Реєстрація податкових накладних 2018

3227
ЛЕВАДСЬКИЙ Іван
експерт з бухобліку та оподаткування в бюджетній сфері, Київ
Реєстрація податкових накладних 2018 року відбуватиметься за оновленим порядком. Причина тому — зміни до Податкового кодексу України (ПК). Розглянемо, хто і в які терміни реєструє податкові накладні та розрахунки коригування до них.

Податкові накладні, як і розрахунки коригування до них, складають в електронній формі і обов’язково реєструють у Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН). Роблять це установи — постачальники послуг, які зареєстровані як платники ПДВ. Та є випадки, коли податкові накладні складає установа — отримувач товарів чи послуг, якщо вона є платником ПДВ. З’ясуємо, хто саме та за яких умов реєструє податкові накладні.

Хто реєструє податкові накладні

Податкові накладні реєструє установа, що їх склала. Тобто якщо їх склала установа — постачальник послуг, реєструє їх теж вона.

Коли установа — платник ПДВ отримує товари і послуги від постачальника — нерезидента, реєстрація податкових накладних здійснюється безпосередньо цією установою, а не постачальником.

З розрахунками коригування до податкових накладних ситуація дещо інша. Їх реєструє установа — постачальник послуг, якщо їх склали до податкових накладних, які не видають установі — отримувачу товарів чи послуг (платнику ПДВ).

Складений установою — постачальником послуг розрахунок коригування до податкової накладної, яка складена на установу — отримувача послуг — платника ПДВ, реєструється так само, як і реєстрація податкових накладних установою — постачальником послуг за умови, що:

 • сума компенсації вартості послуг збільшується на користь установи — постачальника послуг;
 • зміна кількісних і вартісних показників за надані послуги не змінює суму вартості послуги.

Якщо сума компенсації вартості послуг зменшується на користь установи — постачальника послуг, такий розрахунок коригування реєструє установа — отримувач послуг, при цьому реєстрація податкових накладних мала б здійснюватися установою — постачальником послуг. Реєструє установа — отримувач послуг цей розрахунок після того, як отримає його від установи — постачальника послуг.

Розрахунок коригування реєструватиме установа — отримувач товарів чи послуг і тоді, коли податкова накладна складена на отримані товари чи послуги від нерезидента.

► Розрахунок коригування до податкової накладної не зареєстрований в ЄРПН: чи можна зменшити податкові зобов’язання

Які умови реєстрації податкових накладних

Реєстрація податкових накладних 2018 року і розрахунків коригування до них можлива за однієї умови — якщо сума ПДВ у них не перевищує суми ПДВ, яку обчислено за формулою, що у пункті 200-1.3 ПК.

Якщо ж сума ПДВ у них більша, установа має перерахувати з поточного реєстраційного рахунку різницю цієї суми на реєстраційний рахунок у системі електронного декларування ПДВ. Лише після цього здійснюється реєстрація податкових накладних і розрахунків коригування до них.

ПДВ у бюджетних установах: підводні камені бухобліку

Коли реєструють податкові накладні

Установа — платник ПДВ реєструє податкові накладні і розрахунки коригування до них у строки, які залежать від дати складання цих документів або дати їх отримання установою — отримувачем товарів чи послуг (покупцем). Строки, у які здійснюється реєстрація податкових накладних і розрахунків коригування до них, наведемо у Таблиці 1.

Таблиця 1

Строки реєстрації податкових накладних і розрахунків коригування

Вид документа

Період складання документа

(число і місяць)

Дата отримання покупцем (число і місяць)

Строк реєстрації

(число і місяць)

Початок

Кінець

Початок

Кінець

(гранична дата)

 Податкова накладна

1 пм

15 пм

-

1 пм

30 (31) пм

16 пм

30 (31) пм

-

16 пм

15 нм

 Розрахунок коригування, коли сума компенсації на користь продавця (постачальника):

 збільшується або не змінюється

1 пм

15 пм

-

1 пм

30 (31) пм

16 пм

30 (31) пм

-

16 пм

15 нм

 зменшується

-

-

1 пм

1 пм

15 пм

-

-

2 пм

2 пм

16 пм

-

-

3 пм

3 пм

17 пм

-

-

 Умовні скорочення:

 пм — поточний місяць;

 нм — наступний місяць.

Якщо продавець товарів не зареєстрував податкові накладні, в установи — покупця (платника ПДВ) немає підстав для відображення податкового кредиту з такої операції. Якщо й протягом 1095 календарних днів не буде здійснена реєстрація податкових накладних 2018 року, установа — покупець втратить право на податковий кредит.

Якщо податкові накладні зареєстровано пізніше, установа — покупець зможе відобразити податковий кредит лише в тому періоді, коли здійснена реєстрація податкових накладних.

Яка відповідальність

За невчасну реєстрацію податкових накладних чи розрахунків коригування установа — платник ПДВ сплатить штраф у відсотках від суми ПДВ. Розмір штрафу залежить від періоду прострочення реєстрації (див. табл. 2). Відлік цього періоду починається з дня, наступного за граничним днем, коли здійснюється реєстрація податкових накладних і розрахунків коригування за ПК, до дня фактичної реєстрації цих документів.

Чи настає відповідальність за порушення порядку заповнення податкових накладних

Таблиця 2

Розмір штрафу за несвоєчасну реєстрацію

Період, коли зареєстровано документи

Період прострочення,

к. дн.

Розмір штрафу,

% суми ПДВ

До початку перевірки ДФС

≤ 15

10

16-30

20

31-60

30

61-365

40

≥ 366

50

Під час перевірки ДФС

-

50

Зверніть увагу!

Штрафу не буде, якщо невчасно зареєстрували податкові накладні, які не надають установі — отримувачу та які склали на постачання товарів чи послуг:

 • звільнених від оподаткування;
 • оподатковуваних за нульовою ставкою.Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи

Освітні заходи

Отримайте нові знання

Взяти участь

© Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


Бажаєте скачати файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Приєднуйтесь до команди професіоналів

Заповніть форму та отримайте:

 • допомогу у розв'язанні складних робочих ситуацій
 • запрошення на освітні заходи
 • сповіщення про бухгалтерські новини

 • Щиро ваш, портал «Бюджетник»

  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль