Індексація зарплати: кому і скільки

871
ПІДЛУЖНА Ніна
директор департаменту рівня життя та моніторингу соціального розвитку Міністерства соціальної політики України
Як змінилася індексація зарплати у березні? Чи виникло право на індексацію зарплати для окремих працівників у березні 2018 року? Які норми визначають права працівників бюджетних установ на індексацію? Про усе по черзі.

Багатьом працівникам бюджетної сфери урядовці у січні 2018 року підвищили посадові оклади. Це вплинуло на індексацію зарплати — частина працівників втратила на неї право.

Після підвищення посадових окладів індексація зарплати проводиться з урахуванням вимог пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 № 1078 (далі — Порядок № 1078).

Нагадаємо, що головна умова, за якої можлива індексація заробітної плати — перевищення величини індексу споживчих цін (ІСЦ) порогу індексації (103%).

ІСЦ напряму залежить від законодавчого підвищення тарифних ставок (посадових окладів). Значення ІСЦ у місяці підвищення посадового окладу приймають за 1 або 100%. Називатимемо такий місяць базовим. ІСЦ для проведення подальшої індексації обчислюють із місяця, наступного за місяцем підвищення.

Незалежно від того, яку заробітну плату нараховано працівнику за повністю відпрацьований робочий час, індексація зарплати можлива лише в межах прожиткового мінімуму для працездатних громадян (ПМ; абз. 2 п. 4 Порядку № 1078).

Повністю суму індексації працівнику виплачують, якщо він відпрацював увесь робочий час. Якщо ж працівник через хворобу чи відпустку якісь дні не був на роботі, суму індексації визначають із розрахунку повного робочого часу, а виплачують пропорційно до відпрацьованого часу.

Розглянемо, якою буде індексація зарплати за березень 2018 року.

Індексація зарплати працівників з оплатою праці за ЄТС

Із 01.01.2018 Уряд підвищив посадові оклади (тарифні ставки) працівників із оплатою праці за ЄТС. Тож для таких працівників січень 2018 року — базовий. Із лютого 2018 року починайте наново розраховувати ІСЦ. Право на індексацію у працівників настане, коли ІСЦ наростаючим підсумком перевищить поріг індексації 103%. У березні право на індексацію ще не настало.

Однак серед цієї категорії працівників є ті, що одночасно з підвищенням посадових окладів здобули право на поточну індексацію у січні 2018 року.

«Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу».

Під цю норму підпали працівники 1-го та 2-го тарифних розрядів, коли таким працівникам встановили лише посадовий оклад. Інших постійних складових заробітної плати вони не мають.

Індексація зарплати таких працівників становить:

▶ працівника 1-го тарифного розряду:

1) 1762,00 грн – 1600,00 грн = 162,00 грн;

2) 179,72 грн – 162,00 грн = 17,72 грн;

▶ працівника 2-го тарифного розряду:

1) 1921,00 грн – 1744,00 грн = 177,00 грн

2) 179,72 грн – 177,00 грн = 2,72 грн

Заробітна плата працівників, які не мають постійних складових заробітної плати (надбавки, премії тощо), становить:

▶ працівника 1-го тарифного розряду:

1762,00 грн  (посадовий оклад) + 17,72 грн (індексаційна різниця) + 1943,28 грн (доплата до мінзарплати) = 3723,00 грн;

▶ працівника 2-го тарифного розряду:

1921,00 грн (посадовий оклад) + 2,72 грн (індексаційна різниця) + 1799,28 грн (доплата до мінзарплати) = 3723,00 грн.

Індексація заробітної плати виплачується працівникам 1-го та 2-го тарифних розрядів до кінця поточного року, тобто до наступного підвищення тарифних ставок (окладів).

Посадові оклади працівників 3-25-го тарифних розрядів із 01.01.2018 підвищили більше ніж на 179,72 грн. Тож індекація зарплати таким працівникам не нараховуватиметься. Право на індексацію заробітної плати з січня 2018 року вони втратили, а у березні ще не отримали.

Індексація зарплати працівників державних органів

Кабмін постановою «Про впорядкування структури заробітної плати працівників державних органів, судів, органів та установ системи правосуддя у 2018 році» від 25.01.2018 № 24 затвердив нові розміри посадових окладів для працівників державних органів з 1 січня 2018 року.

