Головбух: Бюджет

Як відобразити в обліку утримання із заробітної плати

  • 29 вересня 2017
  • 8984

Бухгалтер установи, який нараховує заробітну плату працівникам, має застосовувати правильні проводки для відображення цих операцій в бухгалтерському обліку. Тож розповімо про проводки під час нарахування і утримання із заробітної плати.

У цій статті ми навчимо застосовувати правильно для утримання із заробітної плати проводки бухгалтерського обліку.

Так, коли потрібно провести оплату праці працівників, оплату перших п’яти днів тимчасової непрацездатності, допомоги по тимчасовій непрацездатності чи по вагітності та пологах, у бухгалтерському обліку ці операції відображають за кредитом субрахунка 6511 «Розрахунки із заробітної плати». Кореспондують операції з утримання з цих виплат сум податків, страхових, профспілкових чи інших платежів, внесків у бухобліку з 6511-м. Пояснимо докладніше.

Нарахування заробітної плати й інші виплати

Перш ніж деталізувати, які за утримання із заробітної плати проводки використовувати, розглянемо у таблиці 1 проводки з нарахування зарплати і оплати днів тимчасової непрацездатності.

Таблиця 1

Зміст господарської операції

Кореспонденція субрахунків

Д-т

К-т

Нараховуємо заробітну плату

8011, 8111

6511

Нараховуємо оплату перших п’яти днів тимчасової непрацездатності

8011, 8111

6511

Нараховуємо допомогу по тимчасовій непрацездатності, допомогу по вагітності та пологах

2114

6511

Коли йдеться про нарахування зарплати або оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності, з кредитом субрахунка 6511 «Розрахунки із заробітної плати» кореспондують за дебетом:

  • 8011-й «Витрати на оплату праці» — якщо працю працівників оплачують коштом загального фонду державного чи місцевого бюджету;
  • 8111-й «Витрати на оплату праці» — якщо працю працівників оплачують коштом спеціального фонду державного чи місцевого бюджету.

Коли, приміром, працівниця хворіла чи йде у відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами і бухгалтерові установи потрібно нарахувати відповідну допомогу — чи то по тимчасовій непрацездатності, чи-то по вагітності та пологах, — він використає іншу кореспонденцію. У цій ситуації з кредитом субрахунка 6511 кореспондує за дебетом 2114-й «Дебіторська заборгованість за розрахунками із соціального страхування», оскільки кошти на такі виплати спершу слід отримати у Фонді соціального страхування України.

Податкова соціальна пільга 2019: визначаємо нові розміри

Іван Левадськийексперт з бухобліку та оподаткування в бюджетній сфері, Київ
Із кожної зарплати чи іншого доходу працівника бухгалтер утримує ПДФО і військовий збір. Однак деякі доходи взагалі не оподатковуються, а до зарплати може застосовуватись податкова соціальна пільга. З’ясуємо, який розмір вона матиме у 2019 році та як її застосувати.

Нарахування ЄСВ

І оплата праці працівників, і оплата їм днів тимчасової непрацездатності потребуватиме нарахування ЄСВ на суми нарахованих виплат. До речі, проводки з нарахування ЄСВ нічого спільного не мають з тими, які беремо для проведення утримань із заробітної плати.

Зміст господарської операції

Кореспонденція субрахунків

Д-т

К-т

Нараховуємо ЄСВ

8012, 8112

6313

Як бачимо, кореспондують за дебетом два субрахунки 8012, 8112 «Відрахування на соціальні заходи» залежно від фонду, з якого фінансують витрати на оплату праці працівників, а з кредитом — 6313 «Розрахунки із загальнообов’язкового державного соціального страхування».

Утримання із заробітної плати: проводки для податків

Жодна зарплатна виплата працівнику не обійдеться без оподаткування обчисленої суми ПДФО і військовим збором. У такому разі для утримання із заробітної плати проводки будуть такими.

Зміст господарської операції

Кореспонденція субрахунків

Д-т

К-т

Утримуємо ПДФО

6511

6311/1

Утримуємо військовий збір

6511

6311/2

До субрахунка 6311 «Розрахунки з бюджетом за податками і зборами» слід ввести два аналітичних рахунки:

  • 6311/1 — ПДФО;
  • 6311/2 — військовий збір.

