Головбух: Бюджет

Матеріальна допомога на оздоровлення: про головне

  • 24 квітня 2018
  • 30391

Коли наближається час відпусток, матеріальна допомога на оздоровлення — тема чи не №1 для бухгалтерів-бюджетників. Хто має право на таку допомогу, як її оформити, розрахувати й оподаткувати — у статті.

Матеріальна допомога на оздоровлення є соціальною грошовою виплатою працівникам, які йдуть у щорічну відпустку. Єдиного нормативного акта, який би регулював порядок її нарахування, немає. Тож послуговуємося нормативною базою, передбаченою для різних категорій працівників.

Матеріальна допомога на оздоровлення у законодавстві

Матеріальна допомога на оздоровлення до щорічної відпустки є систематичною матеріальною допомогою. Це визначає п. 2.3.3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Госкомстату від 13.01.2004 № 5 (далі — Інструкція № 5). Таку допомогу виплачують робітникам певних категорій:

  • на оздоровлення;
  • через екологічний стан регіону.

Матеріальна допомога на оздоровлення є заохочувальною та компенсаційною виплатою, що належить до фонду оплати праці.

Потрібно відрізняти систематичну матеріальну допомогу на оздоровлення до щорічної відпустки від матеріальної допомоги разового характеру, яку установи надають окремим працівникам у зв’язку з сімейними обставинами, на лікування, оздоровлення дітей чи поховання (п. 3.31 Інструкції № 5). 

Податкова соціальна пільга 2019: визначаємо нові розміри

Іван Левадськийексперт з бухобліку та оподаткування в бюджетній сфері, Київ
Із кожної зарплати чи іншого доходу працівника бухгалтер утримує ПДФО і військовий збір. Однак деякі доходи взагалі не оподатковуються, а до зарплати може застосовуватись податкова соціальна пільга. З’ясуємо, який розмір вона матиме у 2019 році та як її застосувати.

Хто має право на матеріальну допомогу на оздоровлення

Категорії працівників, для яких обов’язкова виплата матеріальної допомоги на оздоровлення, визначені у нормативно-правових актах:

Який розмір матеріальної допомоги на оздоровлення

Матеріальна допомога на оздоровлення виплачується в розмірі не більше одного посадового окладу раз на рік у разі оформлення основної щорічної відпустки.

Матеріальна допомога на оздоровлення за умови неповного робочого часу виплачується пропорційно відпрацьованому часу.

Оздоровчі виплати надають у межах встановленого в установі фонду оплати праці. Їх планують заздалегідь та обов’язково закладають у кошторисі.

Як отримати матеріальну допомогу на оздоровлення

Регулюється матеріальна допомога на оздоровлення колективним договором установи або положенням про надання матеріальної допомоги, яке є додатком до колективного договору. Саме в цих документах передбачають можливість та умови її виплати.

Оскільки оздоровчі виплати мають прив’язку до щорічної відпустки, то прохання про їх нарахування працівник вказує в заяві на відпустку. На підставі такої заяви керівник установи видає наказ про надання матеріальної допомоги.

Розрахунок і виплата матеріальної допомоги на оздоровлення

Розраховуємо матеріальну допомогу з урахуванням вимог законодавчих актів для різних категорій працівників на основі розміру посадового окладу. Оскільки матеріальна допомога на оздоровлення виплачується до щорічної основної відпустки, беремо розмір окладу на дату надання такої відпустки.

Якщо працівник оформляє лише частину відпустки, матеріальна допомога на оздоровлення надається один раз до будь-якої частини на розсуд працівника і виплачується повністю. Пам’ятайте, що одна безперервна частина відпустки не може тривати менше 14 днів (ст. 12 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР).

До відома!

Якщо працівник не використав минулорічну відпустку і, відповідно, йому не виплачувалась матеріальна допомога на оздоровлення, її можна виплатити у разі економії фонду оплати праці, якщо це не завадить виплаті матеріальної допомоги працівникам, що мають на неї право цьогоріч.

Врахуйте, що є випадки, коли виплата матеріальної допомоги за минулий рік незаконна.

Приклад розрахунку матеріальної допомоги на оздоровлення

Працівниця 9 тарифного розряду взяла щорічну відпустку з 12 квітня на 14 календарних днів. На дату початку відпустки її посадовий оклад становить 3048 грн, надбавка 10% — 304, 80 грн, премія — 609,60 грн.

Потрібно розрахувати розмір матеріальної допомоги на оздоровлення.

Оскільки матеріальна допомога на оздоровлення виплачується у розмірі посадового окладу, то на час відпустки вона становитиме 3048 грн.

Отже, заробітна плата працівниці за квітень становитиме:

3048 грн + 304,80 грн + 609,60 грн + 3048 грн = 7010,40 грн

Оподаткування матеріальної допомоги на оздоровлення

Матеріальна допомога на оздоровлення належить до фонду оплати праці. Тому маємо право прирівняти її до заробітної плати і нараховувати на неї зарплатні податки:

1) ПДФО та військовий збір. П. 164.2 Податкового кодексу України (ПК) зобов’язує відносити до оподатковуваної бази всю заробітну плату, у т. ч. оздоровчу матеріальну допомогу. Вона оподатковується ПДФО за ставкою 18%, військовим збором — 1,5% (п. 167.1 та п. 16 розд. XX ПК).

Попередньо визначаємо базу оподаткування — нараховану зарплату зменшуємо на ПСП і ЄСВ (п. 164.6 ПК).

У звіті 1 ДФ матеріальна допомога на оздоровлення включається до загального оподатковуваного доходу працівника та з сумою ПДФО її вказують у розділі 1 з ознакою доходу «101» окремо для кожного працівника.

Військовий збір також вказують в 1 ДФ, тільки в розділі 2 із зазначенням загальної суми доходу та утриманого податку з всіх співробітників уцілому.

2) ЄСВ. Зарплату та зараховані до неї виплати, в т. ч. оздоровчу матдопомогу, обов’язково враховують до бази нарахування ЄСВ за ставкою 22% (ст. 7 і 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI).

У звіті з ЄСВ вказують загальну суму зарплати всіх співробітників за видами виплат, до яких входить матеріальна допомога на оздоровлення, одним рядком у таблиці 1. Окремо в таблиці 6 для кожного співробітника вписують загальну заробітну плату, що містить суму допомоги, в місяці її нарахування.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи
Отримайте нові знання
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Бажаєте скачати файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Зареєструватися