text
Головбух: Бюджет

Преміювання працівників бюджетних установ у деталях

 • 23 березня 2018
 • 32302

Успішне виконання роботи може завершуватися не тільки отриманням заробітної плати, але й премії. Таке заохочення стимулює робітників до праці, та останнім часом не є поширеним явищем через нестачу коштів установам. Оскільки премія все ж таки передбачена законодавством, розберемося в основних аспектах преміювання у статті.

Премія виплачується понад основної зарплати, але є її складовою частиною, хоча і не постійною. Преміюванням вважається заохочення працівника за працю вище середнього рівня чи очікуваного результату, за високу якість виконаного завдання. Ця процедура передбачає використання правил, згідно чинного законодавства.

Нормативно – правова база преміювання працівників бюджетних установ

Кодекс законів про працю України (далі – КЗпП) абзацом 2 статтею 97 передбачає право робітників на оплату праці та дозволяє установам самостійно встановлювати у колективному договорі систему і форму оплати праці, трудові норми, тарифні ставки та посадові оклади, розміри і правила виплати доплати, надбавки, премії, різних винагород та заохочувальних і компенсаційних виплат. Але це не повинно суперечити чинному законодавству.

 Щодо виплати премій до професійних свят і святкових днів робітникам ОМС

Основним нормативно-правовим документом регулюючим оплату праці бюджетних співробітників є Постанова КМУ «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» від 30.08.2002 № 1298 (далі – Постанова № 1298). На ній базуються окремі постанови КМУ, що уточнюють правила оплати праці робітників в залежності від сфери бюджетних установ.

Положення про преміювання працівників бюджетних установ

Оскільки ст. 97 КЗпП передбачає установі самій встановлювати умови оплати праці, то і дозволяє розробляти та стверджувати положення про виплату премій у вигляді додатку до колективного договору. Як складова частина діючої в установі оплати праці, положення про преміювання повинно регулювати право робітника на премію і відповідати вимогам законодавства. Та має включати умови її розміру, виплати та категорії працівників, яким вона встановлюється. Орієнтовні розділи положення:

1. Загальні положення;

2. Умови та порядок преміювання. Зазначають умови виплати премій для усіх категорій працівників, її розміри, нарахування та порядок сплати, умови позбавлення;

3) Прикінцеві положення. Вказують порядок внесення змін до Положення про преміювання працівників бюджетних установ та вирішення спірних ситуацій.

► Надбавка за вислугу років: кому і скільки

Також з положенням про преміювання потрібно обов'язково ознайомити всіх робітників бюджетної організації.

Преміювальний фонд

Кошти на щомісячні премії співробітникам закладаються в кошторисі бюджетної організації, на основі положення про преміювання працівників бюджетних установ, виходячи з розміру премій та кола робітників, категорії яких її отримують. Разові заохочування виплачуються з економії фонду оплати праці. Використання на премії економії, теж треба обов'язково зазначати в положенні.

Преміювання працівників бюджетних установ у деталях Увага! Преміювання працівників бюджетних установ, згідно пп. «в» п. 4 Постанови № 1298, обмежується фондом оплати праці, затвердженим у кошторисі установи.

Наказ про виплату премій

Єдиною підставою для нарахування премії бухгалтеру може бути наказ керівника організації про її призначення. У ньому повинно зазначатися вид премії, розмір та за які результати чи досягнення преміюють. Розмір вказують, частіше, у відсотках до посадового окладу для окремої категорії робітників. Наказ погоджується з профспілковою організацією бюджетної установи.

Преміювання працівників бюджетних установ у деталях Увага! Оскільки премія розраховується з окладу, то нарахування проводять пропорційно фактично відпрацьованому часу в місяці, за який преміюють. 

Види премій бюджетним робітникам

З преміювання працівників бюджетних установ витікають  наступні види премій регламентовані Інструкцією зі статистики заробітної плати від 13.01.2004 р. № 5, які можна поділити на:

1) ті, що включені у додаткову заробітну плату (п. 2.2). Вони пов'язані з високими результатами у виробничому процесі та мають систематичний характер;

2) що відносять до заохочувальних і компенсаційних виплат (п. 2.3) та різняться одноразовим характером. Тобто: винагороди за річну роботу, винагороди за вислугу років раз на рік, премії з спеціальними системами преміювань за рішенням уряду, за винахідництво, за впровадження нових технологій, за виконання особо важливих завдань, заохочення за конкретну працю та інші.

 Доплата до мінімальної заробітної плати: як розрахувати

Критерії преміювання працівників бюджетних установ

Згідно КЗпП визначені такі умови призначення премій:

 • ст. 97 вказує на те, що преміювання повинно орієнтувати робітника досягнення результату, стимулювати на якісну та результативну працю;
 • ст. 143 – до співробітників можна застосовувати будь-які заохочення, згідно положення про преміювання працівників бюджетних установ, що додається до колективного договору та встановлених у правилах внутрішнього розпорядку установи.

► Премія за кілька виконаних завдань: чи можливо

Отже, можна вивести основні критерії преміювань робітників:

 • якісна та сумлінна праця;
 • бездоганне виконання обов'язків за посадовою інструкцією;
 • ініціативна та результативна праця;
 • безумовне виконання правил внутрішнього розпорядку;
 • досягнення, що сприяють розвитку і підвищенню рівня установи та інші.

Розмір премії має границі

Преміювання працівників бюджетних установ, згідно п. 4 Постанови № 1298 обмежено фондом оплати праці, що затверджено у кошторисі установи та вважається єдиним граничним обмеженням. Прямі обмеження такої виплати законодавством та галузевими нормативно-правовими актами не передбачено. Положення про преміювання працівників бюджетних установ також не повинно мати границі для розміру премій.  

 Щодо врахування премій при обчисленні середньої зарплати

Преміювання новоприйнятих працівників

Для виплати премії робітнику в перший місяць роботи необхідні наступні умови:

 • працівник повинен своєчасно, якісно і в повному обсязі виконати посадові обов'язки;
 • це повинно бути прописано в положенні про преміювання;
 • бути в межах фонду оплати праці, затвердженого у кошторисі установи.

Премії працюючим за контрактом

Оскільки контракт є формою трудового договору (ст. 21 КЗпП), який прописує права, обов'язки і відповідальність сторін, умови праці та її оплати, що встановлюються за угодою сторін, то можлива виплата премії такому працівнику. Для цього потрібно видати наказ керівника, якщо надання премії контрактникам прописано в положенні про преміювання працівників бюджетних установ.

 Доплати в бюджетних установах: кому і коли встановлюють

Позбавлення премій працівників

КЗпП ст. 97 передбачає також умови для позбавлення працівників премії або її зменшення:

 • порушення правил внутрішнього трудового розпорядку;
 • порушення вимог посадової інструкції;
 • запізнення на роботу чи передчасне завершення роботи;
 • порушення наказів керівника установи;
 • прогули;
 • відвідування роботи у нетверезому стані та інші порушення передбачені внутрішніми правилами установи.

 Економія фонду оплати праці: як правильно використати

Документальне оформлення позбавлення преміювання

Позбавлення преміювання працівників бюджетних установ або зменшення премії ухвалює керівник. На підставі доповідної записки керівника відділу про скоєне працівником порушення, керівник установи видає наказ про зменшення чи позбавлення премії.  

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи
Отримайте нові знання
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Бажаєте скачати файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Приєднуйтесь до команди професійних бухгалтерів

заповніть форму та отримайте матеріали про:

➤ головні зміни в законодавстві
➤ методи розв'язання складних робочих ситуацій
➤ зручні сервіси для роботи

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль