План рахунків бухгалтерського обліку 2018

4753
ЛЕВАДСЬКИЙ Іван
експерт з бухобліку та оподаткування в бюджетній сфері, Київ
2017 рік був вирішальним у наближенні системи бухгалтерського обліку до вимог міжнародних стандартів. І основним інструментом модернізації цієї системи став план рахунків, який практично забезпечує її реалізацію, дає змогу формувати достовірну та прозору звітність. Про нього й ітиметься у статті.

Усі процеси, операції в діяльності бюджетних установ, інших юридичних осіб, кодує бухгалтерія подвійним записом синтетичних чи аналітичних рахунків, аби відобразити їх сумовий вираз у бухгалтерському обліку. Аналітичні рахунки установа може вводити до окремих синтетичних субрахунків, а от синтетичні субрахунки — це сталі величини. Їх визначає План рахунків бухгалтерського обліку в державному секторі затверджений наказом Мінфіну від 31.12.2013 № 1203.

Установи — це розпорядники коштів державного або місцевого бюджету. Вони обирають лише ті синтетичні субрахунки, третя цифра яких дорівнює одиниці (1). Синтетичні субрахунки, третя цифра яких дорівнює двійці (2), обирають фонди: ФСС, ПФУ тощо. Цей план рахунків бухгалтерського обліку застосовують з 2017 року усі бюджетні установи без винятку.

Як впровадити план рахунків

Щоб бухгалтер відображав господарські операції у бухгалтерському обліку за аналітичними рахунками до синтетичних субрахунків, спершу їх слід затвердити. Як правило, їх перелік за кодами й назвами затверджують окремим додатком до наказу про організацію бухгалтерського обліку. Після цього план рахунків бухгалтерського обліку міститиме синтетичні рахунки й субрахунки та аналітичні рахунки до цих субрахунків.

Три правила переходу на новий План рахунків

Наприклад, до субрахунку 6311 «Розрахунки з бюджетом за податками і зборами» доцільно ввести аналітичні рахунки в розрізі кожного податку, який сплачує установа:

 • 63111 «ПДВ»;
 • 63112 «ПДФО»;
 • 63113 «Військовий збір» тощо.

Чи всі класи застосовувати

План рахунків бухгалтерського обліку 2018 року містить 10 класів. Установи — розпорядники коштів державного або місцевого бюджету використовують лише 9 з них:

клас 1

 Нефінансові активи 

клас 2

 Фінансові активи 

клас 3

 Кошти

клас 4

 Розрахунки

клас 5

 Капітал та фінансовий результат 

клас 6

 Зобов’язання

клас 7

 Доходи

клас 8

 Витрати

клас 0

 Позабалансові рахунки 

Робочий план рахунків

Після затвердження додатком до наказу про організацію бухгалтерського обліку переліку аналітичних рахунків до синтетичних субрахунків, установа може користуватися робочим планом рахунків.

► Робочий план рахунків бухгалтерського обліку розпорядника бюджетних коштів скачати можна тут.

► Робочий план рахунків бухгалтерського обліку державних цільових фондів скачайте тут.

План рахунків бухгалтерського обліку таблиця

Робочий План рахунків бухгалтерського обліку

Просто скачати план рахунків бухгалтерського обліку мало. Потрібно на його основі розробити робочий, який враховуватиме усю специфіку діяльності установи, її організаційну структуру. Адже у одній установі аналітичні рахунки будуть складатись до одних субрахунків, а в іншій — до інших.

Наприклад, держорган, який має структурні підрозділи у різних районах області, обліковуватиме основні засоби, НМА, нематеріальні активи, запаси тощо у розрізі аналітичних рахунків — найменувань структурних підрозділів. Держорган, який таких підрозділів немає, ці аналітичні рахунки не складатиме.

План рахунків бюджетних установ індивідуальний для кожної установи ще й тому, що залежить від вибраних нею варіантів методу обліку, оцінки активів установи, що зазначені у положенні про облікову політику.

Так, обліковувати запаси установа може за найменуванням або за однорідною групою чи їх видом. Транспортно-заготівельні витрати можуть узагальнюватись на окремому субрахунку або в розрізі аналітичних рахунків за окремими групами запасів.

Новації 2018 року

План рахунків 2018 року не змінився, а от порядок його застосування було оновлено за такими синтетичними субрахунками:

 • 1017 «Тварини та багаторічні насадження»;
 • 1711 «Довгострокові біологічні активи рослинництва»;
 • 1713 «Поточні біологічні активи рослинництва».

Обліковуємо біологічні активи по-новому

На субрахунку 1017 у 2018 році обліковуємо плодоносні рослини, що пов’язані із сільськогосподарською діяльністю установи, а на субрахунках 1711 і 1713 — інші плодоносні рослини.

Кореспонденція субрахунків

Додатком до положення про облікову політику затверджують кореспонденцію субрахунків бухобліку на основі рахунків, субрахунків, що містить робочий план бухгалтерських рахунків. Її складають на основі типової кореспонденції. Якщо в ній немає господарських операцій, які установа проводить у процесі своєї діяльності, ця установа доповнює власну кореспонденцію субрахунків новими записами.

Відображення в обліку

Усі операції, що мають сумовий вираз, бухгалтер установи відображає методом подвійного запису із застосуванням рахунків, що містить затверджений план рахунків у додатку до наказу про організацію бухгалтерського обліку. Ці записи відображають у меморіальних ордерах № 1-17, форми яких затверджені наказом Мінфіну від 08.09.2017 № 755, а узагальнюють їх у книзі «Журнал головна». Саме завдяки плану рахунків можливо відобразити ту чи іншу господарську операцію в бухгалтерських книгах.

Складання фінансової звітності

План рахунків важливий документ. За допомогою субрахунків, які в ньому містяться, можна не лише відобразити в обліку ту чи іншу операцію, а й скласти фінансову звітність:

За допомогою субрахунків, що містить план рахунків бюджетних установ, бухгалтер складає меморіальні ордери, книгу «Журнал головна», які є підставою для складання фінансової звітності. Більше того, за допомогою субрахунків чи аналітичних рахунків у примітках до фінансової звітності вдасться розкрити відомості про дохід від надання послуг, необмінних операцій тощо.

Складання бюджетної звітності

План рахунків бухгалтерського обліку 2018 є документом установи, згідно з яким вона відображає господарські операції в бухобліку. Меморіальні ордери і книга «Журнал головна» є підставою не лише для складання фінансової звітності, а й бюджетної.

Відповідальність

За ведення бухгалтерського обліку з порушенням установленого порядку передбачено адміністративну відповідальність у вигляді штрафу (ст. 164-2 КУпАП). Якщо робочий план рахунків установа не затвердила як додаток до наказу про організацію бухгалтерського обліку, користується аналітичними рахунками до синтетичних рахунків, які жодним документом не затверджені, за результатами ревізії органи контролю накладуть на керівника установи й головного бухгалтера штраф у розмірі 136-255 грн.Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи

Освітні заходи

Отримайте нові знання

Взяти участь

© Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


Бажаєте скачати файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Приєднуйтесь до команди професіоналів

Заповніть форму та отримайте:

 • допомогу у розв'язанні складних робочих ситуацій
 • запрошення на освітні заходи
 • сповіщення про бухгалтерські новини

 • Щиро ваш, портал «Бюджетник»

  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль