Головбух: Бюджет

Амортизація основних засобів: особливості нарахування

 • 6 березня 2018
 • 8347
експерт з бухобліку та оподаткування в бюджетній сфері, Київ

Основні засоби є невід’ємною частиною майна чи не кожного суб’єкта господарювання. Коли установа використовує економічні вигоди, втілені в цих основних засобах, їх залишкова вартість зменшується. Амортизація основних засобів дає змогу правильно відобразити їх вартість. З’ясуємо, як її застосовувати.

Основні засоби установи обліковують згідно з:

Амортизація основних засобів не є виключенням. Цими актами не лише встановлюють правила її обліку, а й правила її нарахування. Розглянемо їх детальніше.

Податкова соціальна пільга 2019: визначаємо нові розміри

Іван Левадськийексперт з бухобліку та оподаткування в бюджетній сфері, Київ
Із кожної зарплати чи іншого доходу працівника бухгалтер утримує ПДФО і військовий збір. Однак деякі доходи взагалі не оподатковуються, а до зарплати може застосовуватись податкова соціальна пільга. З’ясуємо, який розмір вона матиме у 2019 році та як її застосувати.

Правила обчислення амортизації основних засобів

Серед правил, за якими нараховують амортизацію, можна виділити наступні.

 ☛ якщо основні засоби визнано активом та встановлено період їх корисного використання, амортизація основних засобів обчислюється не виходячи за рамки цього періоду

 ☛ якщо основний засіб реконструюють, дообладнують, добудовують, модернізують чи консервують, його амортизацію призупиняють у місяці, який настав після місяця, у якому цей основний засіб переведено на виконання цих робіт. Також її не нараховують, якщо до основного засобу обмежено доступ у зв’язку з окупацією та/або проведенням АТО

 ☛ амортизація основних засобів обчислюється рівними частинами щокварталу на відповідну дату балансу чи на річну розподіляючи вартість, яку амортизують

 ☛ щоб обчислити вартість, яку амортизують, потрібно від первісної чи переоціненої вартості основного засобу відняти його ліквідаційну вартість

 ☛ амортизація основних засобів починається з місяця, який настав після місяця, у якому відповідний об’єкт визнано корисним для застосування і його введено в експлуатацію

 ☛ коли основний засіб вибуває, його вартість амортизують у місяці вибуття цього засобу, а припиняють амортизувати — з наступного місяця

 ☛ нарахування зносу на основні засоби полягає у збільшенні його суми на суму обчисленої на відповідну дату балансу амортизації

 ☛ обчислену суму амортизації зазначають у бухобліку у гривнях з двома знаками після коми, тобто з копійками

Методи обчислення амортизації і зносу

Нараховувати амортизацію основних засобів (крім інших необоротних активів) можна методом:

 • прямолінійним;
 • зменшення залишкової вартості;
 • прискореного зменшення залишкової вартості;
 • кумулятивним;
 • виробничим.

Залежно від виду об’єкта, який обліковують на субрахунку 1010 «Інвестиційна нерухомість», метод амортизації різниться. Амортизація основних засобів, які обліковують на інших субрахунках, обчислюється за прямолінійним методом.

Особливістю цього методу є обчислення спершу річної суми амортизації. 

Річна сума амортизації = вартість, яку амортизують, ÷ період, протягом якого основний засіб корисно буде використовувати

Отриманий результат зазначатимемо в бухобліку за умови, що установа обрала спосіб, за яким амортизація основних засобів обчислюється на річну дату балансу.

Якщо спосіб амортизації поквартальний, слід отриманий результат розділити на 4 (квартали), і лише тоді відображати в бухобліку.

Якщо основний засіб вибуває, амортизацію у місяці вибуття обчислюють діленням отриманого результату на 12 (календарних місяців).

Нарахування зносу на основні засоби бухгалтер проводить після обчислення амортизації. Тобто він збільшує суму зносу відповідного активу на суму обчисленої ним амортизації.

Строки нарахування амортизації

Нараховувати амортизацію слід протягом усього строку експлуатації об’єкта основних засобів. Такий строк встановлює установа і фіксує в розпорядчому акті, коли зараховує основний засіб на баланс. Тобто строк експлуатації зазначаємо у:

 • акті приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів у розділі «Висновок комісії»;
 • наказі (розпорядженні) на введення в експлуатацію об’єкта основних засобів.

Припиняємо нараховувати амортизацію, якщо основний засіб:

 • дообладнуємо,
 • реконструюємо,
 • модернізуємо,
 • добудовуємо,
 • консервуємо.

Основні засоби, вартість яких не амортизують

Як і коли нараховувати амортизацію ми з’ясували. Та перш ніж застосовувати ці знання на практиці, не забудьте перевірити, чи потрібно узагалі нараховувати амортизацію. Позаяк амортизація нараховується не на всі основні засоби. Зокрема на ті, вартість яких обліковують на субрахунках:

 • 1011 «Земельні ділянки»;
 • 1012 «Капітальні витрати на поліпшення земель».
 • 1017 «Тварини та багаторічні насадження» — лише тварини, які в лабораторіях використовують для дослідів, і багаторічні насадження, вік яких на дату балансу не дає отримувати плоди.

Облік амортизації і зносу

У бухобліку вартість господарських операцій на відповідних субрахунках відображають методом подвійного запису. Якщо основні засоби, у т. ч. інвестиційну нерухомість, використовують у ході основної діяльності установи, амортизація основних засобів відображатиметься кореспонденцією субрахунків:

Суть госпоперації

Кореспонденція субрахунків

Д-т

К-т

 Нараховуємо амортизацію (знос) на:

 інвестиційну нерухомість

 8014 «Амортизація»

 1414 «Знос інвестиційної нерухомості»

 основні засоби

 1411 «Знос основних засобів»

Коли їх використовують під час надання послуг, виконання робіт чи виготовлення продукції, нарахування зносу на основні засоби відображають кореспонденцією субрахунків:

Суть госпоперації

Кореспонденція субрахунків

Д-т

К-т

 Нараховуємо амортизацію (знос) на:

 інвестиційну нерухомість

 8114 «Амортизація»

 1414 «Знос інвестиційної нерухомості»

 основні засоби

 1411 «Знос основних засобів»

Амортизація основних засобів, у т. ч. інвестиційної нерухомості, обчислюється у призначеному для цього документі — Розрахунку амортизації основних засобів (крім інших необоротних матеріальних активів) за відповідний період звітного року, форма якого затверджена наказом Мінфіну від 13.09.2016 № 818 (див. нижче).

Розрахунок амортизації основних засобів

Розрахунок амортизації основних засобів

Амортизація основних засобів: особливості нарахування Скачати  Розрахунок амортизації основних засобів (крім інших необоротних матеріальних активів).

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи
Отримайте нові знання
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Бажаєте скачати файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Зареєструватися