text
Головбух: Бюджет

Рентна плата за спеціальне використання води 2018

  • 3 серпня 2018
  • 10501

Немає в країні установи, яка не використовувала б воду. На часі ж — сплата рентної плати за використання води. Якою буде рентна плата за спеціальне використання води 2018 року? Розповімо й покажемо на прикладах.

Платники рентної плати за воду

Водокористувачів поділяють на дві групи:

  • первинні;
  • вторинні.

Первинні водокористувачі — це ті, які здійснюють забір води зі штучних чи природних водойм чи підземних вод, використовують її для власних потреб чи аби передати вторинним водокористувачам. Тобто це установи (наприклад, сільські ради, заклади освіти, санаторно-курортні заклади тощо), у яких на балансі є водонапірні вежі чи інше обладнання, яким здійснюється забір води.

Рентна плата за спеціальне використання води 2018 року нараховуватиметься на воду, яку використали саме первинні водокористувачі. При цьому якщо установа використовує до 5 м куб. води за добу, таке використання не є спеціальним (ч. 14 ст. 48 Водного кодексу України).

Рентна плата за спеціальне використання води 2018 року не нараховується, коли установа є вторинним водокористувачем і споживає воду для:

  • пиття працівників установи чи її відвідувачів;
  • підтримання гігієни працівників — вода в умивальниках, туалеті, душовій, ванній кімнаті;
  • вологого прибирання приміщень установи тощо.

До вторинних водокористувачів належать установи, яким за договором постачають воду первинні водокористувачі.

Однак рентна плата за спеціальне використання води нараховуватиметься й установам — водокористувачам, якщо вони використовують воду під час додаткової господарської діяльності й отримують від цього дохід. У такому випадку рентна плата нараховується на весь об’єм спожитої установою води.

Якщо приміщення, які перебувають на балансі установ — водокористувачів, орендують інші юридичні особи чи фізичні особи — підприємці (ФОП), які використовують воду для господарських потреб (наприклад, кафе, ресторани, кав’ярні тощо), на весь об’єм спожитої установою та орендарями води нараховується рентна плата за воду. Установа не обчислюватиме зобов’язання з рентної плати, якщо орендар самостійно укладе договір на водопостачання з первинним водокористувачем.

За яких умов установа буде платником рентної плати залежно від групи водокористувача, цілей використання води та наявності орендарів — у таблиці.

Рентна плата за спеціальне використання води: коли установа платник

Група водо-користувача

Мета використання води

Об’єм води, м куб./добу

Наявність орендаря

Мета використання води орендарем

Орендар уклав з первинним водокористувачем договір на постачання води

Платник рентної плати

Первинний

Власні потреби*

< 5

-

-

-

-

≥ 5

-

-

-

Установа

+

Власні потреби*

-

Господарська діяльність

-

+

Установа і орендар

Додаткова господарська діяльність

< 5, ≥ 5

-

-

-

Установа

+

Власні потреби*

-

Господарська діяльність

-

+

Установа і орендар

Вторинний

Власні потреби*

< 5

-

-

-

-

≥ 5

-

-

-

-

+

Власні потреби*

-

-

Господарська діяльність

-

Установа

+

Орендар

Додаткова господарська діяльність

< 5, ≥ 5

-

-

-

Установа

+

Власні потреби*

-

Господарська діяльність

-

+

Установа і орендар

* Власні потреби — питні і санітарно-гігієнічні потреби (питна вода, вода в умивальнику, туалеті, душовій, ванній кімнаті, вода для вологого прибирання приміщень тощо).

Установа придбаває питну воду: про облік

Фаїна Іскрижицька
Фаїна Іскрижицька Експерт MCFR Головбух
Питна вода — є не що інше, як продукт харчування, який слід обліковувати на субрахунку 1511 «Продукти харчування». Утім бюджетні установи, які придбавають лише воду, здійснюють видатки на придбання води за КЕКВ 2210 «Предмети, матеріали, обладнання та інвентар». Тож виникає певна суперечність. Як правильно обліковувати питну воду в такій ситуації?

Ставки рентної плати за спеціальне використання води

Ставки рентної плати за спеціальне використання води визначені у Податковому кодексі України, зокрема підпункті:

  • 255.5.1 — якщо установа чи орендар споживає поверхневі води річок;
  • 255.5.2 — якщо установа чи орендар споживає підземні води;
  • 255.5.6 — коли воду споживають для напоїв як їх складову.

Рентна плата за спеціальне використання води обчислюється по завершенню звітного кварталу. Підставою для цього є:

  • об’єм води, який спожили установа та орендар (якщо останній не уклав з первинним водокористувачем договір на водопостачання);
  • ліміт споживання води, що визначений у дозволі на спецводокористування;
  • ставка податку, розмір якої залежить від виду спожитої води та цілей споживання;
  • коефіцієнти, що ці ставки підвищують.

Ставки рентної плати за спеціальне використання води у 2018 році слід збільшити на коефіцієнт:

  • 2 — якщо лічильників обліку води немає, але їх можна встановити. Тобто якщо немає вагомих причин, що перешкоджають встановленню лічильників);
  • 5 — на об’єм води, спожитої понад об’єм, відведений установі;
  • 5 — на увесь об’єм води за умови, що установа не отримала дозвіл на спецводокористування.

Розрахунок рентної плати за воду

Рентна плата за спеціальне використання води обчислюється:

  • первинним водокористувачем — на увесь об’єм води, який він використав;
  • вторинним водокористувачем — на об’єм води, який використали установа і орендар (якщо останній не уклав із первинним водокористувачем договоір на водопостачання);
  • вторинним водокористувачем — на об’єм води, який використала установа (якщо орендар уклав договір із первинним водокористувачем).

Як обчислюється рентна плата за воду, розглянемо на прикладах.

Приклад розрахунку рентної плати для первинного водокористувача

На балансі закладу освіти — водонапірна вежа, забір води до якої здійснюється з артезіанської свердловини. Цей заклад використовує воду лише для власних потреб (пиття, підтримання гігієни працівників і вихованців, вологого прибирання тощо). За звітний квартал він використав 3120 м куб. води, обчислений за технологічними картами чи розрахунками. Лічильники для обліку води заклад освіти не встановив.

Якою буде рентна плата за спеціальне використання води, якщо за дозволом на спецводокористування річний ліміт води для закладу освіти — 14 тис. м куб.?

Навчальний заклад застосовує ставки рентної плати за спеціальне використання води — 79,75 грн за 100 м куб. води (пп. 255.5.2 ПК). Оскільки лічильника немає, цю ставку слід збільшити на коефіцієнт 2.

Обчислимо суму рентної плати:

3120 м куб. × 79,75 грн × 2 ÷ 100 м куб. = 4976,40 грн.

Якби заклад освіти встановив лічильник обліку води, рентна плата за звітний квартал становила б:

3120 м куб. × 79,75 грн ÷ 100 м куб. = 2488,20 грн.

Приклад розрахунку рентної плати, якщо приміщення орендує ФОП

Установа у звітному кварталі частину будівлі не використовувала — передала в оренду ФОП, яка на орендованій площі розмістила кав’ярню. Орендар не укладав з первинним водокористувачем договір на водопостачання. Установа не отримувала дозволу на спецводокористування, оскільки споживання води за добу не перевищувало 0,6 м. куб. У звітному кварталі орендар і установа використали за даними лічильника 39 м куб. води.

Скільки становитиме рентна плата за спеціальне використання води?

Установа до укладання договору оренди з ФОП не була платником рентної плати.

Оскільки кав’ярня використовує воду як складову напоїв, ставки рентної плати за спеціальне використання води застосовуємо за підпунктом 255.5.6 ПК — 64,39 грн за 1 м куб. води. Споживання води до 5 м куб. для ФОП є спеціальним. Ставку рентної плати слід збільшити на коефіцієнт 5, оскільки установа на має дозволу на спецводокористування.

Обчислюємо суму рентної плати:

39 м куб. × 64,39 грн × 5 = 12 556,05 грн.

Приклад розрахунку рентної плати, якщо приміщення орендує бюджетна установа

Установа у звітному кварталі частину будівлі не використовувала — передала в оренду іншій бюджетній установі, яка отримувала дохід від додаткової господарської діяльності. У звітному кварталі орендар і установа використали 39 м куб. води при річному ліміті — 160 м куб. Лічильники обліку води встановлені.

Скільки становитиме рентна плата за спеціальне використання води?

Якщо установа споживає менше 5 м куб. води на добу, таке споживання для установи і орендаря не є спеціальним. Але якщо вода використовується в господарській діяльності, установа застосовуватиме ставки рентної плати за спеціальне використання води на весь обсяг спожитої води. Ставка податку за підпунктом 255.5.2 ПК становить 79,75 грн за 100 м куб. води.

Обчислюємо суму рентної плати:

39 м куб. × 79,75 грн ÷ 100 м куб. = 31,10 грн.

Як видно з Прикладів 2 і 3, за однакового споживання води розрахунок рентної плати суттєво відрізняється. Тож установі, яка планує здавати в оренду приміщення юридичним особам чи ФОП, які використовуватимуть воду для пиття, варто наполягти, аби орендар уклав договір на водопостачання безпосередньо з первинним водокористувачем. Тоді рентну плату за використання води сплачуватиме орендар, а не установа.

Термін звітування 2018 року

Про суми рентної плати установи звітують до відповідних відділень органів ДФС. Вони подають податкову декларацію з рентної плати за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 17.08.2015 № 719. Саме ця декларація містить додаток 5 — розрахунок рентної плати за спеціальне використання води за кожним типом водного об’єкта.

Разом з декларацією установа зобов’язана подати копії:

  • форми № 2ТП-водгосп «Звіт про використання води за 20__ рік»;
  • договору на водопостачання;
  • дозволу на спецводокористування.

Строки для звітування — у таблиці.

Рентна плата за спеціальне використання води 2018: коли звітуємо та оплачуємо

Звітний період

Період для

Квартал

Рік

звітування

сплати

ІV

2017

01.01.2018 – 09.02.2018

10.02.2018 – 19.02.2018

І

2018

01.04.2018 – 10.05.2018

11.05.2018 – 18.05.2018

ІІ

01.07.2018 – 09.08.2018

10.08.2018 – 17.08.2018

ІІІ

01.10.2018 – 09.11.2018

10.11.2018 – 19.11.2018

ІV

01.01.2019 – 11.02.2019

12.02.2019 – 19.02.2019

Термін сплати 2018 року

Рентна плата за спеціальне використання води 2018 року сплачується протягом 10 днів, які сплинули після граничного строку для звітування з рентної плати. Конкретні строки для її сплати — у таблиці вище.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи
Отримайте нові знання
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Бажаєте скачати файл?!



Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд