Головбух: Бюджет

Преміювання працівників бюджетних установ у деталях

 • 23 березня 2018
 • 75037

Успішне виконання роботи може завершуватися не тільки отриманням заробітної плати, а й премії. Таке заохочення стимулює працівників сумлінніше виконувати свою роботу. Розберемося в основних аспектах преміювання у статті.

Премія виплачується понад основну зарплату, але є її складовою частиною. Преміюванням вважається грошове заохочення працівника за високу якість виконаного завдання. Виплачувати таке «заохочення» слід з урахуванням вимог чинного законодавства.

Нормативно-правова база преміювання працівників бюджетних установ

Кодекс законів про працю України (далі – КЗпП) статтею 97 дозволяє установам самостійно встановлювати у колективному договорі систему і форму оплати праці, трудові норми, тарифні ставки та посадові оклади, розміри і правила виплати доплати, надбавки, премії, винагороди, заохочувальних і компенсаційних виплат. Однак установи повинні орієнтуватися на законодавчі норми.

Основним нормативно-правовим документом, який регулює оплату праці бюджетних працівників, є постанова КМУ «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» від 30.08.2002 № 1298 (далі – Постанова № 1298). На ній базуються інші постанови КМУ, що уточнюють правила оплати праці в конкретних сферах діяльності бюджетних установ.

Положення про преміювання працівників бюджетних установ

Оскільки ст. 97 КЗпП дозволяє установі самій встановлювати умови оплати праці, то і дозволяє розробляти та стверджувати положення про виплату премій у вигляді додатку до колективного договору. Положення про преміювання повинне регулювати права працівників на премію, визначати умови її виплати, розмір, категорії працівників, яким вона встановлюється.

Орієнтовні розділи положення:

 1. Загальні положення;
 2. Умови та порядок преміювання. Зазначають умови виплати премій для усіх категорій працівників, її розміри, нарахування та порядок сплати, умови позбавлення;
 3. Прикінцеві положення. Вказують порядок внесення змін до Положення про преміювання працівників бюджетних установ та вирішення спірних ситуацій.

Аби правильно скласти власне положення, розгляньте зразок.

Положення про преміювання працівників ЗРАЗОК

Положення про преміювання працівників зразок

Преміювальний фонд

Кошти на щомісячні премії співробітникам закладають у кошторис бюджетної установи на основі положення про преміювання працівників бюджетних установ. Разові заохочення виплачуються з економії фонду оплати праці. Використання на премії економії теж треба зазначати в положенні.

Преміювання працівників бюджетних установ у деталях Увага! Преміювання працівників бюджетних установ можливе в межах фонду оплати праці, затвердженому в кошторисі установи (пп. «в» п. 4 Постанови № 1298).

Наказ про виплату премій

Підставою для нарахування премії є наказ про преміювання, який видає керівник установи. У ньому зазначається вид премії, розмір та за які результати роботи чи досягнення преміюють. Розмір вказують, зазвичай, у відсотках до посадового окладу для окремої категорії працівників. Керівник погоджує наказ із профспілковою організацією бюджетної установи.

Преміювання працівників бюджетних установ у деталях Увага! Премія розраховується з окладу за фактично відпрацьований час у місяці, за який преміюють. 

Види премій бюджетникам

Види премій регламентовані Інструкцією зі статистики заробітної плати від 13.01.2004 № 5. Їх можна поділити на ті, що:

 1. входять у додаткову заробітну плату (п. 2.2 Інструкції). Вони пов'язані з високими результатами у роботі та мають систематичний характер;
 2. належать до заохочувальних і компенсаційних виплат (п. 2.3 Інструкції) та вирізняються одноразовістю. Це винагороди за річну роботу, вислугу років раз на рік, за спеціальними системами преміювань за рішенням уряду, за винахідництво, впровадження нових технологій, виконання особливо важливих завдань, заохочення за конкретну працю та інші.

Критерії преміювання працівників бюджетних установ

КЗпП визначає такі умови преміювання працівників бюджетних установ:

 • ст. 97 — преміювання має стимулювати до досягнення результату, якісної та результативної праці;
 • ст. 143 — можна застосовувати будь-які заохочення відповідно до положення про преміювання працівників бюджетних установ.

Отже, серед основних критеріїв преміювання робітників:

 • якісна та сумлінна праця;
 • бездоганне виконання обов'язків за посадовою інструкцією;
 • ініціативна та результативна праця;
 • виконання правил внутрішнього розпорядку;
 • досягнення, що сприяють розвитку і підвищенню рівня установи та інші.

Розмір премії має межі

Преміювання працівників бюджетних установ, за п. 4 Постанови № 1298, обмежене фондом оплати праці, затвердженим у кошторисі установи. Інших обмежень такої виплати законодавство та галузеві нормативно-правові акти не передбачають. Положення про преміювання працівників бюджетних установ також не повинне обмежувати розмір премій.

Преміювання новоприйнятих працівників

Для виплати премії в перший місяць роботи необхідні наступні умови:

 • працівник повинен своєчасно, якісно і в повному обсязі виконати посадові обов'язки;
 • це має бути прописано в положенні про преміювання;
 • виплата в межах фонду оплати праці, затвердженого у кошторисі установи.

Премії працівникам за контрактом

Оскільки контракт є формою трудового договору (ст. 21 КЗпП), який декламує права, обов'язки і відповідальність сторін, умови праці та її оплати, які встановлюються за угодою сторін, за контрактом теж можлива виплата премії. Для цього керівник повинен видати наказ, а надання премії контрактникам має бути прописане в положенні про преміювання працівників бюджетних установ.

Позбавлення премій працівників

КЗпП ст. 97 передбачає умови для позбавлення працівників премії або її зменшення за:

 • порушення правил внутрішнього трудового розпорядку;
 • порушення вимог посадової інструкції;
 • запізнення на роботу чи передчасне завершення роботи;
 • порушення наказів керівника установи;
 • прогули;
 • відвідування роботи у нетверезому стані та інші порушення, передбачені внутрішніми правилами установи.

Позбавлення преміювання працівників бюджетних установ або зменшення премії ухвалює керівник. На підставі доповідної записки керівника відділу про скоєне працівником порушення, керівник установи видає наказ про зменшення чи позбавлення премії.

Податкова соціальна пільга 2019: визначаємо нові розміри

Іван Левадськийексперт з бухобліку та оподаткування в бюджетній сфері, Київ
Із кожної зарплати чи іншого доходу працівника бухгалтер утримує ПДФО і військовий збір. Однак деякі доходи взагалі не оподатковуються, а до зарплати може застосовуватись податкова соціальна пільга. З’ясуємо, який розмір вона матиме у 2019 році та як її застосувати.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи
Отримайте нові знання
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Бажаєте скачати файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Зареєструватися