Головбух: Бюджет

План рахунків бухгалтерського обліку 2018

  • 28 лютого 2018
  • 29669
експерт з бухобліку та оподаткування в бюджетній сфері, Київ

2017 рік був вирішальним у наближенні системи бухгалтерського обліку до вимог міжнародних стандартів. І основним інструментом модернізації цієї системи став план рахунків, який практично забезпечує її реалізацію, дає змогу формувати достовірну та прозору звітність. Його й розглянемо.

Усі процеси, операції в діяльності бюджетних установ, інших юридичних осіб, кодує бухгалтерія подвійним записом синтетичних чи аналітичних рахунків, аби відобразити їх сумовий вираз у бухгалтерському обліку. Аналітичні рахунки установа може вводити до окремих синтетичних субрахунків, а от синтетичні субрахунки — це сталі величини. Їх визначає План рахунків бухгалтерського обліку в державному секторі, затверджений наказом Мінфіну від 31.12.2013 № 1203.

Установи — це розпорядники коштів державного або місцевого бюджету. Вони обирають лише ті синтетичні субрахунки, третя цифра яких дорівнює одиниці (1). Синтетичні субрахунки, третя цифра яких дорівнює двійці (2), обирають фонди: ФСС, ПФУ тощо. Цей план рахунків бухгалтерського обліку застосовують з 2017 року усі бюджетні установи без винятку.

Прожитковий мінімум 2019 і на що він вплине

Іван Левадськийексперт з бухобліку та оподаткування в бюджетній сфері, Київ
Як змінився прожитковий мінімум 2019 року та чого очікувати у 2020-2021 роках? Як прожитковий мінімум вплинув на розміри посадових окладів працівників з оплатою праці за ЄТС? Для вас — дві зручні таблиці.

Як впровадити план рахунків

Щоб бухгалтер відображав господарські операції у бухгалтерському обліку за аналітичними рахунками до синтетичних субрахунків, спершу їх слід затвердити. Як правило, їх перелік за кодами й назвами затверджують окремим додатком до наказу про організацію бухгалтерського обліку. Після цього план рахунків бухгалтерського обліку міститиме синтетичні рахунки й субрахунки та аналітичні рахунки до цих субрахунків.

Наприклад, до субрахунку 6311 «Розрахунки з бюджетом за податками і зборами» доцільно ввести аналітичні рахунки в розрізі кожного податку, який сплачує установа:

  • 63111 «ПДВ»;
  • 63112 «ПДФО»;
  • 63113 «Військовий збір» тощо.

Класи плану рахунків

План рахунків бухгалтерського обліку 2018 року містить 10 класів. Установи — розпорядники коштів державного або місцевого бюджету використовують лише 9 з них:

Клас 1. Нефінансові активи

План рахунків: Клас 1
Відкрити

Клас 2: Фінансові активи

План рахунків: Клас 2
Відкрити

Клас 3. Кошти бюджетів та розпорядників бюджетних коштів

План рахунків: Клас 3
Відкрити

Клас 4. Розрахунки

План рахунків: Клас 4
Відкрити

Клас 5. Капітал та фінансовий результат

План рахунків: Клас 5
Відкрити

Клас 6. Зобов’язання

План рахунків: Клас 6
Відкрити

Клас 7. Доходи

План рахунків: Клас 7
Відкрити

Клас 8. Витрати

План рахунків: Клас 8
Відкрити

Клас 9. Позабалансові та управлінські рахунки бюджетів та державних цільових фондів

План рахунків: Клас 9
Відкрити

Клас 0. Позабалансові рахунки розпорядників бюджетних коштів та державних цільових фондів

План рахунків: Клас 0
Відкрити

Увесь План рахунків бухгалтерського обліку скачати:

План рахунків бухгалтерського обліку скачати word    План рахунків бухгалтерського обліку скачати pdf

Робочий план рахунків

Після затвердження додатком до наказу про організацію бухгалтерського обліку переліку аналітичних рахунків до синтетичних субрахунків, установа може користуватися робочим планом рахунків.

► Робочий план рахунків бухгалтерського обліку розпорядника бюджетних коштів скачати можна тут.

► Робочий план рахунків бухгалтерського обліку державних цільових фондів скачайте тут.

План рахунків бухгалтерського обліку таблиця
Відкрити

Просто скачати план рахунків бухгалтерського обліку мало. Потрібно на його основі розробити робочий, який враховуватиме усю специфіку діяльності установи, її організаційну структуру. Адже у одній установі аналітичні рахунки будуть складатись до одних субрахунків, а в іншій — до інших.

Наприклад, держорган, який має структурні підрозділи у різних районах області, обліковуватиме основні засоби, НМА, нематеріальні активи, запаси тощо у розрізі аналітичних рахунків — найменувань структурних підрозділів. Держорган, який таких підрозділів немає, ці аналітичні рахунки не складатиме.

План рахунків бюджетних установ індивідуальний для кожної установи ще й тому, що залежить від вибраних нею варіантів методу обліку, оцінки активів установи, що зазначені у положенні про облікову політику.

Так, обліковувати запаси установа може за найменуванням або за однорідною групою чи їх видом. Транспортно-заготівельні витрати можуть узагальнюватись на окремому субрахунку або в розрізі аналітичних рахунків за окремими групами запасів.

Новації 2018 року

План рахунків 2018 року не змінився, а от порядок його застосування було оновлено за такими синтетичними субрахунками:

  • 1017 «Тварини та багаторічні насадження»;
  • 1711 «Довгострокові біологічні активи рослинництва»;
  • 1713 «Поточні біологічні активи рослинництва».

На субрахунку 1017 у 2018 році обліковуємо плодоносні рослини, що пов’язані із сільськогосподарською діяльністю установи, а на субрахунках 1711 і 1713 — інші плодоносні рослини.

Кореспонденція субрахунків

Додатком до положення про облікову політику затверджують кореспонденцію субрахунків бухобліку на основі рахунків, субрахунків, що містить робочий план бухгалтерських рахунків. Її складають на основі типової кореспонденції. Якщо в ній немає господарських операцій, які установа проводить у процесі своєї діяльності, ця установа доповнює власну кореспонденцію субрахунків новими записами.

Відображення в обліку

Усі операції, що мають сумовий вираз, бухгалтер установи відображає методом подвійного запису із застосуванням рахунків, що містить затверджений план рахунків у додатку до наказу про організацію бухгалтерського обліку. Ці записи відображають у меморіальних ордерах № 1-17, форми яких затверджені наказом Мінфіну від 08.09.2017 № 755, а узагальнюють їх у книзі «Журнал головна». Саме завдяки плану рахунків можливо відобразити ту чи іншу господарську операцію в бухгалтерських книгах.

Складання фінансової і бюджетної звітності

План рахунків важливий документ. За допомогою субрахунків, які в ньому містяться, можна не лише відобразити в обліку ту чи іншу операцію, а й скласти фінансову звітність:

За допомогою субрахунків, що містить план рахунків бюджетних установ, бухгалтер складає меморіальні ордери, книгу «Журнал головна», які є підставою для складання фінансової звітності. Більше того, за допомогою субрахунків чи аналітичних рахунків у примітках до фінансової звітності вдасться розкрити відомості про дохід від надання послуг, необмінних операцій тощо.

План рахунків бухгалтерського обліку 2018 є документом установи, згідно з яким вона відображає господарські операції в бухобліку. Меморіальні ордери і книга «Журнал головна» є підставою не лише для складання фінансової звітності, а й бюджетної.

Відповідальність

За ведення бухгалтерського обліку з порушенням установленого порядку передбачено адміністративну відповідальність у вигляді штрафу (ст. 164-2 КУпАП). Якщо робочий план рахунків установа не затвердила як додаток до наказу про організацію бухгалтерського обліку, користується аналітичними рахунками до синтетичних рахунків, які жодним документом не затверджені, за результатами ревізії органи контролю накладуть на керівника установи й головного бухгалтера штраф у розмірі 136-255 грн.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи
Отримайте нові знання
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Бажаєте скачати файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Зареєструватися