Утримання із заробітної плати страхових коштів

Трапляється, що під час використання страхових коштів працівники установи припускаються порушень. Однак у бюджетній сфері приховати такі речі не вдасться. І за результатами перевірки винну особу встановлять і на установу накладуть штрафні санкції.

Далі — за наказом керівника установи встановлюють розмір санкцій, які слід утримати із заробітної плати працівника — винної особи. Для цього бухгалтерські  проводки будуть інакшими.

Зміст господарської операції

Кореспонденція субрахунків

Д-т

К-т

Утримуємо страхові кошти, фінансові санкції

6511

6416

Тобто для утримання суми страхових коштів чи для штрафних санкцій за порушення порядку використання страхових коштів використовуємо субрахунок 6416 «Розрахунки за страхуванням».

Інші утримання із заробітної плати

Платежі за придбаними працівником товарами у кредит

За заявою працівника із його заробітної плати можуть утримувати платежі за зобов’язаннями, взятими ним за товари, які продані в кредит торговельними організаціями. Звісно, за такого утримання із заробітної плати проводки будуть іншими.

Зміст господарської операції

Кореспонденція субрахунків

Д-т

К-т

Утримуємо кошти за зобов’язаннями за товарами, що продані в кредит торговельними організаціями

6511

6513

Для цього використовуємо кредит субрахунка 6513 «Розрахунки з працівниками за товари, продані в кредит».

Внески для поповнення суми депозиту працівника

Якщо працівник напише заяву, у якій проситиме утримувати із його заробітної плати щомісячно певну суму коштів та перераховувати її в установу банку для поповнення суми депозиту, бухгалтер також використає інші проводки:

Зміст господарської операції

Кореспонденція субрахунків

Д-т

К-т

Утримуємо платежі для поповнення суми депозиту

6511

6514

Як бачите, йдеться про кредит субрахунка 6514 «Розрахунки з працівниками за безготівковими перерахуваннями на рахунки з вкладів у банках».

Внески за договорами добровільного страхування

Інколи бухгалтеру, який нараховує заробітну плату, дають заяву працівника, у якій він просить утримувати із його заробітної плати внески за договором добровільного страхування і перераховувати їх страховим організаціям. Для такого утримання із заробітної плати проводки будуть такими.

Зміст господарської операції

Кореспонденція субрахунків

Д-т

К-т

Утримуємо внески за договорами добровільного страхування

6511

6515

Тобто для внесків за договорами добровільного страхування використовуємо субрахунок 6515 «Розрахунки з працівниками за безготівковими перерахуваннями внесків за договорами добровільного страхування».

Членські профспілкові внески

Якщо працівник є членом профспілки і подав до бухгалтерської служби заяву про утримання з його доходів членського профспілкового внеску, бухгалтер утримуватиме такий внесок і перераховуватиме його профспілковій організації. Нагадаємо для такого утримання із заробітної плати проводки:

Зміст господарської операції

Кореспонденція субрахунків

Д-т

К-т

Утримуємо членські профспілкові внески

6511

6516

Тобто для членських профспілкових внесків беремо субрахунок 6516 «Розрахунки з членами профспілки за безготівковими перерахуваннями сум членських профспілкових внесків».

Платежі на погашення позики

За заявою працівника бухгалтер може перераховувати із доходу останнього на відповідний рахунок в установі банку частину коштів для погашення позики, яку той взяв у банку. За такого утримання із заробітної плати проводки будуть:

Зміст господарської операції

Кореспонденція субрахунків

Д-т

К-т

Утримуємо кошти на погашення позики

6511

6517

Для обліку коштів як платежів за позиками банку використовують субрахунок 6517 «Розрахунки з працівниками за позиками банків».

Платежі на погашення відрахувань

За заявою або на підставі виконавчого документа із доходу працівника відрахують відповідні суми коштів, у т. ч. й аліменти. У разі такого утримання із заробітної плати проводки використаємо з таблиці, а субрахунок — 6518 «Розрахунки за виконавчими документами та інші утримання.

Зміст господарської операції

Кореспонденція субрахунків

Д-т

К-т

Утримуємо кошти за виконавчими документами

6511

6518

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи
Отримайте нові знання
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Бажаєте скачати файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Зареєструватися