказує в заяві на відпустку. На підставі такої заяви керівник установи видає наказ про надання матеріальної допомоги.

Розрахунок і виплата матеріальної допомоги на оздоровлення

Розрахунок матеріальної допомоги здійснюємо з урахуванням вимог законодавчих актів для різних категорій працівників на основі розміру посадового окладу. Оскільки матдопомога на оздоровлення виплачується до щорічної основної відпустки, беремо розмір окладу на дату надання такої відпустки.

Якщо працівник оформляє лише частину відпустки, матеріальна допомога на оздоровлення працівникам бюджетних установ надається один раз до будь-якої частини на розсуд працівника і виплачується повністю. Пам’ятайте, що кількість днів відпустки безперервної частини не може бути меншою за 14 (ст. 12 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР).

До відома!

Якщо працівник не використав минулорічну відпустку і, відповідно, йому не виплачувалась допомога на оздоровлення, її можна виплатити у разі економії фонду оплати праці, якщо це не завадить виплаті матеріальної допомоги працівникам, що мають на неї право цьогоріч.

Врахуйте, що є випадки, коли виплата матеріальної допомоги за минулий рік незаконна.

Матеріальна допомога на оздоровлення: про головне
Людмила Кравченкокерівник експертної групи MCFR Головбух
Бухгалтер виявив, що помилково нарахував і виплатив працівнику матеріальну допомогу до відпустки. Як утримати незаконні виплати із заробітної плати працівника?

Приклад розрахунку матеріальної допомоги на оздоровлення

Працівниця 9 тарифного розряду взяла щорічну відпустку з 12 квітня на 14 календарних днів. На дату початку відпустки її посадовий оклад становить 3048 грн, надбавка 10% — 304, 80 грн, премія — 609,60 грн.

Потрібно розрахувати розмір матеріальної допомоги на оздоровлення.

Оскільки матеріальна допомога на оздоровлення бюджетникам виплачується у розмірі посадового окладу, то на час відпустки вона становитиме 3048 грн.

Отже, заробітна плата працівниці за квітень становитиме:

3048 грн + 304,80 грн + 609,60 грн + 3048 грн = 7010,40 грн

Оподаткування матеріальної допомоги на оздоровлення

Матеріальна допомога на оздоровлення належить до фонду оплати праці. Тому маємо право прирівняти її до заробітної плати і нараховувати на неї зарплатні податки:

1)ПДФО та військовий збір. П. 164.2 ПК зобов’язує відносити до оподатковуваної бази всю заробітну плату, у т. ч. оздоровчу матеріальну допомогу. Вона оподатковується ПДФО за ставкою 18%, військовим збором — 1,5% (п. 167.1 та п. 16 розд. XX ПК).

Попередньо визначаємо базу оподаткування — нараховану зарплату зменшуємо на ПСП і ЄСВ (п. 164.6 ПК).

У звіті 1 ДФ матдопомога включається до загального оподатковуваного доходу працівника та з сумою ПДФО її вказують у розділі 1 з ознакою доходу «101» окремо для кожного працівника.

Військовий збір також вказують в 1 ДФ, тільки в розділі 2 із зазначенням загальної суми доходу та утриманого податку з всіх співробітників уцілому.

2) ЄСВ. Зарплату та зараховані до неї виплати, в т. ч. оздоровчу матдопомогу, обов’язково враховують до бази нарахування ЄСВ за ставкою 22% (ст. 7 і 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI).

У звіті з ЄСВ вказують загальну суму зарплати всіх співробітників за видами виплат одним рядком у таблиці 1. Окремо в таблиці 6 для кожного співробітника вписують загальну заробітну плату, що містить суму допомоги, в місяці її нарахування.

logo
Набридло це спливаюче вікно?

Зареєструйтеся —
і скачуйте все! 
 
Зразки та форми документів, інфографіку, рекомендації експертів...

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Зареєструватися і скачати
Набридло це спливаюче вікно?

Зареєструйтеся —
і скачуйте все! 
 
Зразки та форми документів, інфографіку, рекомендації експертів...

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Зареєструватися і скачати
Дочитайте статтю після легкої реєстрації

і скачуйте ідеальні зразки заповнення
бюджетної звітності

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
Зайти через соцмережі
Зареєструватися