Тож для цих працівників січень 2018 року для індексації теж став базовим місяцем. Приріст ІСЦ наростаючим підсумком для них почали обчислювати з лютого 2018 року. Порівнявши суми підвищення із можливою сумою індексації у січні, виявили, що підвищення перевищило індексацію. Тому у січні-березні індексація заробітної плати їм не нараховується.

Індексація зарплати робітників

Йдеться про робітників, які обслуговують органи виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчі органи, прокуратуру, суди та інші органи.

Працю таких робітників оплачують за Схемою посадових окладів робітників, зайнятих обслуговуванням органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів, затвердженою наказом Мінпраці від 02.10.1996 № 77 (далі — Наказ № 77).

Із 01.01.2018 таким працівникам теж підвищили посадові оклади, тому січень 2018 року для них став базовим. Сума підвищення посадових окладів перевищила суму можливої індексації. Приріст ІСЦ наростаючим підсумком для них розпочали обчислювати з лютого 2018 року. Цим робітникам заробітну плату в січні 2018 року не індексували. Не підлягає індексації заробітна плата таких працівників і у лютому-березні.

Індексація зарплати педпрацівників

Цьогоріч педпрацівникам Уряд приділив особливу увагу. Про це свідчать ухвалені ним рішення стосовно підвищення оплати праці окремих категорій педпрацівників, а саме:

Окрім того, посадові оклади педпрацівників зросли з 1 січня 2018 року завдяки підвищенню окладів за ЄТС. Саме це підвищення стало точкою відліку для розрахунку коефіцієнтів індексації. Адже зростання заробітної плати за рахунок інших складових виплат без підвищення посадових окладів не впливає на суму індексації.

Тож для усіх педпрацівників січень 2018 року став базовим місяцем. Таке підвищення перевищило можливу суму індексації, тому індексацію у січні-лютому їм не нараховували. Розрахунок приросту ІСЦ наростаючим підсумком для них розпочався з лютого 2018 року. У березні право на індексацію у них ще не виникло.

Індексація заробітної плати та мінімальна зарплата

Суму індексації враховують у заробітній платі за порівняння з мінімальною заробітною платою.

Тобто суму індексації, визначену за пунктом 5 Порядку № 1078, включайте до виплат, які враховуєте до заробітної плати, аби забезпечити її мінімальний розмір (Листи Мінсоцполітики від № 119/0/101-17/282 від 18.01.2017; № 5/0/66-18 від 07.02.2018). Пам’ятайте це під час розрахунку доплати до мінімальної зарплати. Спочатку нараховуйте посадовий оклад, надбавки, доплати, премію, суму індексації, а потім розраховуйте (за потреби) доплату до мінімальної зарплати.

Резюмуємо:

Січень 2018 року став базовим місяцем для індексації зарплати у:

  • працівників бюджетної сфери, оплата праці яких здійснюється на основі ЄТС;
  • працівників державних органів, судів, органів та установ системи правосуддя;
  • робітників, які обслуговують органи виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчі органи, прокуратуру, суди та інші органи (умови оплати праці яких визначено Наказом № 77).

Обчислення приросту ІСЦ наростаючим підсумком для проведення подальшої індексації їх зарплати розпочалося з лютого 2018 року. Право на індексацію у цих працівників виникне, коли приріст ІСЦ перевищить поріг індексації, тобто 103%. У березні 2018 року таке право ще не настало.

Утім, працівники бюджетної сфери, працю яких оплачують на основі ЄТС 1-го та 2-го тарифних розрядів, у січні року одночасно з підвищенням посадових окладів здобули право на поточну індексацію, яку отримують і досі.



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи

Освітні заходи

Отримайте нові знання

Взяти участь











© Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


Бажаєте скачати файл?!



Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Приєднуйтесь до команди професійних бухгалтерів

і я інформуватиму вас про:

➤ головні зміни в законодавстві
➤ методи розв'язання складних робочих ситуацій
➤ зручні сервіси для роботи

  Ольга Пастухова, головний редактор порталу «Бюджетник»

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль