text
Головбух: Бюджет

Виплата матеріальної допомоги на оздоровлення державним службовцям

  • 22 вересня 2017
  • 16202

Допомога на оздоровлення є додатковим бонусом для тих, хто працює в бюджетній сфері. Умови її виплати в кожній галузі різняться. Має свої особливості і виплата допомоги на оздоровлення державним службовцям. Розповімо які.

Виплата матеріальної допомоги на оздоровлення державним службовцям передбачена профільним законом — Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII (далі — Закон № 889).

Одразу зауважимо: ми і далі називаємо таку виплату вже звичною для держслужбовців назвою, попри те, що законотворці цього разу були більш лаконічними, поіменувавши її просто грошовою допомогою, що виплачується під час щорічної відпустки.

Матеріальна допомога на оздоровлення державним службовцям — за буквою Закону

Щорічна основна відпустка державних службовців є подвійним святом, адже це:

  • і довгоочікуваний оплатний відпочинок — за загальним правилом тривалістю 30 календарних днів (звичайно, якщо немає окремих «триваліших» законодавчих норм);
  • і додаткові кошти (їх ще називають оздоровчі) — у розмірі середньомісячної заробітної плати.

Посадова інструкція бухгалтера: зразок

Іван ЛЕВАДСЬКИЙ експерт з бухобліку та оподаткування в бюджетній сфері, Київ
Прийняли на роботу нового бухгалтера? Ознайомте його з посадовими обов’язками, правами та відповідальністю. Цю інформацію повинна містити посадова інструкція бухгалтера. Підкажемо, як її правильно скласти.

Навряд чи хтось вирішить не дотримувати цих правил зі статті 57 Закону № 889. Тому варто лише дещо конкретизувати, як їх застосовувати.

Коли державний службовець набуває права на матеріальну допомогу на оздоровлення

Перші шість місяців держслужбовцю зазвичай доводиться працювати без оплачуваної відпустки. Недарма ж стаття 10 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР (далі — Закон № 504) говорить:

«Право працівника на щорічні основну та додаткові відпустки повної тривалості у перший рік роботи настає після закінчення шести місяців безперервної роботи в установі, організації».

З цієї норми і випливає, що новоприйнятий держслужбовець набуде права на отримання грошової допомоги на оздоровлення у повному обсязі після спливу шести місяців безперервної роботи у цьому державному органі.

Як бути з виплатою матеріальної допомоги, якщо відпустку поділено 

Якщо державний службовець попросить поділити його щорічну відпустку, відмовити йому керівник не зможе.

Бо право на поділ відпустки на частини будь-якої тривалості передбачає стаття 12 Закону № 504. Вона лиш встановлює головну вимогу для такого поділу: основна безперервна частина має тривати не менше 14 календарних днів.

Тож і повну суму грошової допомоги державному службовцю слід виплачувати саме у разі надання такої основної частини відпустки.

Як розраховують суму матеріальної допомоги на оздоровлення

Цитуючи норму статті 57 Закону № 889, грошову допомогу виплачують «у розмірі середньомісячної заробітної плати».

Середньомісячний заробіток, як завжди, рахуємо за Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженим постановою КМУ від 08.02.1995 № 100.

Цей документ приписує брати до розрахунку виплати за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки, коли потрібно порахувати відпускні або суму компенсації за невикористані відпустки. У нас — інша виплата. Тому і норма буде іншою — абз. 3 п. 2 Порядку № 100:

«У всіх інших випадках збереження середньої заробітної плати середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов'язана відповідна виплата».

Тож суму грошової допомоги державним службовцям, яку надаватимемо разом із щорічною відпусткою, рахуємо за середньомісячною зарплатою за два останніх місяці, що передують місяцю надання відпустки.

Як виплачувати матеріальну допомогу держслужбовцю, який змінив місце роботи

Грошова допомога за статтею 57 Закону № 889 є гарантованою виплатою, що виплачується один раз на рік при наданні щорічної відпустки за відповідний робочий рік.

Тож коли у держоргані формують фонд оплати праці на відповідний бюджетний рік, для кожного працівника передбачають одну допомогу для оздоровлення.

І незалежно від того, змінював державний службовець місце роботи чи ні, він має право на отримання таких коштів лише один раз. Такий вердикт винесло Мінсоцполітики у листі від 23.12.2016 № 1791/0/101-16/281.

Чи виплачувати матеріальну допомогу держслужбовцю у період дисциплінарного стягнення

Допоки діє дисциплінарне стягнення, стаття 151 Кодексу законів про працю України забороняє застосовувати до працівника заходи заохочення.

Ми ж знаємо, що до заохочувальних виплат належать винагороди  та премії, які мають одноразовий характер, компенсаційні та інші грошові й матеріальні  виплати,  які не передбачені актами законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми (п. 2.3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 № 5). 

А виплата матеріальної допомоги для оздоровлення державним службовцям є обов'язковою виплатою при наданні щорічної відпустки, передбаченою Законом № 889. І немає значення притягнуто держслужбовця до дисциплінарної відповідальності чи ні.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи
Отримайте нові знання
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Бажаєте скачати файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Зареєструватися