Головбух: Бюджет

Як відбувається реєстрація податкових накладних

  • 16 лютого 2018
  • 9494
експерт з бухобліку та оподаткування в бюджетній сфері, Київ

Реєстрація податкових накладних 2018 року відбувається за оновленим порядком. Причина тому — зміни до Податкового кодексу України (ПК). Розглянемо, хто і в які терміни реєструє податкові накладні та розрахунки коригування до них.

Податкові накладні, як і розрахунки коригування до них, складають в електронній формі і обов’язково реєструють у Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН). Роблять це установи — постачальники послуг, які зареєстровані як платники ПДВ. Та є випадки, коли податкові накладні складає установа — отримувач товарів чи послуг, якщо вона є платником ПДВ. З’ясуємо, хто саме та за яких умов реєструє податкові накладні.

Хто реєструє податкові накладні

Податков накладні реєструє установа, що їх склала. Тобто якщо їх склала установа — постачальник послуг, реєструє їх теж вона.

Коли установа — платник ПДВ отримує товари і послуги від постачальника — нерезидента, реєстрація податкових накладних здійснюється безпосередньо цією установою, а не постачальником.

З розрахунками коригування, які має містити податкова накладна 2018, ситуація дещо інша. Їх реєструє установа — постачальник послуг, якщо їх склали до податкових накладних, які не видають установі — отримувачу товарів чи послуг (платнику ПДВ).

Складений установою — постачальником послуг розрахунок коригування до податкової накладної, яка складена на установу — отримувача послуг — платника ПДВ, реєструється так само, як і реєстрація податкових накладних установою — постачальником послуг за умови, що:

  • сума компенсації вартості послуг збільшується на користь установи — постачальника послуг;
  • зміна кількісних і вартісних показників за надані послуги не змінює суму вартості послуги.

Якщо сума компенсації вартості послуг зменшується на користь установи — постачальника послуг, такий розрахунок коригування реєструє установа — отримувач послуг, при цьому реєстрація податкових накладних мала б здійснюватися установою — постачальником послуг. Реєструє установа — отримувач послуг цей розрахунок після того, як отримає його від установи — постачальника послуг.

Розрахунок коригування реєструватиме установа — отримувач товарів чи послуг і тоді, коли податкова накладна складена на отримані товари чи послуги від нерезидента.

Які умови реєстрації податкових накладних

Реєстрація податкових накладних 2018 року і розрахунків коригування до них можлива за однієї умови — якщо сума ПДВ у них не перевищує суми ПДВ, яку обчислено за формулою, що у пункті 200-1.3 ПК.

Якщо ж сума ПДВ у них більша, установа має перерахувати з поточного реєстраційного рахунку різницю цієї суми на реєстраційний рахунок у системі електронного декларування ПДВ. Лише після цього здійснюється реєстрація податкових накладних і розрахунків коригування до них.

ПДФО для бюджетників: перерахувати і не помилитися

Як відбувається реєстрація податкових накладних
Олеся СКРИМОВСЬКА головний редактор тижневика "Головбух: Бюджет", у минулому головний бухгалтер
Установи мають право перераховувати ПДФО за будь-який період і в будь-яких випадках. Зазвичай це роблять для самоперевірки. Проте є й обов’язковий перерахунок — річний. Його проводять, коли нараховують зарплату за останній місяць звітного року, тобто в грудні. То як провести перерахунок ПДФО у грудні? Хто і яку податкову соціальну пільгу мав отримувати у 2018 році? Яка відповідальність за порушення законодавства? Будьте в курсі!

Які терміни реєстрації податкових накладних 2018 року

Установа — платник ПДВ реєструє податкові накладні і розрахунки коригування до них у строки, які залежать від дати складання цих документів або дати їх отримання установою — отримувачем товарів чи послуг (покупцем). Строки реєстрації податкових накладних 2018 року і розрахунків коригування до них, наведемо у таблиці.

Строки реєстрації податкових накладних і розрахунків коригування

Вид документа

Період складання документа

(число і місяць)

Дата отримання покупцем (число і місяць)

Строк реєстрації

(число і місяць)

Початок

Кінець

Початок

Кінець

(гранична дата)

 Податкова накладна

1 пм

15 пм

-

1 пм

30 (31) пм

16 пм

30 (31) пм

-

16 пм

15 нм

 Розрахунок коригування, коли сума компенсації на користь продавця (постачальника):

 збільшується або не змінюється

1 пм

15 пм

-

1 пм

30 (31) пм

16 пм

30 (31) пм

-

16 пм

15 нм

 зменшується

-

-

1 пм

1 пм

15 пм

-

-

2 пм

2 пм

16 пм

-

-

3 пм

3 пм

17 пм

-

-

 Умовні скорочення:

 пм — поточний місяць;

 нм — наступний місяць.

Якщо продавець товарів не зареєстрував податкові накладні, в установи — покупця (платника ПДВ) немає підстав для відображення податкового кредиту з такої операції. Якщо й протягом 1095 календарних днів не буде здійснена реєстрація податкових накладних 2018 року, установа — покупець втратить право на податковий кредит.

Якщо податкові накладні зареєстровано пізніше, установа — покупець зможе відобразити податковий кредит лише в тому періоді, коли здійснена реєстрація податкових накладних.

Штрафи за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних

За невчасну реєстрацію податкових накладних чи розрахунків коригування установа — платник ПДВ сплатить штраф у відсотках від суми ПДВ. Розмір штрафу залежить від періоду прострочення реєстрації (див. табл.). Відлік цього періоду починається з дня, наступного за граничним днем, коли здійснюється реєстрація податкових накладних і розрахунків коригування за ПК, до дня фактичної реєстрації цих документів.

Розмір штрафу за несвоєчасну реєстрацію

Період, коли зареєстровано документи

Період прострочення,

к. дн.

Розмір штрафу,

% суми ПДВ

До початку перевірки ДФС

≤ 15

10

16-30

20

31-60

30

61-365

40

≥ 366

50

Під час перевірки ДФС

-

50

Як відбувається реєстрація податкових накладних За порушення порядку заповнення податкових накладних установа нестиме іншу відповідальність.

Штрафу не буде, якщо невчасно зареєстрували податкові накладні, які не надають установі — отримувачу та які склали на постачання товарів чи послуг:

  • звільнених від оподаткування;
  • оподатковуваних за нульовою ставкою.

Податкова соціальна пільга 2019: визначаємо нові розміри

Іван Левадськийексперт з бухобліку та оподаткування в бюджетній сфері, Київ
Із кожної зарплати чи іншого доходу працівника бухгалтер утримує ПДФО і військовий збір. Однак деякі доходи взагалі не оподатковуються, а до зарплати може застосовуватись податкова соціальна пільга. З’ясуємо, який розмір вона матиме у 2019 році та як її застосувати.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи
Отримайте нові знання
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Бажаєте скачати файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Зареєструватися